Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Kutlu Doğum Haftası-1
 YA RABBİ!.. SEN; OLMAYANLARA DA VER VEYA KUTLU DOĞUM HAFTASI!.. -1-
 
     " ( Bu paralar) cehennem ateşinde  kızdırılıp bunlarla onların alınları, yanları ve sırtları dağlanacağı gün ( onlara denilir ki): " İşte kendiniz için biriktirdiğiniz  servettir. Artık yığmakta olduğunuz şeylerin ( azabını ) tadın!." ( Tevbe sûresi, âyet 35)
 
    Bu günkü mevzumla birlikte, " Kutlu Doğum Haftası" yazılarıma başlamış bulunuyorum: Rabbim!.. Bu hususta, kolaylık, amel, gayret nasip eylesin!.. Âmin!..
 
    Başkanlığımız; "Kutlu Doğum Haftası" için güzel, fevkalade bir başlık seçmiştir!.. Gelenekde olsa, uydurulmuş bir hafta da olsa, başlık güzel ve muazzamdır!.. Umarım, bu başlığın içerisi doldurulur, Kur'anî bir hafta geçirilir, Müslümanlar da bu haftadan doyasıya müstefid olurlar!..
 
    Açlar, biilaçlar, yetimler, garibanlar, şehidler, gaziler, miskinler, öğrencilerimiz; inşallah!.. Hafta süresince gündeme getirilmiş olur!.. Örneğin;
 
    Konu başlığımda da zikredildiği gibi, adamcağızın, hali vakti yerinde, altında lüks otolar, şahane villa türü evler, paranın, pulun hesabı bilinmiyor!..
 
    Her öğünde, yiyor, içiyor, tıksırıyor, doyuncaya kadar, aksırıncaya kadar, yerinden kalkamayacak duruma gelinceye kadar tıkınıyor!.. Sonra da;
 
    Alemi, toplumu, komşuları, tüm insanlığı kendisi gibi zannedip, " Ya Rabbi!.. sen; olmayanlara da ver!" diye, çirkin, nefret uyandırıcı, düşman kazanıcı duasını yaparak semiriyor!.. Akif'imiz der ki:
 
    " Kanayan bir yara gördüm mü yanar tâ ciğerim,
       Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim.
       Adam aldırma da geç git, diyemem, aldırırım.
       Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım." ( M. Akif )
 
    Kur'an insanı Akif'in, bu şiirinden ilham alarak, bir kaç gün önce Hatay'da yaşanmış, Suriyeli çocukların ekmek kaçırma olayından dolayı, yemiş oldukları dayaktan, darptan, zulümden bahsedeceğim:
 
    Hakikaten, hayır sahibi, infak ehli olmayan varlıklı ailelerimiz, zenginlerimiz utanmalıdırlar!.. Yahu, bre Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz edepsiz!.. Hiç mi Allah'tan korkmadın da, o garip, miskin, fakir, garip-gureba çocuklara, bir iki  ekmek kaçırdılar diye, onca sopayı attın, vurdun ve vurdun!.. Sende, hiç mi Allah korkusu yok idi?..
 
    Benim bilmiş olduğum Hatay insanları böyle değillerdir!.. Çünkü, hafızlığımı orada yaptım!.. Oradaki, ikramları, hayırları, garibana sahip çıkılmayı bilirim!.. Oysa, bu densiz insan, kimdir, nerelidir, nereden ülkemize girmiştir bilemem!..
 
    Evet, bizler, soframızda rahatız!.. Masalarımızda bir kuşu sütü eksiktir!.. Yiyoruz, yiyoruz, semiriyoruz, karnımız tıka-basa doluyor, suyu bırakın da, nefes alacak halimiz kalmıyor!.. Sonra da kalkıp diyoruz ki: " Biz doyduk, Ya Rabbi!.,. Olmayanlara da ver!" duasını yapıyoruz!..
 
    Soruyorum!.. Allah tarafından böyle bir duanın kabul olma, makbul olma durumu ne derece doğrudur? Bir tarafta, semirme, böğürürcesine karın doyurma!.. Diğer tarafta, bir iki ekmek için onca sopa yeme, hem de kaburgaları kırılırcasına!..
 
    Bir tarafta, milyonlar; çöplüklerde ekmek kırıntısı topluyor, diğer tarafta, anlı, şanlı, allı, valalı restaurantlarda yer kalmamıştır!.. Mezelerin, meylerin, yemek tabaklarının biri iniyor, diğeri kalkmaktadır!.. Sonra da, güzel, semirmiş bir halde yapılan dua: " Ya rabbi!.. Biz doyduk, sen olmayanlara da ver!" (!)
 
    Diğer taraftan, hırsızlık vak'aları, kundaklama, yangın, ateşe verme, hanelere tecavüz, kadınların altın için ellerinin kesilmesi, boğazlarından kesilmeler!.. Bankamatiklere saldırı, kuyumcu soygunları, neyin nesidir?..
 
    Millet olarak, duyarsızlaştık, haksızlıklara karşı çıkmıyoruz!.. Çünkü, haksızlıklara karşı çıkmak şahsiyet, kişilik sahibi insanların işidir!.. Gününü gün eden, semiren, doyumsuz, obur, obezite insanların işi değildir!..
 
    Bilhassa, çıkarını düşünen, dünyanın; kendisi için yaratıldığının muhasebesini yapan insanlar bu erdemi gösteremezler!.. Onlar, menfaatleri için, masalarının donatılması uğruna, hak, hukuk, şeref, haysiyet gibi güzel hisleri tanımazlar ve bunlara da inanmazlar!..
 
    Hele, bir insanda, haya perdesi yırtılmış, yüzsüzlük, çirkinlik ortaya çıkmış ise, onun yapmayacağı hiç bir çirkinlik yoktur!.. O kişi, bir iki ekmek gitti diye, insanları dövdüğü gibi, tüm zulümleri işlemesi, sokakları birbirine katması da işden bile değildir!..
 
    Onun içindir ki, Nisan ayının içerisinde kutlamakta olduğumuz " Kutlu Doğum Haftası"nda bu tür rezillikler, çirkinlikler, kepazelikler, ahlaksızlıklar gündeme taşınmalı, toplum katmanlarına, Ebuzer Gifari ruhu, halife Osman, halife Ebubekir ruhu aşınmalıdır!..
 
    Öylesi!.. Cami önlerinde bir iki damla gül suyu ile, aşura türü şeyler dağıtmakla, " Kutlu Doğum Haftası"nın yaşanması, idrak edilmesi, tahakkuku mümkün değildir!..
 
    Hocanın, kendisinin bile inanmadığı, Süleyman Çelebi merhumun, melekleri konuşturması ile, gökten yere indirmesi ile, sahte, uydurma, hurafe türü " Sündüs" " Meryem" " Asiye" " geldi bir ak kuş" safsatası ile, " Kutlu Doğum Haftası"nın kutlanması, faydalı olması mümkün olmayacaktır!..
 
    Çukurca'da, Nusaybin'de, Sur'da, Yüksekova'da, Mehmetçikler, polisler, kan verirken, canını teslim ederken, camilerimizde de, uyduruk şeylerle avunmanın, insanları avutmanın, kitleleri hipnotize etmenin bir anlamı bulunmamaktadır!..
 
    Netice olarak;
 
    " Biz doyduk, olmayanlara da ver!"  duası, gafilliğin taa kendisi, doymazlığın, oburlaşmanın bire biridir!.. Ama, şunu unutmayalım ki, Hatay İl'imizde, bir iki ekmek kaçırmanın bedeli uğruna onlarca sopa yiyen çocukların ahı, vahı, intizarı, hiç bir kimseyi  iflah etmeyecektir!..
 
    Suçlu insanlar, doymazlar, aç gözlüler kahrolduğu gibi, neme lazımcı, boş verci zihniyet de nasiplerini alacaklardır!.. Çünkü, büyük tufanlarda, bu hususlar yaşanmış, ibreti alem için Kur'an'da da zikredilmiştir!..
 
    Nuh (as)'ın tufanı, Lut (as)'ın tufanı, Hud ve Salih (as)'ın tufanları bizler için birer ders ve ibret alınması gereken yaşanmış gerçeklerdir!..
 
    İnfak, zekat, fidye, fıtra, işar, diğergamlık,  teberru içleri boş birer emirler değildir!.. İçlerinin doldurulması, zenginlerimizin, köşe-bucak fakir, kimsesiz, gariban insan araması, bulması, onları ihya etmesi lazımdır!..
 
    Rabbimiz! O tür zenginleri, varlıklı kişileri, gözü, gönlü doymuşları lütfetsin!.. Her çeşit cimrilik, pintilik, dünyaperestlik hastalığından bizleri korusun!.. Selam ve dua ile..
    Şerafettin Özdemir
            

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık