Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

NAMAZ KILMAYAN HAYVANDIR

" Andolsun, biz cinler ve insanlardan bir çoğunu cehennem için yaratmışızdır. Onların kalpleri vardır, onlarla kavramazlar; gözleri vardır, onlarla görmezler;  kulakları vardır, onlarla işitmezler. İşte onlar hayvanlar gibidir;  hatta daha da şaşkındırlar. İşte asıl gafiller onlardır." ( A'raf sûresi, ayet 179 )
 
    " Yoksa sen, onların çoğunun gerçekten ( söz) dinleyeceğini yahut düşüneceğini mi sanıyorsun? Hayır, onlar hayvanlar gibidir, hatta onlar yolca daha da sapıktırlar." ( Furkan sûresi, âyet 44 )
 
    Ayeti kerime hakkında kısa bir yorum:
 
    Malum olduğu üzere, bu gibi kimseler, akıllarına ve kendilerine ulaşan ilahî tebliğe uymayıp sadece hissiyatına göre hareket etmeleri bakımından hayvanlara benzetilmiş; hayvanların hareketlerinin kendilerine verilen güç ve kabiliyetlerin yaratılış amacına uygun olmasına karşılık böyle kimselerin davranışlarının bu özellikten yoksun bulunmasından ötürü de onlardan gidişçe daha sapık oldukları belirtilmiştir.
 
    Bu giriş bölümünden sonra, şunları üzülerek ifade etmek istiyorum:  Batman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi dekanı Prof. Dr. Mustafa Aşkar bey; devletin resmi televizyon kanalı TRT'de:
 
    " Alnı secdeye gelen bir varlık var mı insanın dışında? Yoksa secde eden tek varlık insan. O zaman, ben düz söyleyeyim. Ayette de bunu söylüyor, ağır gelmesin. Namazı hayvanlar kılmaz, namaz kılmayanda hayvandır..."
 
    Sayın Mustafa Aşkar hoca!.. Siz; akademisyen, hem de önemli, ciddi bir fakültenin dekanısınız. Bu sözünüz ; yani, " Namaz kılmayan hayvandır." (!)  sözünü söylemek size, fakültenize, ilminize, bilginize, temsil ettiğiniz makama yakışmamıştır!..
 
    Çünkü; sizler, yani ilim adamlarımız, akademisyenlerimiz, Prof'larımız, dekanlarımız böyle bir söz söylerlerse, tahmin etmiyecekleri, ummayacakları cevabı almış olurlar!..
 
    Mustafa Aşkar hocanın; görüşlerinin hemen altında bir vatandaşımız görüş olarak şunları belirtmiştir:
 
    " Bizler sana göre hayvan isek... O halde sen, hayvanların baş danışmancığı, yalaka ve dallamacı mega hayvansın..."  sözünü söylemiştir!..
 
    Bu tür sözler çok olacaktır!.. Toplumu, insanımızı hayvan ilan etmek, bir vicdan, bir insaf işi değildir!.. Hem de, Devletimizin resmi kanalı TRT'de..
 
    Maalesef, her zaman ifade etmiş olduğum gibi, bir kısım insanlar, yani, sesini duyuramamış, meşhur olamamış kişiler, meşhur olmak, medyatik olabilmek amacıyla, bir anda, hele böyle ramazan günlerinde, bir söz atı veriyor ve toplumun tüm dikkatlerini üzerine çekmiş oluyor.
 
    Oysa, Resulullah (sav)'in, evrenselliğini, insan sevgisini, insana değer verişini, hor ve hakir görmeyişini, günah işlemiş bile olsalar bağrına basışını  nazari itibare almış olsaydı, böyle, yakışıksız, çirkin, ayrıştırıcı, namaz kılmaya meyilli insanları korkutmayacak, ürkütmeyecek bir söz söylemezdi!..
 
    Sanırım; Mustafa bey, Nuayman isimli sahabenin sık sık hata yapışını, bir çok defalar içki içişini unutmuş olsa gerektir!.. Nuayman; içki içiyordu, sık sık sarhoş oluyordu ama, onda öyle bir Resulullah (sav) sevgisi vardı ki, her defasında sarhoş yakalanıp huzura getirilişinde, sahabe-i kiramın ona öfkelenmelerine, darılmalarına, kızmalarına Resulullah (sav) müsaade etmiyordu..
 
    Bizler; okur-yazar insanlar!.. Çoğu zaman, bazı şeylere takılıyoruz ama, tebliğ görevi yaparken, irşad hizmetinde bulunurken, hoş görüyü, sevgiyi, sevecenliği unutuyoruz!..
 
    Tabii ki, namaz ibadeti; dinin direği, İslam'ın göz bebeği, dinimiz, onsuz olmayacak bir ibadettir!.. Lakin, üslub önemli değil midir?.. Anlatım, hitap etme, ürkütmeme, toplum katmanlarını korkutmama önemli değil midir?
 
     Sayın hocamız Mustafa Aşkar bey; bir Doğu vilayetimiz de görevlidir!.. Acaba, göz bebeğimiz, vatanın bir parçası olan o bölgelerde, Sur'da, Nusaybin'de, Çukurca'da, Diyarbakır'da, Hakkari'de vb. yerlerde, taş taş üstünde kalmazken, evler, hanümanlar harap oluyorken, yüzlerce bigünah polisler, askerler , korucular şehid oluyorken, acaba bu mevzuda tavrı, tepkisi, hissiyatı ne olmuştur?
 
    Üzülerek ifade etmeliyim ki, kürsü adamlarımız; entelektüellerimiz kendi konumlarına, branşlarına bihakkın sahip olamadıkları, sıradan köy mollası gibi hareket ettikleri, bilmeden, düşünmeden, işkembe-i kübradan savurdukları için, çok çok şeyler kaybettik, halen de, etmeye devam etmekteyiz!..
 
    Sözün varacağı yeri, faydasını, zararını, millet tepkisini, milletin o sözü kabullenip kabullenmeyeciğini iyi hesap etmeliyiz!.. Aksi halde, silahdan çıkan kurşun gibi, ağızdan çıkan sözü toplamak, toparlamak, eksiyi artıya çevirmek mümkün olmayacaktır!..
 
    Diğer taraftan, ibadeti; sadece insanlara münhasır kalmak doğru değildir. "Her varlık, kendi fıtratı gereğince Allah'ı tesbih etmektedir!.. O kadarda bencil olmamak," dünya sadece benimdir" demek doğru değildir!..  
 
    Namaz kılan insan, Allah'a miraç etmelidir!.. Nefsine, benliğine, egosuna, bencilliğine, kaprislerine değil!.. Kılmış olduğu nevafil namazlarla, nafile oruçlarla, sakalı ile, cübbesi ile, tesbihi böbürlenmemeli, işin takva tarafı da bu olsa gerektir!
 
    Netice olarak;
 
    Mustafa hocam; her halde en sonunda söyleyeceği bir sözü, en önce söylemiş veya kaş yapayım derken göz çıkarmıştır!.. Hem de TRT'de!..
 
    Umarım ki, üslubunu değiştirir, meşhur olmayı, " insanları hayvanlaştırarak " değil de, ilmi ile, ameli ile, eserleri ile, hizmetleri ile, birleştirici  yönü ile tanınır, ünvana kavuşur ve herkesin alkışını almış olur!..
 
    Bu şekliyle, cahil cühelanın, bilenin, bilmeyenin, okumuşun, okumamışın tepkisini üzerine çekerek, bir hayli hoş olmayan sözlere muhatap olur.. Tabii ki, bu da tanınmak, meşhur olmak değildir!..
 
    Ayrıca, İslam; bir bütün olduğuna göre, " cımbızlamak" doğru bir davranış değildir!.. Faize, rüşvete, haksız kapitale, tefeciliğe, hırsızlığa,  dalavereye, fuhuşa, rüşvete, karaborsaya, Kur'an'ın anlaşılarak okunmamasına, anlaşılmamasına tepki göstermek lazımdır!..
 
    Ülkemiz ortamında, din adına bin bir çeşit hurafeler, uyduruklar havalarda uçuşmaktadır!.. Kimileri kendini Mesih, Mehdi, İsa, Kurtarıcı , gavs, kutup, kerametçi, peygamber vekili ilan ederken, insanları " namaz kılmayan hayvandır" sözü ile korkutmak, ürkütmek nefret ettirmekten başka bir işe yaramayacaktır!.. Selam ve  dua ile..
    Şerafettin Özdemir
 
   
 
    


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık