Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Meçhul Çocuk Askerler

ÇANAKKALE SAVAŞINDA MEÇHUL ÇOCUK ASKERLER!.

-2- " Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü sanmayın Bilakis onlar diridirler; Allah'ın, lütuf ve kereminden kendilerine verdikleri ile sevinçli bir halde Rableri yanında rızıklara mazhar olmaktadırlar.

Arkalarından gelecek ve henüz kendilerine katılmamış olan şehit kardeşlerine de hiç bir keder ve korku bulunmadığı müjdesinin sevincini duymaktadırlar" ( Âl-i İmrân sûresi, âyet 169-170) İkinci bölüm yazımla yine karşınızdayım!.

Çanakkale destanını yazmakla bitirmek, sona erdirmek mümkün değildir Çünkü, milletimizin, her hanesinde bir şehit, bir gazi bulunmaktadır.

Onların, çekmiş oldukları serancemleri, acıları, ızdırapları tükenecek gibi değil, anıları, dramları , gidip de gelmemeleri, başlı başına bir tarih, bir külliye olacak şekildedir Geliniz, hep beraber bu mevzuda meşhur olan Akif'in şiirine kulak verelim: " Âsım'ın nesli.

diyordum ya.

nesilmiş gerçek: İşte çiğnetmedi nâmusunu, çiğnetmeyecek.

Şühedâ gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar.

O, rükû olmasa, dünyada eğilmez başlar, Yaralanmış temiz alnından, uzanmış yatıyor, Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor" ( M Akif) Batı ülkeleri, bütün imkanlarıyla, askeri güçleriyle, uçaklarıyla, modern gemileriyle Çanakkale önlerine gelmişler, bütün dünya ırkları, kavimleri, siyahi, beyaz insanlar, top yekûn Müslüman Türk milletini tarih sahnesinden silmek, Hristiyan aleminin, önünü açarak, yeryüzünde İslam ve Müslümanlık adına bir mekan, bir makam, bir şehir bırakmamaktı.

İşin, gerçek, tarihi tarafına bakınız ki, azizi milletimiz birlik, beraberlik içerisinde Çanakkale'de toplanmışlar, genci, orta yaşlısı, ihtiyarı hepsi emperyalist güçlerin yeni model silahlarının üzerlerine atılmışlardır İsterseniz, merhum Akif'in bir hatırasını buraya alarak, müttefikimiz Almanların bize karşı ne tür bir niyetde olduklarını anlayalım: " Birinci Dünya Savaşı'nda, İngiliz- Fransız birliğine karşı Alman-Avusturya kuvvetleri çarpışmışlardı Ancak bu savaş, sadece Avrupalı devletlerin savaşı olmaktan çıkmış, işin içine bir çok başka millet de sokulmuştu.

Özellikle de, İngiliz-Fransız ittifakı , sömürgelerinden topladıkları paralı askerleri cepheye sürüyordu Bu askerlerin büyük bir bölümü de Müslümanlardan meydana geliyordu Bu Müslüman askerlerden bir kısmı da, Ancak, bir kısmı da, Çanakkale cephesinde bize karşı savaşmışlardı.

Ancak, bir kısmı zamanla, aldatıldıklarını anlayıp İngilizlere isyan etmişlerdi Ne yazık ki, Batı cephesinde Almanlara karşı savaşan Müslüman askerlerin aldatıldıklarını anlama şansları da yoktu Ancak savaşın ilerleyen günlerinde, esir alınan Müslüman askerlerin çokluğu Almanların dikkatini çekmişti.

Meğer Asyalı, Afrikalı bu Müslümanlar, İngilizler tarafından aldatılıyorlardı Onlara diyorlardı ki, sizin ve bütün Müslümanların halifesi olan Osmanlı Padişah'ı, Almanlar tarafından esir edildi Şimdi siz de bize katılıp savaşın ki, Müslümanların halifesini Almanların elinden kurtaralım.

Müslümanlar da, hem para kazanmak, hem de halifeyi kurtarmak için, hemen cepheye koşuyorlardı Bu yalana aldanmayanlar da; can, mal ve ailesine zarar vermekle korkutuluyor, zorlanarak cepheye sürülüyordu" ( www.

ilimbahcesicom) Evet, Çanakkale'de, biri millete, bir devlete karşı cihad yapılmadı.

Tüm düveli muazzamalar, orada toplanmışlar, İslam'ı, Türklüğü o bölgede mahsur bırakıp, tutsak ederek Türklerin şahsında İslam'ı bitirmekti Çünkü, Hristiyan aleminin; bütün şark milletlerini, ülkelerini istila etmesi için önünde tek engel olarak Türk milletini görüyorlardı Bilhassa, Batı milletleri ve ülkelerinin bu elim ve küstahça emelleri, düşünceleri o tarihten sonra bitmiş, sona ermiş değildir.

Her ne zaman fırsat düşerse, düşen fırsatı değerlendirmek için her an tetik de, her an pusuda beklemektedirler Zaten, "görünen köy kılavuz istemez" hesabı, bu gün Irak ülkesinde, Suriye ülkesinde yaşanmakta olan dramatik haller bunun tezahürüdür Örneğin, bir zamanlar, Saddam denilen herif pohpohlandı, İran'a saldırttılar, sekiz yıl iki Müslüman ülkeyi birbirine düşürüp, Müslüman kanı akıttılar.

Sonra ne oldu? Deli fişek Saddam'ın işi bittiği an, onun boğazına yağlı ipi geçirerek, idam sehpasına çıkartmış oldular Suriye ülkesinde, aynı ülkenin insanları mağdur, perişan ve acı içerisinde yaşamaktadırlar.

Milyorlarca insan Türkiye'ye; yüz binlerce insan Ürdün ve benzeri ülkelere kaçışmak zorunda kaldılar Ülke de, taş taş üstünde kalmadı.

Açlık, sefalet, hastalık, yokluk, ilaçsızlık, fakirlik, güvensizlik, ümitsizlik, "yarın ne olacak?" fikri ve düşüncesi yürek burkmaktadır Niçin ve neden? Sadece Mezhep kavgaları sebebiyle, insanların birbirlerini öldürmesi, katletmesi, tabii ki, emperyalizmin işine yaramakta, ekmeğine yağ sürmektedir Söz konusu ülkeler, petrol zenginidir.

Ama, petrollerinin kendilerine bir yararı olmuyor, kendileri açlıkla boğuşurken, kara elmas petrol ürünleri emperyal ülkelere taşınmaktadır! Dolayısıyla, Çanakkale savaşlarında, beklenilen ümitler, arzular, iştahlar, hedefler bir bir gerçekleşmemiş, Çanakkale bayırlarında, tepelerinde, boğazında tahakkuk ettiremedikleri hedefleri, başka yerlerde tek tek yapmaktadırlar!.

Şu alıntımı dikkatle okuyalım: " Akif Bey, Batı politikasının bize bakışını, bir defa da dönüş yolunda Viyana görüp yıkılır " Biz bu adamlarla mı birlikteyiz.

Bunlarla mı Mehmetçik silah arkadaşı oluyor?" diye hayıflanır, yazıklanır, acınır.

Bir gece yarısıdır Müthiş bir gürültüyle uyanır Kaldığı otel odasından hemen aşağıya iner ve resepsiyon görevlisine ne olduğunu sorar.

Kendisine açıklanır ki, alınan habere göre, Kudüs Osmanlı'nın elinden çıkmış ve artık İngiliz işgali altına girmiştir.

Akif bey, bu açıklamayı bir türlü anlayamaz Çünkü Kudüs'ü İngilizler aldı diye sevinenler bizim silah arkadaşımız olan Avusturyalı'lardır Eğer Kudüs'ü Osmanlı kaybettiyse, bu aynı zamanda Avusturya'nın da kaybı değil midir? "- Evet Ama, neticede Kudüs Müslümanlardan çıkıp Hristiyanların eline geçmiş olmuyor mu?" der otel görevlisi.

Akif Bey, caddeleri dolduran kalabalığa baka kalır.

Kulaklarını dolduran çan seslerine sevinç çığlıkları karışmaktadır Boğazına düğümlenen hıçkırıkları önleyemez "-Batı'nın bize dostluğu bu.

Allah'ım düşmanlıklarından bizi sen koru!" diyelim mi hep birlikte.

Çünkü günümüzde de, Batı politikalarının esası değişmemiştir.

" ( wwwilimbahcesicom) Netice olarak; ABD'nin, tüm Batı aleminin ve Rus'ların Türkiye ve diğer İslam ülkeleri üzerindeki menfi, saldırgan düşünceleri bitmemiş, bitmeyecek, gittikçe de bir kangren, bir çıban başı halinde devam edecektir!.

Bu gün Filistin-İsrail kavgası gözler önündedir Şarkın bağrında meydana çıkmış İsrail Siyonist ülkesi, her tarafı kasıp kavurmakta, Filistinlilerin sapan taşına karşılık , kendileri mitralyöz silahlarla, kimyasal silahlarla karşılık vermektedirler!.

Aynı , saldırgan İsrail devleti, Orta Doğu'da daha değişik eylemde bulunmakta, bir kısım terör, tedhiş örgütlerini de kullanarak, İslam ülkelerinde kargaşa, karışıklık çıkarmaktadırlar Örneğin, PKK'nin, PYD'nin, poşulu Barzani'nin, Hizbullah'ın, El Kaide'nin ellerindeki silahlar, patlayıcılar neyin nesidir? Her halde, bunlar gökten düşmüş değildir.

Tabii ki, İsrail goygoyculuk yaparak, ABD'nin, İniltere'nin, Fransa'nın, Rusya'nın ve benzerlerinin teröristlere hibelerini, yardımlarını dağıtmakta, nerde ne olacağının plan ve proğramını yapmaktadırlar Dolayısıyla, Çanakkale savaşları sıradan, basit, unutulacak bir savaşlar dizisi değildir!.

Çanakkale savaşlarında derin, ötelere ait düşünceler, planlar, proğramlar bulunan kirli, namussuz bir savaştır Bir milleti, toptan imha, yok etme hayalidir Bu günkü, yazımı burada noktalar, yarın görüşmek üzere, Allah'a emanet olunuz.

Selam ve dua ile.

Şerafettin Özdemir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık