Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Örnek İmam Cafer Hoca

ÖRNEK BİR İMAM!.. CAFER HOCAMIZ!..
 
 
    Az çok meslekten, meslek içerisinden gelmiş olduğum için mihraba geçen imamların, müezzinlerin günlük yaşayışlarına aşinayım ve bilirim!..
 
    Spor yapanlarımız çok azdır!.. Son zamanlar da futbol oynayanlarımız müstesna!.. Tabii ki, istisnalar kaideyi bozmaz kabilinden diyorum..
 
    Fitnes, halter, yürüyüş,  koşu, futbol, güreş, yüzme, okçuluk, şiirle uğraş, edebiyat, tiyatro, piyes,  cirit ata sporu olmasına rağmen, çok azımız bunlarla iştiğal etmekteyiz!.. Onun içindir ki,
 
    Genelde mihrab adamlarımız çok kiloludur!.. Göbek balkonları önde, öne fırlamış kendilerinden önde gitmektedir!.. Lakin,
 
    Ben bu yazımda, örnek, yerinde duramayan bir hoca, hafız kardeşten bahsetmek istiyorum: Çünkü, dün gazetem, Afşin'in Sesi'nde onunla ilgili bir haber okudum!..
 
    " Afşin merkez Gedikbaşı camiinde, mevlid kandili münasebetiyle, cemaate, "mandalina"," muz" ve " kivi "dağıtılacak, kandil proğramından sonra da, Doktor Ahmet Yazanel tarafından cemaate prostat hastalığı hakkında bilgi sunulacaktır."
 
    Haber çok çok hoşuma gitmiş oldu!.. Zaten, tanıdığım Cafer hoca, ( aynı camiinin imamı) yerinde duramayan, her hali bir farklılık arzeden, sabah namazlarında etrafına toplamış olduğu insanlarla " sabah yürüyüşü" yapan, üç, beş kilometre veya daha fazla..
 
    Afşin Ashab-ı Kehf makamında sırlar alemine dalan 7 veya 8 kişi birde köpekleri ( Kıtmîr) isimli Yedi Uyuyanları temsilen bir ekip oluşturulmuş, söz konusu ekip, nerede bir etkinlik var orada, nerede bir festival var hemencecik oraya gitmişler, İstanbul, Alanya, Antalya, K. Maraş vb. yerlerde gösteri yapmaktadırlar!..
 
    Cafer hocamız her yerdedir!.. İşittiğime göre sabah kahvaltılarını cemaatle topluca yapıyorlarmış, yürüyüş maratonu sonunda yine yürüyen insanlarla yaptıklarını da duymuş oldum.
 
    Yaz tatillerinde, bazan Teravih namazı için, hem kendisi de hafız olması münasebetiyle peşinde namaz kılmaya giderim.. Tatlı okuyuşu, sevecenliği, mülayimliği artı puanlarıdır!.. Namaz sonunda, cemaate, her akşam hurma-zemzem dağıttırması, ayrı bir güzelliktir!.. Ancak,
 
    Tüm bu aktivitelerinden , davranışlarından dolayı Cafer hocamızı tebrik ederken, bir hususu gündeme taşımadan edemiyeceğim!..  Şayet, beraber yürümüş olduğu cemaate: " Kur'an'ı okuma, anlama ve hayata yansıtma" yönünde bir eylemi yoksa, diğer eylemlerinin bir önemi olmasa gerektir!..
 
    Sevgili Cafer hocam!.. Çağımız, bildiğiniz üzere, Kur'an çağıdır!.. Kitleleri, onun emirleri, işaretleri doğrultusunda yoğurma, eğitme çağı ve zamanıdır!.. İyi niyetin, sevecenliğin, hoş görün, kibarlığın sayesinde insanlar etrafında toplanmışlar, sana inanmışlar, sana güvenmişlerdir!..
 
    O halde, hiç vakit kaybetmeden, bir proğram dahilinde, aktiviteye, önce belirli bir müddet Kur'an talimi, okuma, anlama ve emirlerini hayata geçirme yönünde çalışmalar yapalım!.. Güncel bir tefsir dersi, güncel bir ilmihal talimi yapalım!.. Biraz Siyer-i Nebi okuyalım!..
 
    Sonra da, her zaman ki yapmış olduğunuz hareketlere, okumuş ve okutmuş olduğunuz Kur'an aşkıyla, hevesiyle, heyecanıyla, yürüyüş, koşu, " Ashab-ı Kehf" eylemlerine katılalım..
 
    Netice olarak;
    Cafer hocalara hasret kaldık!.. Resulullah (sav)'in sünneti olan, emri olan, koşuyu, ciriti, yürüyüşü, güreşi, yüzmeyi, ok atmayı unuttuk!.. Niçin ve neden?
 
    Çünkü," cemaatlerimiz, insanlarımız bize ne derler?" İmam efendi top oynamaya gitmiş ise, cemaatten bazıları ve ekserisi: " Hoca, tozutmuş, Hz. Hüseyin'in kellesi ile oyun oynamaktadır!" basit iddiası yüzünden, her türlü , bedeni hareketlerden, gençlere örnek olmaktan uzaklaşmış durumdayız!..
 
    Oysa, Resulullah (sav); güreşte yapmış, koşu da yapmış, ata da binmiştir!.. Mutfakta, hanımına yardımda etmiş, sökülen yerlerini bizzat kendisi onarmış, hiç kimseden kendisine ekstra hizmet istememiştir!..
 
    Onun içindir ki, Cafer hocamız; İnşallah!.. Örnek bir imam olması hasebiyle, her imama örnek bir kişi olur, tüm imamlarımızı sabah namazından sonra yürüyüşe, koşuya ve cemaatle kahvaltı yapmaya özendirir, bu sayede birlik, beraberlik, dayanışma, tesanüd  " nasıl hizmet ederim" aşkını alevlendirmiş  olurlar!..
 
    Cafer hocamızı, bir kere daha kutluyor, görevinde başarılar diliyorum.. Selam ve dua ile..
    Şerafettin Özdemir
 
    


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık