Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Resulullah Bizden Biri İdi

" RESÛLULLAH (sav); BİZDEN BİRİ İDİ!.."
 
 
    " Resulüne davet edildiklerinde müminlerin sözü ancak " işittik ve itaat ettik" demeleridir. İşte bunlar asıl kurtuluşa erenlerdir." ( Nur sûresi, âyet 51 )
 
    Aziz peygamberimiz (sav); bizden biri idi!.. Bizim içimizden çıkmış, bir babadan, bir anneden doğmuş, ağlamış,  tebessüm etmiş, hislenmiş, hüzünlenmiş, zorluklarla karşı karşıya gelmiş, müşriklerin zulmüne maruz kalmış bir insandı.
 
    Harplere iştirak etmiş, zırh, kılıç, kalkan kullanmış, hayati rizikolarla karşı karşıya kalmış, dişi kırılmış, yaralanmış, komutanlık yapmış, mescidde imamlığı , riyasette millete başkanlık yapmış bir önder idi!..
 
    Sahabe-i kiram; Resulullah (sav)'i böyle anlamış, algılamış ve bunun dışında başka şekilde bilmemiştir!.. Kendisine gelen vahiyleri anında ümmetine ulaştırmış, onları bilgilendirmiş, yaşama geçmesi için her çözümü ve çareyi düşünmüştür!..
 
    Lakin, sonraki nesiller, yani, Kur'an'ı; dinden uzaklaştıran kitleler, Resulullah (sav)'i farklı mecralara, değişik pozisyonlara sokarak, Hristiyanların Hz. İsa'yı göklere uçurdukları gibi, ümmeti Muhammed'de aynı minval üzere,  Hz. Muhammed (sav)'i ondan daha ileri taşıyarak, iki peygamberi yarış haline sokmuşlardır. Yani,
 
    " Hezeyan bununla bitmiyor Peygamberimizin ağzından devam ettiriliyor.
 
    Hadis-i şerifler de buyuruluyor ki:
    " Âdem (as) Cennetten çıkarılınca, ya Rabbi, Muhammed (as) hürmetine beni affet diye dua etti. Allah Teâlâ ise, ( ne cevap vereceğini bildiği halde, cevabını da diğer insanların duyması için) " Ya Âdem, onu henüz yaratmadım. Nereden bildin?" buyurdu.
 
    Âdem (as)'a, Arşta " La ilahe İllallah Muhammed'ün Resulullah" yazılı olduğunu gördüm. Anladım ki, şerefli isminin yanına ancak en çok sevdiğinin, en şerefli olanın ismini layık görürsün dedi.
 
    Allah Teâlâ buyurdu ki: Ya Âdem doğru söyledin. O bana insanların en sevgilisidir. Onun hürmetine dua ettiğin için seni affettim. Eğer Muhammed (as) olmasaydı, seni yaratmazdım." ( Taberani)
 
    " Allah Teâlâ, İbrahim'i Halil edindiği gibi beni de Halil edindi." ( Mevahib-i Ledünniyye)
 
    Şu halde Peygamber efendimiz hem habibdir, hem halildir.
 
    " Sen olmasaydın kâinatı yaratmazdım" kudsi hadisi, Marifetname'nin ön sözünde, Yusuf-i Nebhani hazretlerinin Envar-ı Muhammediyye kitabının 13. sayfasında ve İmam-ı Rabbani hazretlerinin Mektubat'ının 122. mektubunda vardır.
 
    Mektubat'ın Farisi haşiyesinde, bu hadisin Deylemi'nin Firdevsisinde bulunduğu bildirilmektedir. Deylemi de, Buhari ve diğer muhaddisler gibi, meşhur ve muteber bir hadis âlimidir.)
 
    Bu yalan ifadeler durumu anlatmak için yeterli bulunmayıp yanına şunlarda ilave ediliyor:
 
    ( Mektubat-ı Rabbani'nin 3. cildinde, " Sen olmasaydın cenneti yaratmazdım", " O olmasaydı kâinatı yaratmaz, rububiyetini izhar etmezdim" Kutsi hadisleri de bildirilmektedir.
 
    Miraçta, Allah Teâlâ, Peygamber efendimize, " Senden başka her şeyi senin için yarattım" buyurunca, Resulullah (as) de, " Ben de senden başka her şeyi senin için terk ettim" dedi. ( Mirat-i kâinat)
 
    Bu sözlerle ilgili açıklama yapmadan önce, bir Müslüman'ın inancını ilgilendiren konularda nasıl bir yol istemesi gerekir? Öncelikle bu konuda bilgi sahibi olmamızın, bizi bu tür yanlışlardan koruyacağına inanıyoruz.
 
    İnanç konuları dinin sahibi tarafından belirlenir, açık, anlaşılır ve kesin deliller ile ortaya konularak herkesin inanması istenir. İnanç konusunda zanna ve zannî delile yer yoktur.
 
    Bu nedenle İslam'da itikadın tamamı sübut-i kat'î ve delalet-i kat'î olan Kur'ân ayetlerinden başka bir delile dayandırılmaz. Bunun anlamı şu demektir, bizi inanç olarak ilgilendiren bir konu mutlaka Kur'an'da olacak ve ayetin delaleti de açık ve anlaşılır olacaktır.
 
    Bu özelliklere sahip olmayan bir delil ile ifade edilen bir şeye inanmak zanna tabi tabi olmaktır. Halbu ki, Müslümanlar zandan şiddetle sakındırılmış ve " zan gerçekten hiç bir şey ifade etmez." ( Necm53/28) buyrulmuştur." ( www.iktibasdergisi,com/olcuyukacirmak)
 
    Sanırım, yukarıda arzedilen hususlar, akıllara, idraklere kazınır da, Müslümanlar neyin ne olduğunu anlamış olurlar!..
 
    Netice olarak;
 
    Günümüz dünyasında bilhassa sufi ve mistik çevreler, kendi şeyhlerini, üstadlarını, ağabeylerini yüceltmek için, Resulullah (sav)'de paravan olarak emellerine alet etmektedirler!..
 
    " Şu hazretleri" " falan efendi hazretleri"  vb. ifadeler, lakaplar, isimlendirmeler, ülkemizi, milletimiz kasıp kavurmaktadır!.. Hatta,
 
    Bir kısım saf dil insanları, Anadolu yollarına düşürerek, göndererek, şeyhlerini yüceltmek için, tebliğ adı altında düzmece, uydurma şeyleri insanımıza lanse etmektedirler!..
 
    Peki, böylesi mübarek (!) zevatın hünerleri, halka anlattıkları şeyler nelerdir?.. Tamamen Kur'an dışı şeyler olup, şeyhlerinin keramet gösterdiğini, sularda yüzdüğünü, göklerde uçtuğunu, uçurduğunu anlatmaktır!..
 
     Aynı çizgiyi kabul etmeyen insanları da tehdit ederek " çarpılacaksın", " öleceksin", " iflah olmayacaksın" tehditleri ile  müşkül duruma düşürmektedirler!.. Demek ki,
 
    21 ci asrın Müslümanları olarak, bu tür yanlışlara prim vermemeliyiz!.. Kerametin hak olduğuna inanıyoruz, veli insanlar bulunmaktadır ama, kimdir bu veli insanlar, ehli keramet sahipleri?
 
    Hz. Ebubekir, Hz, Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali, Hz. Hasan, Hz. Hüseyin, Hz. Ebuzer ve binlerce sahabe-i kiram böyle bir iddiada bulunmamışlarken, bunlar kim oluyor da, onları fersah fersah geçerek, onların billur hayatlarını, örnek hallerini ört bas etmektedirler? Selam ve dua ile..
    Şerafettin Özdemir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık