Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Kutlu Doğum Haftası-8

  HAZIR OKUNMUŞ YASİNLER VE HATİMLER!.. VEYA KUTLU DOĞUM HAFTASI!..-8-
 
 
    " Körle gören, karanlıkla aydınlık, gölge ile sıcak bir olmaz." ( Fâtır Sûresi, âyet 19, 20, 21 )
 
    " Dirilerle ölüler de bir olmaz. Şüphesiz Allah, dilediğine işittirir. Sen kabirdekilere işittiremezsin!" ( Fâtır sûresi, âyet 22 )
 
    Malum olduğu üzere, iman, bilgi, hikmet ve akıl sahibi, ahlâklı, faziletli kimseler ile bunların takip ettiği hak yol ve nâil olacakları uhrevî nimetler ile imansız, bilgisiz, akıl, basiret, ahlâk ve erdemden yoksun kimseler ve bunların takip ettikleri bâtıl yol ve uğrayacakları ahirete müteallik azap, kesinlikle bir tutulamaz.
 
    Dünyayı dizayn etmesi, nizam ve intizamla huzur, rahat, refah getirmesi gereken aziz kitabımız Kur'an'ı Kerim, maatteessüf, " Hazır Yasinlerle" " Hazır hatimlerle" tamamen dünyadan soyutlanmış,  bir çıkar, menfaat, geçim, geçimlik kitabı haline getirilmiştir!..
 
    Günlük basından, yayından da takip ediyoruz!.. Ne acı ki, mezarlıklarımız da, baştan aşağı, hazır yasinler, hazır hatimcilerden geçilmemektedir!.. Paket paket yasinler, bohçalanmış hatimler, balonlara doldurulmuş aziz Yasin ve mübarek hatimler, tamamen ayağa düşürülmüş, bir kısım çömezlerin, sahte mollaların geçim metaı haline getirilmiştir..
    Hal böyle iken, ülkemiz de, her yıl " Kutlu Doğum Haftası" kutlanmaktadır!.. Bu tür şeyler, bu haftalarda kat'iyyen yer almamakta, gündeme alınmamakta, çıkarcı, menfaatçı, düzenbaz, bu cürmü işleyen alçak, adi insanlara da, hoş görü ile, toleransla bakılmamaktadır!..
 
    Onun içindir ki, ülkemiz bir türbeler diyarı olduğuna göre, kubbelerle yükseltilmiş mezarlar memleketi olduğuna binaen, her tarafta, kadın, erkek ücretle yasin satın almakta, hazır hatimlere ücretler ödeyerek, geçmişlerinin ruhlarını şad etmektedirler!..
 
    "... Kutlu Doğum etkinliklerinde Peygamber'e giydirilen, çok farklı bir kostüm var sanki. Peygamber ve peygamberliğe dair ilimlerle ilgilenen bir hoca olarak, bu farklı kostümün, 610-632 yılları arasında yaşamış, vahyi ilahî tarafından tanıtımı yapılan, sınırları çizilen Rasul-Nebî  Muhammed'e uygun düştüğünü söyleyebilir misiniz?
 
    Yüce Allah'ın gönderdiği bütün vahiylerin inanmayanlar veya düşmanları tarafından değil, onlara inananlar tarafından saptırılıp dejenere edildiği bir gerçektir.
 
    Bu da ya içini boşaltmaları veya abartmalarla anlaşılmaz ve yaşanmaz yapmalarıyla olmaktadır. Vahyin yazılmasından, farklı Kur'an masallarına kadar, nesh masallarından, zahir-batın saptırmalarına, müteşabih ayetleri Allah'tan başka kimsenin bilmediği anlatımlarına kadar..
 
    Garanik saçmalıklarından, vahyin ölüler ve teberrük kitabına dönüştürülmesine kadar, Peygambere ve vahye yardımcı olmak yerine, anlamını bilmeden binlerce salavat okuyarak ayetlerin içinin boşaltılmasına kadar..." ( www.islamvehayat.com)
 
    " Bir de öyle bir fitneden sakının ki o, içinizden sadece zulmedenlere erişmekle kalmaz. ( umuma sirayet ve hepsini perişan eder). Biliniz ki, Allah'ın azabı şiddetlidir." Enfâl sûresi, âyet 25 )
 
    Hazır Yasincilik, hazır hatimcilik sapıklığından dolayı; bilgin, bilge, okumuş, ehl-i Kur'an, müfessirin, ehli kelam, ehli- hadis, psikolog, sosyolog, hukukçu ve tüm entelektüel kesimler ürkütülmekte, dinden ve imandan soğutulmaktadır!..
 
    Millet olarak, bu tür sapkınlıklara " boş ver" " görmemezlikten gel" " idare et" " beş on kuruş kazansınlar" vb. kaytarmalarla, İslam davasına, Kur'an'ın anlaşılmasına büyük bir darbe vurduğumuzun farkında mıyız?
 
    Çünkü, yaşamış olduğumuz çağ, ne ilkel bir çağ, ne çağ dışı bir ortam, nede Osmanlı'nın son dönemleridir!.. Çağımız, her şeyin, imbikten, irdelemekten geçirildiği, soruşturulduğu, araştırıldığı, sorgulandığı bir ortamda yaşamaktayız!..
 
    Böylesi bir aydınlanma çağında, Kur'an'ın mezarlık kitabı yapılması, ölülere hazır yasin okunup satılması, hazır hatimler paketi yapılarak bohça bohça pazarlanması, bizleri tiksindirmekte, ikrah ettirmekte ve bir an önce çare, çözüm bulunması arzu edilmektedir!..
 
    Mezarlıklarımız; dünkü mezarlıklar değildir!.. Belediye zabıta memurları, görevli personelleri sürekli gözetim ve tarassut altında tutmaktadırlar!.. Yoğun günlerde, yani, bayram, arefe, kandil zamanlarında, bu çirkinliği gerçekleştiren, ticaretçi zümreler, şahıslar toplanıp, gözetim altına alınması, sair zamanlar da yakalandığında da cezai müeyyideye çarpılacağı kayıt altına alınmalıdır!..
 
     Belki denilecektir ki: " Efendim, bunlar gariban insanlar, biçare kimseler, aciz, fakir kimseler" denile bilir!.. Hayır!.. Böylesi merhamet dilenciliğinin arkasına sığınıp da, bunların Kur'an'ın sırtından kazanmaları, ayıbın ayıbı, çirkinliğin çirkinliği olmaktadır!..
 
    Bu tür zümreler gitsinler, başka alanlarda rızıklarını arasınlar, soruştursunlar, hal çaresine baksınlar!.. Daha olmadı, gitsinler, bu çömezler, dilencilik yapsınlar!.. Hazır hatimcilikten, hazır yasincilikten daha ehveni şer mesabesindedir.
    Netice olarak;
 
    Müslüman Türk toplumunun, artık uyanma, dirilme, diriliş ve Kur'an'ı baş tacı etme, onu okuyup, anlayıp ve yaşama zamanı gelmiştir!..
 
    Bu zamana kadar, aziz Kur'an'ı, herkes, her kesim etkisiz, tepkisiz hale getirmişti.. Kur'an'ın; hukuki, cezai, idare, şahitlik, riyaset, devletle ilgili emirleri, " aman, idari sistemimiz, laikliktir, Kur'an'ı bu işlere karıştırmayalım" bahaneleri bitmiş, iflas etmiş durumdadır!..
 
    Tabii ki, laiklik ise, laikliktir!.. Hiç bir kimsenin bir diyeceği bulunmamaktadır!.. Ama, aziz Kur'an'ın, ahkamı, Allah'ın emirleri, buyrukları, yaşanması istenen ilahi emirler, birileri gücenir, ne derler diye savsaklanması mümkün değildir!..
 
    Zaten, Kur'an'ın önünün alınması, yaratılış ve fıtrat kanunlarına aykırı olup, onun emirlerini savunmamak, ilan etmemek, varoluş gayesini kitlelere duyurmamak, hakkı gizlemek olacaktır!..
 
    Gayemiz; Resulullah (sav)'in, güneş ve ay örneği olmalıdır!.. Dünyaları bizim önümüze getirseler, " al senin olsun, şu anlatımlarını bırak" deseler, bizler, aynı Resul'ün kutlu direncini göstereceğiz. Güneş ve ay gerçeği!.. Selam ve dua ile..
    Şerafettin Özdemir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık