Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

MEŞHUR UN SANDIĞI
AFŞİN-ELBİSTAN-TANIR'DA GEÇMİŞ BİR OLAY VE "MEŞHUR UN SANDIĞI" !.. -1-
 
     " Elbistanın Sesi Gazetesi" sahibi, emektarı, ömür tüketmişi sayın Hacı Mehmet Göçer ağabeyin iznini, müsaadesini isteyerek veya affına sığınarak, şu meşhur " Un Sandığı" nedir, ne değildir, ne olmuş da üst üste kitaplarına isim olmuş, bizlerin ve tüm okuyucularını hayretten hayrete düşürmüştür?.." Un Sandığı" nı yazacağım!..
 
    " Un Sandığı" anısı güzel, anlatımı fevkalade, bölgemizi, köylerimizi, muhitimizdeki ağaları anlatan bu isim üzerinde durmak, Afşin'den Çölbeyi ağa, Dirgen Ali,  Hacı ağaları enine-boyuna tanıma imkanı bulunacaktır!..
 
    Belki, bir kısım okuyucular diyeceklerdir ki: " Canım, zaten bu isimler " Un Sandığı" kitabında anlatılmıştır!.. Tekrar, gazete köşesine almaya gerek varmı idi?" denilecektir!..
 
    Evet, sevgili okuyucum, hemşehrilerim gerek vardır!.. Çünkü, yeni nesillerimiz bu isimleri bilmiyor, bu anılara ihtiyacı var, hasret kalmış durumdadırlar!.. Onun içindir ki, Hacı Mehmet Göçer abimin müsaadesi ile,  " Un Sandığı 3" kitabından aynen, nota not alarak bir kaç makale halinde yazmayı düşündüm!.. İnşallah!.. Bana darılmaz, "niçin yazdınız?" demezler!.. İsterseniz, konuya " Gel gidelim dosta gönül" başlıklı şiirimden bir iki kıta alarak mes'eleye girelim:
 
    " Bir seher vaktin de çıkalım yola,
       Ümitle gidelim dosta gel gönül.
       Afşin Binboğa da , verelim mola,
       Emirli köyüne, varalım gönül!..
                                x
      Sıcak bir gündüzde, Tanır'a varıp,
      Alembey köyünü, kardeş köy bilip,
       Herkesin derdini, derdimdir bilip,
       Elbistan'a doğru, gidelim gönül!.." ( Ş. Özdemir)
 
    UN SANDIĞI!..
 
    " Elif Aslantaş'ın; nişanlısı Durdu Gök'ü Un Sandığı'na hapsetmesi, kendisinin de 7-8 yıl sonra misilleme yapması olayından bahsedeceğim bu bölümde.
 
    Dünyada eşine ender rastlanacağını sandığım komikten de komik, ilginçten ilginç aşk olayı, K. Maraş İli Elbistan İlçesine bağlı Alembey köyü ile , o tarihte yine Elbistan'a bağlı Tanır köyünde yaşanır. ( Şimdi kasaba ve Afşin İlçesine bağlı)
 
    Yıl 1898'ler. K. Maraş İli Elbistan İlçesi Alembey köyünden Cinali'ye; işini iyi ve planlı yaptığı için halk, kendisine bu lakabı takmıştır. Ali efendi bir komşusu ile beraber, Binboğa Dağı'nın doğu eteği, Tanır köyünün kuzey batı üst kesimlerine, kağnıları çekip oduna giderler. Oğlu Durdu da birliktedir.
 
    Odun yüklü iki kağnı ile gelirlerken, öküzlerin yayılması ( otlatılması) gerektiğinden, Tanır'ın tam girişinde mola verirler. 16 yaşında olan Durdu, alt kesimdeki bahçeye iner. ( Bu bahçe, sonradan soyadını Aslantaş olarak alan, halk tarafından Hacı ağa namı ile anılan Hacı Aslantaş'a aittir).
 
    Kardeş olan üç kız da bahçededirler. Çelimsiz, zayıf, üst baş pejmürde olan çocuğun yanına gelen kızlar; " Haydi, çık salla da dut yiyelim" derler. Durdu gerekeni yapar. Dut yerlerken; " Birimizi beğen al, evlenelim" diyerek alay ( dalga geçerler. O fasıl biter. Durdu, köy içinde olan babasının yanına gelip, " Birimizi beğen al, evlenelim" diyen, ancak alay geçtiklerini fark etmeyen kızların kısa serancamını anlatır ve talip olmasını ister.
 
    Cin Ali akıllı ve de o yeri bilen adam. O bahçenin Hacıağa'ya ( Hacı Aslantaş) ait olduğunu  ve kızların da O Ağanın kızları olduğunu bilmektedir. Oğlunun isteğine şöyle cevap verir:
    " Oğlum Durdu; şu haline bak! Normal bir elbisen bile yok. Biz nerede? Hacıağa nere?" Demesine oduncu arkadaşı ve komşusu araya girerek: " Ali, sen bu çocuğun teklifini niçin reddediyorsun? Biz gidip isteyelim. Allah yazdıysa olur"
 
    Demesi üzerine, Ağanın yanına giderler. Hoş beşten, hal hatırdan sonra, bahçede geçen esprili durumu da anlatıp; " Allah'ın emri, Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)'in kavli, İmamı Azam efendimizin içtihadı üzere, kızıyın birine talibiz."
 
    Olacak ya, Ağa, damat adayını görmeden, tanımadan yeşil ışık yakarak: " O kızlarımın birisini, Elmalı köyünden Memeda'nın ( Mehmet Yüksel) oğluna verdik. Birisini de Elbistan'dan Uğurluoğlu ailesinden Rasih adında bir gence verdik. ( Bu kızın Âlembey köyünden bir gence nişanlılı diyenler de var) Küçük kızım Elif'i de Âlembey köyünden Cinali'nin oğluna verelim. Allah yazdı ise ne derim?" der. Sürpriz mi sürpriz.
 
    Köye gelen Cin Ali elbette Cin'liğini gösterecektir. Durumu hanımına anlatır. Bir meşveret ( hasbihal) yaparlar.  İyi de, bu işin amması var. ( Engeli var) Durdu, bu hali ile giderse, bu kızı vermeleri mümkün değil. Cinali:
    " Hanım!.. Hanım!.. ben çaresini buldum. Çetin ailesinin oğlu Mehmet çok güzel ve yakışıklı bir delikanlı. O'nu göndeririz. Beğenmemeleri söz konusu olmaz. Daha sonra, Durdu'nun adını anarak kızı isteriz.
 
    O anda zaten nikahı da kıyılır. Nikahın kıyılması örf ve adetlerimizdendir. Nikahtan sonra kız bizim olmuş olur. Ağa da sesini çıkartamaz " ifadesine karşılık, Hanımı da; " Sen uygun görüyorsan, ben de uygun gördüm" der. " ( www.unsandigi.com/un 3/49)
 
    Sonuç olarak;
 
    Bu ilginç, hem de orijinal anı devam edecektir!.. Ümit ederim ki, Hacı Mehmet Göçer ağabey, bu tür anıları, derlemeye, toplamaya, insanları konuşturmaya devam eder. Çünkü,
 
    Başka meraklısı, heveslisi insan bulunmamaktadır!.. Zaten, bu iş, kolay, basit bir iş değildir!.. Tesbite, gözlemlemeye, takibe , toplumla iç içe olmaya bağlı bir iştir..
 
    Afşin İlçesinde, Ashab'ı Kehf'i dile getirecek, etraflıca, detaylıca kaleme alacak insanlar bulunmaktadır!.. Ama, zahmetli, beyin işi olduğundan dolayı, Mehmet Göçer kadar kimse Ashab'ı Kehf'i dile getirmemektedir!..  Onun içindir ki,
    Kendisini bu uğraşlarından dolayı, tebrik ediyor, başarılar diliyorum.. Selam ve dua ile..
    Şerafettin Özdemir

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık