Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

ORUÇLU İÇİN İKİ SEVİNÇ

 " ( Resûlüm!)  Söyle: Ey inanan kullarım! Rabbinize karşı gelmekten sakının. Bu dünyada iyilik yapanlara iyilik vardır. Allah'ın ( yarattığı) yeryüzü geniştir. Yalnız sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir." ( Zümer sûresi, âyet 10 )
 
    Malum olduğu üzere, iyi davrananlara haber verilen iyilik, cennet, sıhhat ve âfiyettir. " Allah'ın yeri geniştir" cümlesinden, kâfirler arasında Allah'a karşı ibadet ve itaatını yapamayan kimselerin, inancını yaşayacakları yere hicret edebilecekleri anlamı çıkarılmıştır.
 
    " Oruçlu için iki sevinç vardır. Birisi iftar sofrasının başında iftar ettiği zaman, birisi de Rabbı'nın huzuruna çıkıp ona kavuştuğu zaman." ( Hadis-i şerif)
 
     Mübarek oruç ayının üçte birini neredeyse bitirmek üzereyiz!..  Ülke olarak, millet ve ümmet olarak, çok da hoş bir ramazan geçiriyoruz!.. diyemeyiz!.. Çünkü, ümmet olarak, kan revan bir ortamın içerisinde boğuşmakta, bunun yanı sıra, açlık, yokluk, fakirlik, sefalet ve cahilce davranışlar belimizi bükmektedir!..
 
    Bilhassa, millet olarak; anarşizmin, " namaz kılmayan hayvandır" yanlış, gerici, yobaz düşüncelerin bünyesinde boğulmakta, milletimiz; bir o yana, bir bu yana savrulup gitmektedir!..
 
    Milletimize; öncülük, yol göstericilik yapması gereken ilim insanları, çıldırmış, sanki şirazesinden çıkmış gibi, medyatik dünyada meşhur olmak, isim yapmak ve bu sayede diğerleri gibi çok çok para kazanmak için asparagas söylemlere cüret etmektedirler!..
 
    Sanki, sözde bu ilim adamları pusuya yatmış bir canavar, bir tilki, bir sırtlan gibi ramazan ayını gözetlemektedir!.. Çünkü, ramazan ayında, hisler coşkun, merhamet tavan yapmış, yardım duyguları, cömertlik arzuları cuşu huruşa gelmiş durumdadır!..
 
    Bunu bilen, bunu anlayan bir kısım cingözler, üç kağıtçılar, duygu avcıları, his tercümanları, bu coşkulu anları kendi lehlerine çevirebilmek için, takla üstüne takla, şaklabanlık üzerine şaklabanlık yapmaktadır!..
 
    Bilindiği gibi, ülkemiz parlamenter sistemle yönetilmektedir!.. Beş yüzleri aşan mebusumuz vardır!.. Şimdi soruyorum!.. Bu vekillerimizin içerisinde kaç tane ilahiyatçı, akademisyen insanımız bulunmaktadır?
 
    Halbuki, ilahiyatçı hocalarımız, millete, insanlara yol gösterici, Kur'an'ı konuşan, anlatan insanlar durumundadır!.. Yani, toplum bünyesinde saygın, sözü dinlenir, itibar sahibi, sözlü, nasihatlı, emrine, her sözüne baş eğilir insanlardır!..
 
    Hal böyle iken, neden ortalarda meşhur olmaya çalışan İlahiyatçı hocalar, kınanmakta, tüm şimşekleri üzerine çekmektedirler? Çünkü, konuşmaları, nasihatleri, sohbetleri, söylemleri ağırbaşlı, içerik dolu, " koydumu oturtan" cinsten değil de onun için!..
 
    Her neyse, sözü uzatmadan, biz yine de, oruçlunun iki sevincine dönelim: Saf, temiz, bigünah insanımızın asude gönlünü berhava etmiyelim:
 
    " Açlıkta, kalp safası, gönlün ve kalbin Allah'a ram olması, huzur ve huşu içerisinde Allah'ın emirlerine boyun eğmesi vardır.  Açlıkta, kalbin saf, temiz, meşgalelerden arı bulunması vardır.
 
    Açlıkta, kalpte şımarıklık gider. Nefis açlıkla kırıldığı kadar hiç bir şeyle kırılmaz. İnsan açlıkla belaları unutmaz, zararlara ve afetlere düçar olmaları unutmaz.  Açlık, bütün kötü istekleri yok eder.
 
     Açlık, insana hareketsizlik, miskinlik, tembellik veren fazla uykuyu def eder. Açlıkta ibadete devam kolaylaşır. Toklukta ibadet ise zorlaşır. Açlıkta bedenler ve uzuvlar sıhhatli olur, hastalıklar def olur. Açlıkta, sadakasını gönül huzuru ile verebilir. Yemeğin fazlasını miskinlere, fakirlere dağıtır.
 
    Oruç, insana sabırlı olmayı öğretir:
 
    Oruç tutmakla belirli bir zaman kendini yememeye, içmemeye alıştıran insan, hayatta karşısına çıkabilecek güçlüklere kolaylıkla sabreder, acılara ve sıkıntılara dayanmasını, zorlukları yenmesini bilir.
 
    Peygamberimiz (sav): " Oruçlu için iki sevinç vardır. Birisi ( iftar sofrasının başında) iftar ettiği zaman, birisi de Rabbı'nın huzuruna çıkıp ona kavuştuğu zaman"  ( et-Terğib ü Vet-terhib c 3, shf. 81 hadis. 3)
 
    Evet orucun mükafatı sonsuzdur. Çünkü oruç, mü'minin iman ve ihlasının en büyük delilidir. Sabır ve metanetin en açık tezahürüdür. Bunun için de sabrının karşılığı olarak hesapsız ecir alacak, ihlasının karşılığı olarak da Cemalüllah'a kavuşacaktır, inşallah!  K. Kerim'de: " Şüphesiz sabredenlerin mükafatı, hesapsız olarak ödenecektir." ( Zümer, 10) ( http://ilimkutusu.blogspot.nl)
 
    Netice olarak;
 
    Mütevazi bir aile topluluğu!.. İftardan önce, ailece, tüm aile bireyleri Kur'an'larını okuyamaya söz vermişler!.. Ve sonrası, herkes sofrasının başında!.. Hem de, mütevazi bir sofra!.. Öylesi, görkemli, fantazili bir sofra değil!..
 
    Bütçeye uygun, israftan, müsriflikten, gururdan, benlikten uzak bir sofra!.. Yani, yüce Allah neyi kısmet etmişse, elde olandan hazırlanmış bir sofra!.. Sofranın kaynağı belli!.. Tamamı, helal, haram girmemiş, faiz, rüşvet, haram yaklaşmamış bir sofra!..
 
    Büyük, küçük aile fertleri iftar vaktinde ellerini açmışlar, eller Allah'a yükselmekte: " Herkesin ağzında bir tek cümlecik!.. " Ya Rabbi!.. Senin rızan için oruç tuttuk"..duası ile iftar etmek ne güzeldir değil mi?
 
    Aynı aile, imsakta yataklarından kalkmışlar, Kur'an çalışması yaparak, topluca, sofraya yürümüş, sofranın başında toplanmışlar: Yüce Allah neyi lütfetmiş ise onunla iktifa ve kanaat ederek, sabah namazına hazırlık yapmaktadırlar!..
 
    Ailece, toplu sabah namazı kılınmış, dualar edilmekte ve herkes işine dağılmak üzere hazırlık yapılmaktadır!.. İşte, böyle bir ailede huzursuzluk, kapris, isyan, boşanma, döğüş, kavga, nizah olur mu?
 
    Rabbimiz!.. Şu mübarek oruç ayında tüm ibadetlerimizi kabul buyursun!.. Selam ve dua ile..
    Şerafettin Özdemir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık