Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

MEVLİD KANDİLİ!..

" Andolsun size kendinizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir.

O, size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir" ( Tevbe sûresi, âyet 128 ) Yüce Allah; bu âyette kendi isimlerinden olan " raûf= çok şefkatli ve rahîm= pek merhametli sıfatlarını Peygamberimize de vermiştir ki, geçmiş peygamberlerden hiç biri bu sıfatların ikisine birden mazhar olamamıştır Zikredilen ayet ve bu girişten sonra, asıl mevzuya temas etmek istiyorum: Cahili Arapları ve tüm insanlığı karanlıktan, cehaletten, her türlü günah kirinden kurtarmak için gönderilen aziz peygamberimiz Muhammed (sav)'in, 2 Ocak 2015 doğum günü ve gecesi olan " Mevlid Kandili"dir.

Öncelikle, Mevlid kandilinin kutlu ve mübarek olmasını, Kur'ânî emirler doğrultusunda yaşanmasını temenni ederim Resulullah (sav) ve halifeler döneminde olmayan kandil geceleri; bilhassa , Fatımiler tarafından ihdas edilmiş, o gündür, bu gündür gelenekçi, mev'izeci, menkıbeci kesimler tarafından sünnetin üstünde sünnet, dini vecibeler arasında ibadet şeklinde telakki edildiğinden dolayı idrak edilir olmuştur.

Sadece ülkemiz camilerinde, evlerde, tvda, kandil gecesini tes'îd etmek amacıyla, mevlidler okunmakta, özel kandil namazları (!) kılınmakta, ilahiler söylenmekte ve Resulullah (sav)'i, övücü, methedici sözler söylenmektedir Keşke!.

Diyorum ki keşke!.

Resulullah (sav)'i kuru kuru övmeden, kalplere, kafalara işlemeden yapılan kuru sıkı merasimler yerine, Kur'anî ölçüler, Nebevi emirler doğrultusunda proğramlar yapılmış, insanların idrak ve izanlarına sunulmuş olsaydı! Ama olmadı, olmuyor ve olmayacak gibidir!.

Bu konuyu irdeleyen şu alıntıma dikkat çekmek istiyorum: " Her alanda değişimler söz konusu, eğitim ve öğretimde, siyasette, ekonomide , aile yapısında, sosyal hayatta.

vs Dolayısıyla, içerisinde bulunduğumuz çağla yüzleşmek zorundayız.

Çağla yüzleşmek derken çağın bütün verilerini eleştiriye tabi tutmaksızın kabul edelim demiyorum Örneğin, insan hakları içerisindeki aile kurma hakkını elbette ki onaylarım Fakat bu aile kurma hakkı içerisinde eşcinsellerin de aile kurma hakkı var ki, benim bir Müslüman olarak bunu onaylamam mümkün değil.

Zira çağın beraberinde getirmiş olduğu İslami değerlerle uyuşmayan bir çok noktalar da var.

Batı'nın, İslâm dünyasının dini ve kültürel yapısına, sosyal ve ekonomik dengelerine yönelik tehditlerini onaylayan bir pozisyonda olamam Ne Irak'taki katliamı ne Keşmir'deki, ne Filistin'deki , ne de Çeçenistan'daki katliamları onaylayamam.

Ben çağ derken, çağla yüzleşmek derken bunları kastetmiyorum Zaten bunlar izaha muhtaç olmayan ve Hz Peygamber dönemi ile mukayese edildiği zaman çok köklü radikal değişiklikleri ifade eden gelişmeleri kastediyorum ve Hz.

Peygamberi çağa taşımak derken çağın bu gelişmelerini göz önünde bulundurmanın gerekliliğinden söz ediyorum Daha açıklayıcı olsun diye yine misvak örneğine dönersek, misvak kullanmanın bizatihi kendisi sünnet değildir Sünnet olan ağız ve diş sağlığıdır.

Dolayısıyla periyodik olarak doktora gidip ağız ve diş temizlettirmek ve bu anlamda diş sağlığı ve temizliğini muhafaza etmek sünnettir Siz diş sağlığı konusundaki modern tıptaki gelişmeleri dikkate almaksızın sünnet diye misvak kullanmakta diretirseniz, Hz Peygamber'in sünnetini anlayamadığınız gibi onu çağa taşıma imkanını da yitirmiş olursunuz.

Ekonomi alanında örnek verecek olursak, insanlar arasındaki gelir dağılımında yaşanan eşitsizliğin giderilmesi, çağın iktisadi ve ekonomik gelişmelerini dikkate alarak bir takım planlar, projeler üretmeniz Sünnet kapsamında değerlendirilmelidir Sadece bireysel anlamda zekat, sadaka ile bir adama para vererek fakirlik problemi çözülemez Bu gün fakirlik probleminin çözümü için zekat ve sadakaya ek olarak bulunacak başka formüller de sünnet kapsamında değerlendirilmelidir.

Çünkü sünnet netice itibariyle yapılan eylemlerin şeklinden ziyade onlara hayat veren ruh, öz ve ilkedir Hz Peygamber kendi dönemindeki fakirlik problemini ortadan kaldıracak planlar, projeler, fonlar üretebiliyorsak ve bunları kurumsallaştırabiliyorsak, bütün bu yaptıklarınız sünnetten başka bir anlam ifade etmez.

Özellikle proje üretme üzerinde son derece ısrarcıyım Toplumsal katmanları da devreye sokarak her kesimden insanların kendi alanlarında bir köşesinden tuttuğu kısa, orta ve uzun vadeli planlar, projeler geliştirmek zorundayız" ( hadisdersleri.

tr MHayrikırbaşoğlu) Sanırım, yukarıda belirtilen bilgiler " Mevlidi Nebevi"nin ne olduğunu, ne olmasını gerektiğini bizlere açık açık beyan etmiş durumdadır.

Daha doğrusu, Mevlid kandili değil de, Mevlid-i Nebevi'den maksat, " Peygamberi çağa taşımak" olmalıdır " Mevlid Kandilini" varsın Fatımıler, kutlamış olsunlar.

Bizler, aziz peygamberimizin sünnetlerini zamanımıza taşıyarak, çağımızdaki İslam'ın kara yazısı olan, Irak'taki vahşeti, Suriye'deki pisliği, Pkkciliği, Işidciliği vb pislikleri ortadan kaldırmalıyız.

Gelenekçi " Mevlid Kandilleri" zikredilen rezaletleri ortadan kaldıramayacağına göre, o halde ne yapalım veya ne yapmalıyız? Yapmamız gereken, aziz peygamberin sahih, doğru, yaşamış olduğu hali gündeme taşımak ve rezaletlerin üzerine üzerine gitmek olmalıdır Yoksa, Mevlid kandillerinde, hocaların bir camide toplanarak, bir saat mevlid okumaları, insanların gözünü boyamak, onların ruh dünyalarını, maneviyatlarını karartmak demektir Netice olarak; Peygamber (sav)'in, doğum gecesinden maksat, İslam'ı, çağın üzerine çıkarmak, Batı medeniyeti denilen ve çoğu insanında onunla övündüğü ileri medeniyet anlayışını daha gerilerde bırakarak, alemi İslam'ı ve özellikle Müslüman Türk milletini her alanda kalkınmışlığa eriştirmektir.

Sokaklarda, cübbe sallayarak, uzun sakallar bırakarak sakalın arasından sigara tüttürerek, başlara sarık sararak, bir görüntü meydana getirmek bana göre hiç de sünnet değildir Ağızlarda, dişlere erak ağacından mamul misvakları sürterek, sünnet yerine kat'iyyen getirilemez.

Bu konuda asıl sünneti icra nedir biliyor musunuz? Modern, çağdaş, her türlü donanıma haiz diş hastaneleri yaparak, içerisinde kalifiye, yetişmiş, diş alanında uzman Profesörleri oralara doldurup, insanlığa hizmet etmekle sünneti yerine getirmiş oluruz Diğer taraftan, Resulullah (sav)'in," idrarı bile şifadır, dışkısı bile kutsaldır" diyen ahmakların, rezillerin, akıl fukaralarının yaptıkları, dedikleri gibi sünneti reddedip, Sünneti; Resulullah (sav)'in yaşadığı gibi anlamak ve hayata hakim kılmaktır Ben yine de, Fatımılerin icadı olan, Sünnet olmayan, dini hiç bir ehemmiyete haiz bulunmayan, kandil gecesini kutlamıyorum.

Rabbimiz! Kur'ân ve Nebevi ölçüler içerisinde, aziz peygamberin doğumunu kutlamayı müyesser eylesin!.

Selam ve dua ile Şerafettin Özdemir © 2015 Microsoft Koşullar Gizlilik ve tanımlama bilgileri Geliştiriciler Türkçe .


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık