Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

MÜFTÜ, NECATİ TAYYAR TAŞ HOCAMIZDA HAKKA YÜRÜDÜ!..

Merhum Necati Tayyar Taş hocamızı rahmetle, dua ile, Fatihalarla anıyorum!.. Mekan ve makamı cennet olsun, Resulllah'a (sav)'e komşu, sahabelerle hem dem olsun İnşallah!..

Necati Tayyar Taş hocamızı, bizzat tanıyamadım!.. Görüşüp, sohbetinden, görüşlerinden, fikirlerinden, düşüncelerinden müstefid olamadım!.. Ama,

Onun ne denlu bir kahraman, yiğit, imanlı, korkusuz, bir İslam eri, Diyanet görevlisi olduğunu yakinen duydum ve hakkında anlatılanları dinlemiş oldum.

Necati hocanın görev yapmış olduğu Elbistan İlçesi ile, kendi İlçem arasında 25 Km.lik bir mesafe bulunmaktadır.

O dönemde, Diyanete muhalif, müftülere ters, sevmeyen, nefret eden cemaatler, bağnaz kurum ve kuruluşlar cirit atmakta idi!.. Söz konusu, bağnaz, yobaz guruplar, iktidarlarının elden gitmemesi, halkın arasında otoritelerinin yok olmaması için, Müftü efendilere baskı yaparlar, olmadık tezviratlarda bulunurlar idi!..

Oysa, Necati Tayyar Taş gibi hoca efendilerin arzusu, yapmak istedikleri husus ne olabilirdi ki? Hakka hizmet, İslam'a hizmetten başka!..

Diyanet'e bağlı hafızlık kurslarının açılması, İmam-Hatip Lisesi  öğrencilerinin pratik hizmetler yapmaları, çıkarları elden gitmekte olan kurum ve kuruluşları mahvı perişan ediyordu.

İşte, Necati Tayyar Taş hocanın her gittiği, tayin olduğu yerde başarıda başarıya ulaştığı gibi, bize en yakın İlçe olan Elbistan Müftülüğündeki hizmetleri de başarılarla dolu idi..

Bir gün geldi ki, Necati Tayyar Taş hocanın evine, gecenin bir vaktinde, uyku saatinde, herkesin istirahat  etmiş olduğu bir anda, ne idüğü belirsiz, kimlikleri hemen o günlerde tesbit edilemeyen kişiler tarafından  bomba atılmış olduğunu duyduk!..

Halbuki, bir Müftü ne yapabilirdi ki?.. İşi, gücü vaazı nasihat etmek, irşad ve tebliğ hizmetinde bulunmak idi! Hele, Necati hoca gibi, kaleminden bal damlayan bir üstadın, kime, kimlere zararı ve şerri dokunabilirdi ki?

Maalesef, olayın üzerinden bir kaç sene geçtikten, Necati Tayyar hoca,başka yere tayin olduktan sonra, bendeniz Elbistan İlçesinde göreve başladım.

Günler, günleri kovalarken, bir gün karşıma bir hacı efendi çıkıverdi. Kendisini, oturup kalkmasından, takva sahibi bir Müslüman olmasından dolayı zahiren takdir ediyor, imreniyordum.

Söz konusu hacı efendi, benimle özel görüşeceğini , saklı kalması gereken bir sırrının olduğunu ifade etti. Müftülüğün bir köşesine oturduk ve bana şunları anlatmış oldu:

" Hocam!.. Müftü efendi bizim bağlı bulunduğumuz kuruluşu bitirmek, çalışması ile, başarısı ile yok etmek üzere idi!.. Tabii ki, bizler ve bizi yönlendiren asıl müsebbipler, bu durumdan rahatsız oluyor, Müftünün taciz edilmesi, buradan gitmesi için ne yapılması lazımsa onun yapılmasını istiyorlardı.

Müftünün evine bomba  atılma işi tarafıma verildi.. Bendeniz de, hazırlandım ve belirtilen gecede evinin balkonuna bombayı atıverdim.. Hemen akabinde, Müftünün evinin tüm camları ve kapısı kırıldı, kendisine ve çoluk, çocuğuna bir zarar olmadı ama, bir korku, bir panik meydana gelmiş oldu.

Sonrası, Müftü bey, İlçeden mecburen ayrıldı, bizim kurumda onun gitmesi ile, tayini ile , biraz nefes almış oldu.  Bu yüzden, bunu size anlatmazsam, bir ömür boyu vicdan azabı çekeceğim, bu dert, bu günah benim vicdanımı törpüleyecek." dedi..

Keşke!.. Hacı efendi bunları bana anlatmasaydı, duymamış olsaydım.. Tüm bu nahoş anlatımları düşündüm, acaba, Necati beye ulaştırsam mı, ulaştırmasam mı diye  epey düşünce yorgunluğu yaşadım..

Sonrasın da, bunu Diyanet yayınları arasında yazsam mı, yazmasam mı dedim, onu da yapamadım.  Hasılı, Müftü Necati Tayyar Tay bey, görevi süresince, başarıdan başarıya koştu, Her atandığı yerde büyük hizmetlere imza attı.

Hatta, Başkan Yardımcılığına kadar yükseldi. Onuru ile, şerefi ile, izzeti ile, şanı ile, ünvanı ile emekli olduğu Bilecik İl'inde, Karaciğer rahatsızlığından Hakk'a yürümüş oldu.

Zaten, İslam insanları böyledir. Emekli olduktan sonra da boş durmayıp, fahri olarak vaazı nasihat, Tv.. Radyo ve basında, yayında yine hizmetine etmektedirler..

Merhum Müftü beyde, bu yolu tercih ederek, dinlenmeyi, istirahata çekilmeyi hiç bir zaman düşünmemiştir.. Oturması ile, kalkması ile, konuşması ile, yazması ile herkesin beğenisini kazanmış, halkın beğenisini ve duasını almıştır..

Netice olarak;

Merhum Müftümüz Necati Tayyar Taş'la tanışmayı, görüşmeyi, sohbet etmeyi çok çok düşündüm ama, belki, bunda da bir hikmet olması hasebiyle görüşmemiş, konuşmamız, hasbihalimiz olmamıştır..

Lakin, yıllar önce evine bomba atılması, atan kimse ile benim tanışmam,  vak'ayı, çirkinliği bana anlatması bir nebzecik de olsa, bu gün, "Dini Bilgiler siteme"bunları taşımam  beni rahatlatmıştır.

Hakikaten, gerek Osmanlı döneminde ve gerekse Cumhuriyet tarihinde meydana gelen bu tür ahlaksızca hadiseler, bizlere bir ders, bir ibretamiz vakıa olmaktadır..

Bu tür yobazca, bağnazca, cahilce kalkışmalar, her zaman, her an beklenilmektedir.. Nitekim, 15 Temmuz kalkışması bu tür bir cehaletten, sefihlik ve sefillikten dolayı meydana gelmiş, 248 tane vatan evladının şehadetine sebep olunmuştur.  Onun içindir ki;

Her zaman, her ortamda ifade etmiş olduğum gibi, Başkanlığımız; bu tür aptalca, sarhoşca, gözünü kan bürümüş çılgınlıklardan ders çıkarmalı, tedbir ve temkin sahibi olmalıdır.

Son söz olarak; muhterem emekli Müftümüz Necati Tayyar Taş hoca efendiye, rahmet diliyor, makamının cennet olmasını ve kalan aile efradına da sabr-ı cemiller ihsan buyurmasını niyaz ediyorum.. Selam ve dua ile.

Şerafettin Özdemir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık