Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Mehdilik İnancı Nedir, Ne Değildir?

" Kim, İslâm'dan başka bir din ararsa, bilsin ki kendisinden ( böyle bir din) asla kabul edilmeyecek ve o, ahirette ziyan edenlerden olacaktır." ( Al-i İmrân sûresi, âyet 85 )

Malum olduğu üzere, dinin esasına taalluk eden temel ilkeler, vahye dayanan bütün dinlerde aynıdır. Değişiklikler daha ziyade ibadetler ve beşeri münasebetler konusunda olup, bu değişiklikler, insan topluluklarının tekâmül etmesinin bir sonucudur.

Yukarıda zikredilen "ayeti kerimeden de anlaşılacağı üzere İslâm dini, daha önceki peygamberlere gönderilen ve esasa da taalluk eden eden dini ilkeler bakımından kendisine aykırı olmayan bütün hak dinleri kabul eder.

Ancak, İslam dini, ilahi dinler zincirinin son halkası ve devrinin insanlığının mânevî, ahlâkî ve sosyal ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayan yegâne din olduğundan, İslâm geldikten sonra başka bir din tanıyan, bir yol tutan kimsenin bu tutumu ile İslâm'a aykırı davranmış olduğu aşikârdır. Şu halde onun bu dininin ve bu yolunun İslâm dini nezdinde bir geçerliliği olamaz.

Bu girişten sonra, ana mes'eleye başlayacak olursam; maalesef, ülkemiz, adeta bir " Mehdi" " Mehdicilik" arenasına dönüşmüştür. Her ipini koparan, bir miktar dini mürekkep yalamış insancık, sonunda kendisini " Mehdi" zannetmekte ve havalarda uçmaya, sularda yürümeye, milletini ve insanlığı kurtarmaya çalışmaktadır.

15 Temmuz 2016 isyanından sonra ve önceleri, Feto çömezinin " Mehdi" olduğunu ilan ettiğini basından, yayından, haberlerden takip etmiştik.

Halbu ki, böyle bir şarlatanın, dangalak ve zavallının, sadece kendisine bağlı, inanmış, Feto'suz cennete bile gidemeyeceğini bilen insanlar;   böyle bir herzeye, yalana, dolana, kandırmaya, üç kağıtçılığa inanmışlardı.

Feto terör başının yanı sıra, " Kediciklerin Babası" durumundaki Adnan Oktar Haz(!)leri bile kendisini Mehdi ilan etmekte, " Mehdi"nin el'an zuhur etmiş olduğuna inanmaktadır. Adı geçen zatın (!) Tv. yayınları takip edilirse, bu ifadeler, " Mehdi" çıktı, çıkacak zırvaları aleni olarak halka  dinletilmekte ve seyredilmektedir.,

Yani, ülkemizde hangi cemaat var ise, mutlaka onun lideri, kerametçisi, gavs'ı, kutub'u;  kendisini " Mehdi" zannetmekte, etrafına toplamış olduğu ümmi insanları böylelikle kandırarak, elini, ayağını, eteğini öptürmekte ve böylelikle etrafındaki zavallı insanlardan dünyalık devşirmektedirler.  Hal böyle iken;

Şu ana kadar, günümüz dünyasına kadar, bunların tarihçeleri, kimler oldukları, " Mehdi"ciliğin nereden çıktığını, kaynağının, mahiyetinin araştırılması yaptırılmış veya yapılmış mıdır acaba?  Onun içindir ki, Nida Dergisinin bir muhabiri tarafından bu mevzuda söyleşi yapılan muhterem hocamız Mehmed Durmuş'un  bilgilerinden, görüşlerinden ve düşüncelerinden müstefid olmaya çalışacağız:

-" Şöyle bir giriş yapalım hocam ilk olarak, hocam ilk olarak, Mesih-Mehdilik inancı nedir? Kısaca açıklar mısınız?"

" M. D. - Mesih inancı mehdilikten daha genel ve kapsamlıdır. Kaba hatlarıyla söyleyecek olursak, 'Mesih' kurtarıcı demektir. Mesih kelimesi İbranice'de meşiah ( Mashiah) şeklinde kullanılmaktadır.

Tabi bu Mesih kelimesinin İbranice olması, daha önceki dinlerde ve inanışlarda Mesih kavramının bulunmadığı anlamına gelmemektedir. Bununla beraber ' kurtarıcı mesih' beklentisi en fazla ve bir doktrin niteliğinde Yahudiilik'te gözlenmektedir.

Asırlarca rahat yüzü görmeyen, kendi kaprisleri ve fitne-fesatlarının karşılığı olarak sürgünler, belalar, savaşlar ve yıkımlar yaşayan İsrailoğulları, güçlü Kral Peygamberleri Davud'u idealleştirmişler; ne zaman bir sıkıntı içine düşseler, akıllarına Davud gelmiş, tekrar onun gibi birisinin gelip kendilerini bu rüsvaylıktan kurtaracağını ümit etmişler, bir anlamda Davud'u düşmanlarına karşı tehdit unsuru olarak kullanmışlardır.

Hatırlanacağı üzere bu kavim, Allah'ı da adeta millileştirmek istemişler kendilerinin Tanrının seçkin kulları olduğu vehmini müntesiplerine telkin ederek, Allah'a, kendilerinden başka herkesi ' dövdürmek' istemişlerdir. Fakat Kur'an onların bu batıl inançlarını en bariz bir biçimde reddetmekte, suratlarına çarpmaktadır.

Yahudiler kurtuluşlarını, Davud soyundan gelecek bir kurtarıcının ( Mesih-kral) gelmesiyle ancak mümkün görmeye başlamışlardır. Zaman içerisinde ' kurtarıcı-mesih', Yahudi dini kültüründen değişik portrelere bürünmüş olsa da, öz itibariyle bu kurtarıcı Mesih bir gün gelecek onları sıkıntılardan kurtaracak, onları bolluk ve berekete kavuşturacak, rahata erdirecek, baskı altındaki Yahudileri mutlu bir geleceğe kavuşturacaktır.

Bu güne kadar Yahudi dini kültüründe bu inanış, hızından bir şey yitirmemiş, bilakis her geçen gün daha da kemikleşmiştir. " ( www.erdemyolu.com)

Sanırım, bu önemli bilgiler 'Mesih'in ne olduğunu detaylı şekilde bizlere açıklamıştır. Yani, " Mesih" düşüncesinin menşeini, kaynağını, nereden çıkmış olduğunu fevkalade bir şekilde izah ederek, bizleri bilgi sahibi yapmıştır.

Ne yazık ki, ülkemiz, ' Mehdi' ' Mesih' " İsa'nın tekraren zuhuru" mevzuunda en çok atışmaların, tartışmaların yapıldığı bir memlekettir.. Sanki, " Mehdi'ler, milletimizi, vatanımızı parsel parsel parsellemişlerdir!.. Her ' Mehdi'nin alanı, çalışma sahası belli olduğundan, kendi aralarında mürid kotarma, kaçırma, sınır atlama hususlarına kısmen riayet edilmektedir.

Mes'elenin temeline inilecek olursa, müşahade edilir ki, trilyonların havalarda uçuştuğu, bodygartlı mürşidlerin zırhlı araçlar ve otolar içerisinde seyahat ettikleri, her gittikleri yerlerde binlerce kadın-erkek masumun, bir an önce keramete erişmek, cennete layık olmak için yollara dizildiği, " himmet" istediği, " dua" aldığı görülmektedir.  Onun içindir ki,

" Mehdi" ise, kanaatimize göre, Mesih figürünün Arap diline, İslam kültürüne uyarlanmasından başka bir şey değildir. ' Apokaliptik kültür' adı verilen, temelde Yahudi Kabbala öğretisine dayanan, gelecekte vuku bulacağı rivayet edilen olaylar dizgesinin hemen hepsi gibi, Mesih/kurtarıcı anlatıları da İslami kılıfa büründürülmekte  zorluk çekilmemiştir.

' Mehdi' kelime olarak ' hidayete erdirici' demektir. Fakat ona yüklenen, Mehdi'den beklenen misyon açıklandığında, tıpkı Mesih gibi bir kurtarıcı kahraman portresi ortaya çıkmaktadır. " ( a. g. s.)

Netice olarak;

Bazan, tüm yanlış sakat üretimlerin nasıl, nereden ve ne şekilde kaynaklandığını hesap etmeden edemiyorum.  Ve düşüncem, hislerim beni yanıltmamaktadır.

Bir kere, aziz Kur'an; milletimizce yeterince okunmadığı, anlaşılmadığı ve emirlerinin yaşanmadığı için, havalarda bol bol Mehdi, Mesih figürlerinin uçtuğunu bilmekte ve anlamaktayım.

Oysa, aziz milletimiz, Kur'an'a bütünüyle yönelmiş olsa, vallahi!. Bu tür şarlatanlıklar, dangalaklıklar olmayacak, köklerine kibrit suyu dökülmüş olacaktı.

Zaten, Kur'an'dan uzaklaşan bir toplumun akibeti bu olmaktadır ve olmuştur!.. Bin yıllık tarih sürecimizde, nice nice Mehdileri, Mesihleri görmüş, onların zırvalarını dinlemiş bir milletiz.

Umarım ki, devlet yetkililerimiz, bu azmışlara, azgınlara, yoldan çıkmışlara, sapanlara, sapıtanlara hadlerini bildirecektir. Aksi takdirde, bunlar, bu milleti söğüşleyecek, kimi trilyoner, milyoner olacak, müritlikten müteahhitliğe adım atmış olacaklardır!.. Selam ve dua ile..

Şerafettin Özdemir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık