Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Mevlid Okumayı İbadetleştirmek..
 MEVLİD OKUMAYI İBADETLEŞTİRMEK VE " NUR-U MUHAMMED" TEMASI NEDİR, NE DEĞİLDİR?..
 
 
    " Kuşluk vaktine ve sükûna erdiğinde geceye yemin ederim ki Rabbin seni bırakmadı ve sana darılmadı." ( Duhâ sûresi, âyetler 1, 2,. 3)
 
    Hani, bir ara vahyin gelişi gecikmişti. Müşrikler: " Rabbi onu terketti, ona darıldı" dediler.  Böylesi konuşmalar ve çirkin sataşmalar Resulullah (sav)'e ağır geliyordu. İşte onlara âyetlerle mes'ele izah edildi.
 
    " Gerçekten senin için ahiret dünyadan daha hayırlıdır." ( Duhâ sûresi, âyet 4)
    " Pek yakında Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın." ( Duhâ sûresi, âyet 5)
    " O, seni yetim bulup barındırmadı mı?" ( Duhâ sûresi, âyet 6)
    " Şaşırmış bulup da yol göstermedi mi?" ( Duhâ sûresi, âyet 7)
    " Seni fakir bulup da zengin etmedi mi?" ( Duhâ sûresi, âyet 8)
    " Öyleyse yetimi sakın ezme." ( Duhâ sûresi, âyet 9)
    " El açıp isteyeni de sakın azarlama.) ( Duhâ sûresi, âyet 10)
    "  Ve Rabbinin nimetini minnet ve şükranla an." ( Duhâ sûresi, âyet 11)
 
    " Kuşluk vakti" demek olan Duhâ sûresi, Mekke'de nazil olmuş, müşriklerin saldırılarına, sataşmalarına, alaylarına muazzam bir tokat olmuştur!.. Diğer taraftan, Resulullah (sav)'in özelliklerinden biri olan yetim oluşu ele alınır ve kendisi teselli edilir.
 
    Bu noktadan sonra, asıl konumuz olan mevlide, okumaya, okutmaya, ibadetleştirmeye ve " Nur-u Muhammed" mevzuuna değinecek olursam, maalesef, Şii Fatimilerden bu yana, Osmanlı döneminde de 1409 tarihinden beri milletimizce okunmakta, dinlenilmekte olan mevlidin ibadetleştirilmesi, Kur'an'dan üstün tutulması, ölülerin ruhlarına hediye edilmesi, biz araştıranları, okuyanları tedirgin etmekte, zihin dünyamızda bir çok düşüncelere sevketmektedir!..
 
    Ne olurdu, mevlid okuyanlarımız, okutanlarımız, ölü ruhlarına hediye edenlerimiz, mevlidin Kur'an'a yer yer ters düştüğünü, Kur'an'la çatışır, çelişir durumda olduğunu bilselerdi!..
 
    Nur-u Muhammed teması!..
    " Tasavvufçu çevreler, yoğun biçimde " Nur-u Muhammed" temasını işlerler. Daha Adem yaratılmadan önce Muhammed'in Nuru ( Nur-u Muhammed) yaratılmıştı. Onlara göre " Muhammed'in Nuru" diye bir şey vardır. Bu nur, evren daha yaratılmadan önce var idi ve her şey ondan yaratıldı.
 
    Hiç bir delile dayanmayan bu hezeyan, hem Peygamberi putlaştırmaktan hem de Allah'ın vahyini ciddiye almamaktan kaynaklanmaktadır.
 
    Efendilerini putlaştırmak isteyenler, buna zemin hazırlamak için önce Peygamberi putlaştırmaktadırlar. Bunlar emellerine erişmek için ne delil tanırlar, ne kitap, ne vahiy, ne Allah ve ne de peygamber...
 
    Süleyman Çelebi'nin yazdığı Mevlid'e göre, Hz. Muhammed'in nuru, Hz. Adem'in ve eşinin, Hz. Şit'in, Hz. İbrahim'in ve Hz. İsmail'in alnında belirmiştir. Onların kutlu ve seçkin insanlar oluşuyla bu yaratılan ilk şey yani silsile yoluyla birbirlerine aktardıkları Nur-u Muhammedi arasında direkt bir bağ vardır. (!)
 
    " Mustafa nurunu alnından kodu
     Bil habibim nurudur bu nur dedi"
 
    ( Allah, Adem'in alnına Muhammed'in nurunu koydu ve Adem'e dedi ki; " Bu nur sevgilimin nurudur."
 
    Kıldı nur anın alnında karar
    Kaldı anın ile nice rüziğâr
    (O nur Adem'in alnında karar kıldı ve daha nice ilahi esinti kaldı.)
    Sonra Havva alnına nakletti bil
    Durdu anda daha nice ayü yıl
 
    ( Sonra Havva'nın alnına nakledildi. Onda da nice aylar ve yıllar kaldı.)
    Şit doğdu anâ nakletti bu nur
    Anın alnında tecelli kıldı
    ( Şit doğunca bu nur ona nakledildi. Onun alnında bu nur tecelli etti.)
    Erdi İbrahimi İsmaile hem
    Söz uzanûr eğer kalanın der isel
    (Hem İbrahim'e ve hem de İsmail'e de ulaştı  bu nur. Söz uzanmasın diye bunun nur olduğunu söylemedim.)
 
    En sonunda bu nur, yaratılan ilk şey asıl sahibine aktarılmış. (!)
    İş bu resm ile müselsel muttasıl
    Ta olunca Mustafa'ya müntekil
    ( İşte bu birbirine bağlı zincirleme iz Mustafa'ya da intikal etti.) ( www.erdemşyolu.com)
 
    Bravo Vallahi!.. Şu bizim imam Süleyman Çelebi Hz. lerine!.. Hayal gücü, uydurması, resmetmesi, insanları bulunduğu tarihten bu yana bu minval üzere hayallerin etrafında toplaması, dinletmesi büyük bir başarıdır!..
 
    Netice olarak;
    Süleyman Çelebi merhumun şiirleri, mihrablarda, kürsülerde baş tacı edilirken, ne yazık ki, aziz kitabımız Kur'an mahzun, hüzünlü ve öksüzdür!..
 
    Çünkü, yüce İslam; hakikat, gerçek içermeyen, kaynağı belirsiz, safsatalara, hayal güçlerine, insanların rüyalarına, halüsinasyonlarına değer vermez!..
 
    Çünkü, Kur'an, bir ucu Allah'ın, diğer ucu Resulullah'ın yani ümmetin elindedir!.. Kur'an'ı, duvarlara, yükseklere mahkum ederek, uydurma şeylerin peşinde koşmak, onu Kur'an'dan ötelere taşıyıp üstün eylemek, ayıbın ayıbı, çirkinliğin çirkinliğidir!..
 
    Yani, 1409 yılından bu yana, millet olarak mevlid okumanın, okutmanın, ölü ruhuna göndermenin peşine takıldık da ne oldu? İslam adına, Kur'an namına millet olarak bize bir faydası, yararı dokundu mu? Kesinlikle hayır!..
 
    Bir an önce, bu tür suni merasimlerin, yapay hallerin,okumaların, dinlenilmelerin kritiği yapılarak " Dur!" denilmesi; " Yeter artık!" denilmesi zamanı gelmiş ve geçmektedir!..
 
    Başkanlığımız, Din İşleri Yüksek Kurulumuz; zaman geçirmeden bu mes'elenin peşine takılmalı, değerlendirmeli ve insanımızı Kur'an okumaya, anlamaya ve onun emirlerini yaşamaya yönlendirmelidir!..İlahiyat hocalarımız, mevlid uyduruğuna gerekli tepkilerini koyarak, bunun içi boş bir uygulama olduğunu kürsülerine taşımalıdırlar!.. Mevlid  , bir  kültür ise, kültür olarak kalsın!.. Camileri, mihrabları, kürsüleri işgal ve meşgul etmemelidir!.. Selam ve dua ile..
    Şerafettin Özdemir

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık