Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Manevi Makamıyla Meşhur İlçe

EFSUS (AFŞİN) ADIYLA, MANEVİ MAKAMIYLA, İNSANLARIYLA MEŞHUR BİR İLÇEMİZDİR!.

Afşin'i yazmadan önce, Afşin beyi tanımak, Selçuklu atalardan esen civanmertlik, babayiğitlik, kahramanlık rüzgarlarını soluklamak lazımdır Sonra da, Hz.

İsa (as) döneminden hemen sonra yaşanmış, bir Tevhid davası olan Ashab-ı Kehf gerçeğini kalbimizin derinliklerinde hissetmek, onların alemine, üç yüz dokuz yıllık uykularına uzanmak, onlarla beraber cismen uyuyup, kalp gözleri açık bir halde, o aleme, o diyarlara uzanmak ne güzel olur değil mi? Afşin Ashab-ı Kehf, Elbistan Dulkadiroğlu Beyliği, KMaraş'ı, son olarak bayraklaştıran Sütçü imamı, Rıdvan hocayı unutmamak bir gereksinimdir Şiirimde de arzettiğim gibi: Maraş destanını yazanı gördüm: " Düşmana ilk defa, kurşun atanlar, Maraş destanını, yazanı gördüm.

Sîneden vurulup, şimdi yatanlar, Maraş destanını, yazanı gördüm x Bizim Maraş var ya, çileli şehir, Sanki Ceyhan şahit, kan akar nehir, Edeler çok çekti, tarih mefahir, Maraş destanını, yazanı gördüm" ( Ş.

Özdemir) Gerçekten, K Maraş, Afşin (Efsus) ve diğer yerleşim birimleri; isimlerini tarihe altın harflerle yazdıracak ve yazılacak şehirlerdir Örneğin, Ilıca kasabamız, Ermenilerin zulümlerine giriftar olmuş, yıllarca onların zalimliklerine maruz kalmış bir kasabadır.

Süleyman beyin orada şehit olması, kabrinin orada bulunması bir gurur vesilesidir Dolayısıyla, Afşin İlçesine sözü getirecek olursam, hakikaten Afşin'i yazmak, Afşin'dan bahsetmek bir ömür alacaktır!.

Doğal güzellikleri, Ashab-ı Kehf mekanı, pehlivanları, üleması, şairleri, ozanları, kopuz çalanları, şairleri, babayiğitleri ile harman olmuş bir ilçedir!.

Ben, bu gün yine, Afşin'in iki anısından, iki kahramanından bahsedeceğim: Eski Belediye Başkanımız Doğan Bozkurt bey ve merhum Bekir Böke ağabey! Lütfen buyurun beraber okuyalım: Doğan Bozkurt'un Partilere Oy Taksimi! " Başlığı okuyanlar; " Bu da ne demek? Miras mı taksim ediyor bu kişi?" diyenler olabilir.

Afşin ilçesine bağlı Dağlıca ( Marabuz) kasabasında yaşanan ilginç olay şöyle seyreder: 1977' lerde CHP'den bir dönem Afşin Belediye Başkanlığı ve 25 yıldan beri de İl Genel Meclisi üyeliğini sürdüren Doğan Bozkurt; CHP MV.

adayı olan Av Doğan Aslan ve arkadaşları adına ayrı bir grupta Seçim propağandası için köy gezisini sürdürmektedir Doğan Bozkurt, beraberindeki arkadaşları ile Marabuz köyüne ( Adı sonra değiştirilerek Dağlıca adı ile kasaba oldu) gelmiş, halk başına toplanmıştır.

Bu köy Doğan Bozkurt'u; dürüst ve mertliğinden dolayı çok sever O da Marabuzluları sever Ancak, " Alış veriş başka, dostluk başka" misali, CHP'ye oy vermezler.

Bu durumu iyi bilen Doğan Bey, Dağlıca halkına hitaben kısa ve özet bir konuşma yaparak şöyle der: ".

Her seçimde CHP'ye çok az oy verdiğinizi biliyorum Siz muhterem Marabuzlulara bir öneri ve tavsiyem olacak; kabul mu?," " Biz sana güveniyoruz, kabul!.

" sesi yükselir " O zaman iyi dinleyiniz: Oylarınızı beş vakit namazını kılanlar, Ramazan Orucunu tutanlar Milli Nizam Partisi'ne (MNP), Cuma'dan Cuma'ya namaz kılanlar Ferruh Bozbeyli ve Süleyman Demirel'in Partisine, geri kalanlar da benim Partim CHP'ye versinler" demesi alkışlarla mukabele görür" ( Kaynak; Bizzat kendisinden dinlemiştim.

Mehmet Göçer, Un Sandığı-3-, say10) Hakikaten, Doğan ağabey, böylesi mert, dürüst , doğru sözlü bir civanmerttir 2014 tatilim esnasında, bir iki saat, Afşin Belediye binası arkasında bulunan parkta, sohbetine katıldım.

Güldük, güldürdü ve bizleri memnun etti Şöyle bir şey daha anlatmıştı: " Bir yerde eğleniyor Saz, söz, külhanilik falan her şey var.

Samsun tarafından bir kişi, yediğinin, içtiğinin hesabını ödeyemiyor Doğan bey, cebindeki, az miktarda bulunan parasını vererek, o şahsın hesabını ödüyor Aradan zaman geçiyor.

Bir gün Afşin'da bir kişinin kendisini aradığını, sorup-soruşturduğunu duyuyor Ve görüşüyorlar ki, hesap ödeyemeyen bu adam Almış olduğu parayı teslim ediyor ve memnuniyetle çayını, kahvesini içerek Afşin'dan ayrılıyor.

" Gelelim yaşanılan ikinci anıya! Bekir Böke ile Çöpçü Kara Güreşi: " Yıl 1968'ler K.

Maraş merkeze bağlı Köseli Köyünden Mustafa pehlivan o yöre düğün güreşlerinde başa güreşmekte ve sık sık da şalvarı almaktadır Böylece adı çevrede çok konuşulmaya başlamıştır Buna karşılık eşantiyon olsa gerek, günün K.

Maraş belediye başkanı işçi olarak çöpçü kadrosuna alır Bunun üzerine Mustafa pehlivanın adı Çöpçükara kalır Köseli ve çevre köyler ve K.

Maraş merkeze bağlı diğer köy ve kasabalarda başpehlivanlığı devam eder Bu tarihlerde Afşin'e bağlı Kabaağaç köyü Akçırı mezrasından Bekir böke de kuzey kazalar; Afşin, Elbistan, Göksun, Ekinözü, Nurhak ve çevresine ilaveten K Maraş'ı da aşarak Türkiye'de adı konuşulmaya başlanır.

Bu dönemlerde millî formayı da giyer Bu devrede Köseli veya komşu bir köyün düğün güreşinde Çöpçükara ile Bekir Böke güreşecektir Ancak, Çöpçükara muhatabından 20-25 kğ.

daha ağır " Yahu, Bekir bu dev adamla nasıl güreşir" diyenler çoğunlukta Nihayet güreş başlar.

Bekir Böke'nin; " Elbistan çangalı" meşhurdur Çok muhatabını bu oyunu ile yenmiştir Öyle ki, Bekir pehlivan o çangalı taktı mı, evvel Allah yenmeyeceği pehlivan düşünülemez.

Bu da o fırtınaya yakalanır İlk dalışta tuş eder Sırtını yerden oynatıp yan dönen Çöpçükara, muhatabına doğru bakar.

Bir şey demek istediğini anlayınca biraz yaklaştığında; " Bekir Böke, Bekir Böke, sakın böbürlenme ( kibirlenme) Tuş ettiğin Çöpçükara, bir belediye işçisi ve belediye çöpçüsüdür" demesiyle bir gülme gider, böylece güreş de sona erer.

Kaynak: K Maraş-İsmailli Köyünden olup Elbistan'da oturan boyacı Ramazan Kaplan, Mehmet Göçer, Un Sandığı -1-say23) Netice olarak; İşte, Afşin, pehlivanları ile, bahadırları ile, tüm sanatkarları ile böyle muhteşem bir İlçedir.

Tabii ki, tüm bu anıların araştırılmaya, derlenmeye gereksinimi bulunmaktadır Bilhassa, yaşlarını yaşamış, hayatı enine-boyuna görmüş yaşlı insanlarımızı konuşturmak gerek.

Eski pehlivanları arayıp bulmak, onlarla bizzat yüz yüze, göz göze sohbet etmeli, yaşamlarını yazıya geçirmeliyiz Diğer taraftan, Afşin bey, Efsus bey isimleri üzerinde durmalı, Afşin'in çevresindeki doğal zenginlikleri nazari itibare alarak yazıya dökmeliyiz Yazıya dökülmeyen anılar, bilgiler, yok olmaya, unutulmaya mahkum bilgiler ve hatıralardır.

Rabbimiz!.

Ülkemizle beraber, bu güzel şehrimize , insanlarına güzel günler, mutlu yarınlar nasip eylesin! Selam ve dua!.

Şerafettin Özdemir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık