Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Okullar ve Mabetler

OKULLAR VE MABEDLER; İNSANLIĞIN ORTAK MALIDIR !..
 
 
    " Allah'ın mescidlerinde O'nun adının anılmasına engel olan ve onların harap olmasına çalışandan daha zalim kim vardır! Aslında bunların oralara ancak korkarak girmeleri gerekir,( Başka türlü girmeye hakları yoktur.) Bunlar için dünyada rezillik, ahirette de büyük azap vardır." ( Bakara sûresi, âyet 114)
 
    Mabedlere saldırıp, okulları yakmak, yıkmak ne demektir? İnsanlık tarihi incelendiği zaman görülecektir ki, böyle bir vak'a, vahşet, zulüm ve eşkıyalık hiç bir devirde ve dönemde görülmemiştir!..
 
    Ne Yahudilik tarihinde, ne Hristiyanlık aleminde, ne İslam'da ve ne de beşeri din mensuplarında böyle cürmün işlenmesi, vuku bulması görülmüş, yaşanmış, şahit olunmuş bir olay değildir!..
 
    İsterseniz, Zerdüşt'ün " Avestası"na nazar ediniz!.. Orada bile böyle çirkinliğin, insan dışılığın, merhametsizliğin, acımasızlığın meydana gelmiş olduğu görülmeyecektir!..
 
    Hal böyle iken, yüce İslam'da zaten, bu tür bir vahşetin icrası , görülmesi, yapılması gayri kabildir!.. Kur'an ve onun büyük peygamberi Resulullah (sav); etrafında bulunan ve tüm gelecek nesillere emir buyurmuştur ki, mescitlere, sinagoglara, havralara, kiliselere tecavüzü, ekinlerin, ormanların, canlılara yararlı alanların yok edilmesini şiddetle yasaklamış, tahrib edilmesini, yakılmasını men etmiştir!.. 
 
    Hal böyle iken, maalesef, ülkemizde eşkıyalık yapan bir kısım çıfıtlar, her şeylerini unutmuşlar, insaniliklerini, canlı oluşlarını, merhametlerini, duygularını, hislerini, vicdanlarını bir tarafa fırlatıp atmışlar, camileri bile yakacak, tahrib edecek kadar, okulları bile içerisinde çocuklarla birlikte yok edecek kadar canavarlaşmışlar, yakıp-yıkmaya başlamışlardır!..
 
    Neron bile mabed, mektep yakmamış iken, Hitler bile mabed, mektep özelliğini gözetmiş iken, Stalin bile, Venizelos bile, isyancı Taşnak, Hınçak Kirkor'u bile kısmen de olsa bu tür kutsala saygı göstermiş iken, içimizde bulunan, bizimle beraber yaşamakta olan Zerdüşti artıkları camileri, okulları ateşe vermektedirler!..
 
    Düşünmeliyiz ki!.. Hiç bir canavar, Domuz, Ayı, Yılan, Çiyan, Ejderha, Aslan, Kaplan, Fil bile kendi yavrularını kanatlarının altına alırken, börtü böcekler, Sivrisinekler, Eşek Arıları bile kendi yavrularına sahip çıkıp koruyup, korurken, bu nasıl bir zihniyet ki, kendi evlatlarını okullarda canlı canlı ateşe atmaktadırlar?..
 
    Bana, bu olay, bu acımasızlık, bu vahşet, bu çirkinlik, bu insafsızlık, ülkemizin Batı bölgesinde meydana gelmiş, Yunan savaşını, Yunan barbarlığını hatırlatmaktadır!..
 
    Bir Yunan Subayı esir düşmüş, bir Türk askerinin yedeğinde toplama yerine götürülmektedir!.. Türk askeri, altındaki binmiş olduğu eşeğe Yunan subayını bindirmiş, kendisi de yularından tutarak onun rahatını, yürümemesini temin etmekteydi!..
 
    Aynı olayı, Çanakkale destanında da görmüş olduk!.. Yaralanan İngiliz askerini, askerimiz omuzlayarak, vınlayarak uçuşan kurşunların arasında tedavi için çadırına taşımış, kendi canını hiçe saymıştır!..
 
    Ya bunlara ne oldu ki, şirazeden çıktılar, insanlıklarını, insan oluşlarını terkettiler?.. Oysa, mektepteki çocuklar, camideki insanlar kendi insanları, onlarda Türkçe konuşuyor, Kürtçe telaffuz ediyorlardı!..
 
    Demek ki, Kürt olmak, Kürtçe konuşmak onlara göre mes'ele değildir!.. Onlara göre mes'ele!..  Kim olursa olsun, ister çocuk, ister yaşlı, ister kadın, ister kızan, ister mabed, ister okul!.. Yak!.. Yık.. Mahvet!.. Öldür!.. Yok et!.. Dünyada yaşama imkanı tanıma, soluklanma fırsatı verme!..
 
    Halbu ki, bu gidişat, bu tutum, bu davranış, bu çirkinlik, bu kitleyi, bu yoldan çıkmışları, bu insan azmanlarını hiç bir yere götüremeyecektir!.. Zaten, götürmemiştir de!..
 
    Netice olarak;
 
    Bu halden, bu tür davranışlardan, Putin gibi dünyaya tapanlar, Esed gibi wampirler, Siyonist kan içiciler keyif alabilirler!.. Amma velakin, yeryüzünün başka  hiç bir yerinde, böyle zulme, göz yaşından keyif almaya, insanlık ölürken, yanarken, ateşe atılırken haz duymaya, zevk almaya rast gelinmeyecektir!..
 
    Hollanda da komşum Hollandalı kadının, yanı başımıza taşınan gariban Suriye vatandaşına yardım etmesi, ellerinden tutarak, hastaneye, doktora götürmesi, bir an önce Hollandaca öğrenerek hayata katılmaları için çaba sarfetmesi beni duygulandırmaktadır!..
 
    Gecenin bir vaktinde, Suriyeli komşularımın kapılarının çalınması, sözü edilen Hollandalı bayanın elinde sıcak çorba kasesi ile dışarıda beklemesi, cami yakanlara, okulları ateşe verenlere ibret olmalıdır!..
 
    Ülkemiz de, iki buçuk milyonu aşan Suriyeli mazlum bulunmaktadır!.. Oysa, Türkiye'nin, bu yığınlardan bir kârı, ticareti, faydası, menfaati bulunmamaktadır!..
 
    Sadece, onlar darda oldukları için, zoru yaşadıkları için, kimsesiz, sahipsiz, himayesiz oldukları için el atılmıştır!..  Tabii ki, Suudi kralı (!) bakacak değildir!.. Kuveyt, Katar, Dubai zenginleri merhamet edecek değildir!..
 
    Neme lazım!.. Suudi kralına, prenslerine dünyanın müthiş yerlerinde, seks, şehvet diyarlarında, sahillerinde para harcamak lazımdır!.. Nesine gerek Suriyeli biçarelerin mağduriyeti, Diyarbakır'da yanan okullar, ateşe verilen mescidler?.. Rabbim!.. Akıl, bilinç lütfetsin!.. Selam ve dua ile..
    Şerafettin Özdemir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık