Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Ölmeden Önce Mezarını yaptıran

 " ÖLMEDEN ÖNCE MEZARINI YAPTIRAN " JET AHMET" VEFAT ETTİ !.."
 
 
    " Ey iman edenler! Allah'tan, O'na yaraşır şekilde korkun ve ancak Müslümanlar olarak can verin." ( Âl-i İmrân sûresi, âyet 102 )
 
    Tefsircilere göre " Allah'tan, O'na yaraşır şekilde korkma"nın anlamı, Müslümanın, bütün varlığı ile Allah'ın emirlerini yerine getirmeye ve yasaklarından kaçınmaya çalışmasıdır.
 
    Nitekim Abdullah bin Mes'ûd (ra), âyetin bu kısmını şöyle açıklamıştır: " O'na âsi olmayıp itaat etmek, nankör olmayıp şükretmek ve O'nu unutmaksızın hep hatırda tutmak." Şu ayeti de tetkik edelim:
 
    " Hiç bir kimse yok ki, ölümü Allah'ın iznine bağlı olmasın. ( Ölüm), belli bir süreye göre yazılmıştır. Her kim, dünya nimetini isterse, kendisine ondan veririz; kim de ahiret sevabını isterse, ona da bundan veririz. Biz şükredenleri mükâfatlandıracağız." ( Âl-i İmrân Sûresi, âyet 145)
 
    Bir kaç yıl önce idi!.. Jet Ahmed'in; Elbistan İlçesi Çiçek köyünde anlı, şanlı, konforlu bir şekilde bir türbevari mezar yaptırdığını yazmıştım. Sanki, Türkiye'de yer kalmamış, ölmüş olsaydı kendisini gömecek bir yerin bulunmadığı  izlenimi doğmuştu. Oysa,
 
    Ülkemiz toprakları da maşallah geniş, diğer dünya ülkeleri toprakları da ölüleri gömecek kadar boldur. Örneğin, yaşamış olduğum Hollanda ülkesinde, bizim baş vurumuz üzerine, 14 dönüm " Müslüman mezarlığı" tahsis ettiler.. Güzel ormanların, yeşilliklerin içerisinde bir yer!..  
 
    Yurt dışında gömülmeyi, ölüsünün ülkemize gitmesini istemeyen insanlarımız, küçük sabi bebeklerin definleri bize ayrılmış bu mezarlığa defnedilmektedir!.. Bu sebeple,
 
    Bir kaç yıl önceki " Jet Ahmet"in, kendisi için türbe yaptırmasını eleştirmiş, kınamıştım. Bu günkü, Yeşil Afşin gazetesinden öğrendiğime göre, " Jet Ahmet" vefat etmiş, yaptırmış olduğu kubbeli mezara defnedilmiştir. haberini okudum.  Haber şöyledir:
 
    " Ölmeden önce mezarını yaptıran ve " Jet Ahmet" olarak tanınan Ahmet Özdemir, geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle 48 yaşında hayatını kaybetti. Özdemir, 4 yıl önce yaptırdığı mezara defnedilecek.
 
    ' Ölmeden önce kendi mezarını yaptırdı' başlığıyla çıkan haberle gündem olan Jet Ahmet, ölümden korkmadığını ve ölmeden mezarını yaptırdığını belirtmişti.
 
    Elbistan'a bağlı Çiçek köyü mezarlığında 4 yıl önce kendi mezarını yaptıran 48 yaşındaki Ahmet Özdemir, mezarı başında gazetecilerin sorularını cevaplayarak, şunları söylemişti:
 
    " İnsanın 1 dakika ilerisiyle ilgili bir senedi yok. Yaşarken öleceğimizi biliyoruz. Ama hangi saat , vakit, dakika öleceğimizi bilmiyoruz. Kimseye yük olmayalım. Yani öldü gitti, başına bir taş dikmedi demesinler. Mezarın içine girdim. Merak ettiğim bir şey vardı. Merakımı giderdim.
 
    Ölümü her zaman merak ederim. Öldükten sonra nasıl bir hayata gideceğim. Bunu yıllardan beri merak ederim. 7 kat göğün üzerine çekiliyorsun. Girdim. O geceki duyguyu yaşamaya çalıştım. Canlıyken, dünya gözüyle gördüm.
 
    O karanlığın, sessizliğin duygularını aldım. Bir gece yatmadım. 2-3 saat yattım. Bu dünyada yaşarken o duyguyu yaşamak istedim. Öldükten sonra zaten göreceksin. İnsan bedenden ayrılıyor. Ruh geldiği yere gidiyor."
 
    Kalp rahatsızlığı nedeniyle 12 Ocak 2016 günü Mersin'de hayatını kaybeden Ahmet Özdemir, Çiçek Mahallesi'nde sağlığında vasiyet ederek yaptırdığı mezarına defnedilecek." (İHA) ( www.yesilafsin.com)
 
    Ahh!.. Kardeşim Ahmet!.. Bir kaç yıl önceki yazımda da eleştirdiğim gibi, ölünün arkasından konuşmak doğru olmasa da, yine de ben doğru bildiklerimi, bana göre olan dini yanlışlıkları yazmağa devam edeceğim..
 
    Merhum Ahmet kardeşim!.. Hayatta iken, görkemli, lüks, konforlu, muazzam, israf yüklü, ölüye hiç bir faydasının bulunmadığı mezarı , türbeyi yaptıracağına, o masrafları, yetimlere, öksüzlere, kimsesizlere, dullara, garibanlara, ekmek, aş bulamayanlara sarfetseydin, daha güzel, daha muazzam hayırlı bir yapmış olmaz mıydın?
 
    Maalesef, kabahat, kusur sende değildir!.. Ülkemiz, senin yaptırmış olduğun türbe vari mezar gibi mezarlarla dop doludur!.. Görkemli, şatafatlı ve padişah mezarları gibi kubbeli, mermerli mezarlarla  dopdoludur!
 
    Halbu ki, bu tür ameller, fiiller, ğayri İslamidir!.. Sen, Cennetül Baki'de medfun bulunan  mümtaz insanlardan büyük müsün ki, ölmeden önce kendine sanduka yaptırıyorsun?.. Sen!.. Hz. Hamza, Hz. Mus'ab vb. yiğitlerden daha mı üstünsün ki, kendini, onlardan öteye götürüyorsun? Kabahat sende değil!..Sana bunun yanlış, boş, saçma olduğunu anlatmayanlardadır!..
 
    Ne yazık ki, hacca gideriz, orada da, bir kısım saf, masum, bilgisiz, görgüsüz, dini kültürsüz insanlarımızın kefen bezi alarak, onu zemzem suyu ile yıkayıp, katlayıp, bohçalayarak güzelce saklaması da, boştur, yanlıştır, kendi kendilerini kandırmaktan başka bir şey değildir!.. Şu hadisi şerifi birlikte okuyalım:
 
    " Sizden kimse ölümü temenni etmesin. Muhsin ( iyi amel üzere) ise, hayır cihetiyle artacağı umulur. Kötü amel işliyorsa kötülükten dönüp Allah'ın rızasını arayacağı ümid edilir." ( Kütüb-i Sitte Terc. 5/7) 
 
    Üzülerek ifade etmeliyim ki, alemi İslam olarak, millet olarak, bu tür yanlışlarla, saçma düşüncelerle boğuşmaktayız!.. Kimi hacılarımız; kutsal toprakların taşını, toprağını getirerek, mezarına dökülmesini vasiyyet etmekte, kimileri de, daha ölmeden önce, Ahmet Özdemir gibi, mezar yeri satın alıp, gelip-gidip orayı sık sık ziyaret etmektedir..
 
    Oysa, bunların yerine, müminlerin; kendilerini ölüme hazırlamaları, hazırlanmaları gerekirdi. Güzel güzel ameller yaparak, kimsesizlerin kimsesi olsalardı, öğrenci okutsalardı, kitap bulamayan öğrencilere, yurt, barınma yeri temin edip, onların iaşelerini, yol ücretlerini temin etmiş olsalardı?..
 
    Netice olarak;
    Millet olarak, Kur'an'ı anlamadan, sahih sünnetleri, hadisleri hayatımıza yansıtmadan yaşayıp gidiyoruz. Kur'an okuyoruz anlamadan, mevlid okuyoruz anlamadan, hasılı, tüm eylemlerimizi anlamadan, bilmeden, algılamadan yaşamaktayız!..
 
    Vallahi!.. Zemzem suyu ile yıkanmış bir kefen bezi değil, bin kefenle sarılmış olsak, ameli salih sahibi değil isek, Kur'an'ın emirleri üzere yaşamamış isek, tamamı boşu boşunadır!..
 
    Jet Ahmet Özdemir'e yine de, rahmet diliyorum. Vefat etmiştir!.. Herkes, ben, sen o, tümümüz o yolun yolcusuyuz!.. Ama, mühim olan, ölmeden önce kubbeli kubbeli mezar yaptırmak değil de, çürümez kefenlere sarılmak değil de ( Cübbelinin kulağı çınlasın), kendimizi mezara, ölmeye hazırlamaktır!.. Selam ve dua ile..
    Şerafettin Özdemir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık