Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Sağlıklı Bir Dindarlık
  " EKSİK VE YANLIŞ BİLGİLER ÜZERİNE SAĞLIKLI BİR DİNDARLIK BİNA ETMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR!"
 
 
    " Eğer biz bu Kur'an'ı bir dağa indirseydik, muhakkak ki onu, Allah korkusundan baş eğerek, parça parça olmuş görürdün. Bu misalleri insanlara düşünsünler diye veriyoruz." ( Haşr sûresi, âyet 21 )
 
    Bu ayeti kerimeyi, her sabah namazından sonra, bazan da akşam namazlarından sonra mihrabiye olarak okumaktayız!..
 
    Her zaman ifade ettiğim gibi, ne yazık ki, aziz milletimiz, bin küsur yıldan bu yana Kur'an'ı okumuş oldu, ama, Arapça okumasının yanı sıra bir türlü Türkçe anlamını öğrenmeye, ayetlerin ne demek istediğini düşünmeye tenezzül etmedi!..
 
    Millet olarak, bizim böylesi kutsal bir göreve boş vermişliğimiz, bu aziz millet evlatlarına çok çok pahalıya mal olmuştur!.. Her önüne gelen konuştu, nutuk çekti, hikaye anlattı, öykü anlattı, mitolojiye, efsaneleşmiş şeylere daldı ama, bu uğraşlar, gayretler millete, millet evladlarına yansımadı!..
 
   Kur'an'ı Kerim baz ve referans alınmayarak yazılan, hazırlanan ilmihaller çoğu zaman, Kur'an'a ve mütevatir hadislere ters düşen fikir, düşünce ve ifadelerle dop dolu hale getirilmiş oldu..
 
    Her hoca, her ilmihal yazarı kendi ifadelerini, bilgilerini ve düşüncelerini " benim bilgim doğrudur" anlayışından hareketle yazıldığı için, millet, bu tür Kur'an'a dayalı olmayan ilmihaller neticesinde, dini görüş, dini ifade, dini anlayış bakımından birbirlerinden kopmuş oldu.. İsterseniz, bu mevzuda sayın M.H. Kırbaşoğlu hocamızı dinleyelim:
 
    " Eksik ve yanlış bilgiler üzerine sağlıklı bir dindarlık bina etmek mümkün değildir. Ne yazık ki, mevcut ilmihallerin yapmaya çalıştığı şey, bundan pek de farklı değildir. Bunu da fazla garipsememek gerekir, zira biraz önce de ifade ettiğimiz gibi, bu ilmihaller çağdaş durumların esas alındığı;
 
    Ve bilimsel araştırmalardan beslenen eserler olmayıp, ortaçağa ait fıkıh kitaplarının aynen tercümesinden, yani bir başka ifadeyle, geçmişte üretilmiş olan yorum ve bilgilerin, hiç bir tenkit süzgecinden geçirilmeksizin bu günün insanına sunulmasından başka bir şey değildir.
 
    Nitekim yine Bilmen'in ilmihalinden seçtiğimiz aşağıdaki örnekler, durumu yeterince açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Ancak, detaylara geçmeden önce, bu ilmihalde zikredilen hadis rivayetlerin hiçbirinin, ne kaynağının, ne de isnadının bulunduğuna;
 
    Bir çoğunun araştırıldığında hiç bir hadis kaynağında, yerinin tesbit edilemediğine dikkat çekmek yerinde olacaktır.
 
    Keza müellifin Miraç konusundaki rivayetlerin arzettiği muazzam problemler yumağından habersiz olduğunu gösteren ifadelere de rastlanmaktadır. Yine mesela, on yaşına geldiğinde namaz kılmayan veya Ramazanda oruç tutmayan çocuğa;
 
    Üç tokattan ziyade olmamak üzere, velisi tarafından hafifçe vurulması veya dövülmesi gerektiğine dair iddianın dayanağı olan hadis rivayetlerinin sıhhati araştırılmamış ve tabiatıyla problemli bir rivayet olduğu gözden kaçmıştır." ( http://islamiyatdergisi.blogspot.nl m.h.kırbaşoğlu)
 
    Çocuğa vurmak, çocuğu dövmek, döverek namaz kıldırmak, vurarak oruç tutturmak, günümüz dünyasında, hele batı ülkelerinde yaşayanlar bu durumu nasıl izah edeceklerdir!..
 
    Oysa, ilmihal yazarlarının içerisinde, en saygın, en bilgin insan; merhum Nasuhi Bilmen hocamızdır!.. Ömer Nasuhi hocamız, bu ifadeleri, bu düşüncesini ilmihaline taşımış iken, ya rast gele, bilgili, bilgisiz insanların yazmış oldukları ilmihallere ne demeliyiz?
 
    Yıllar önce idi!.. Camiye; Kur'an dersine gelen bir öğrencim bu sebeple, babası ile tartışmış, babası da bir tokat vurmuştu. Akabinde, lojmanda dinlenirken, polislerin beni seslediklerini duydum. Aşağı indim.
 
    Polislerin arasında öğrencimin olduğunu görünce, birazda şaşırmadım desem yanlış olacaktır!.. Zannettim ki, acaba, öğrenci, hırsızlık mı yaptı, yoksa başka bir suç mu işledi? Sonra, anlamış oldum ki, öğrencinin babası, oğluna bir tokat atmış, suç, kabahat bu idi!..
 
    Polislerin isteği üzerine, öğrenciye kefil oldum.. Babasının; bu çocuğa bir daha tokat attığını görürlerse, duyarlarsa, babanın elinden alacaklarını söyleyip gittiler!..
 
    Tıpkı bunun gibi; ilmihal bilgilerinin kifayetsiz oluşu sebebiyle,  günümüz dünyasında ve yıllardan beri tutmuş olduğumuz oruçlarda hatalar bulunmaktadır!.. İmsakleri, en azından 50 dakika veya bir saat önceden yapmaktayız!
 
    Elbette ki, bu durumda, çalışan insanları, gençleri etkilemektedir!.. Batı ülkelerinde, teravih namazı, imsak derken, bir saat bile uyuyamadan, işine giden insanlarımızın sayısı az değildir!.. Sonuç, yorgunluk, orucu terk, oruç tutmama gibi durumlar ortaya çıkmaktadır!..
 
    Netice olarak;
 
    Korkmayalım!.. İslam'ı, Kur'an'ı; çağa hitap ettirelim. Tüm mezhebi bilgilere, mezhep imamlarına saygımız hadsiz, hesapsızdır!..
 
    Ama, günümüz dünyasında, binlerce mes'ele zuhur etmiştir!.. Yeni çıkan bu mes'eleleri, ne Ebu Hanife'nin, ne Şafii'nin ne de diğer imamların ictihadlarında bulmamız mümkün olmayacaktır!..
 
    Onun içindir ki, elimizin altında bulunan ilmihal kitapları, miadını doldurmuş, zamanı geçmiş, ilmihal sahiplerinin görüş ve düşüncelerini yansıtan bilgilerden yeni yeni ilmihallere kavuşarak kurtulmalıyız!..
 
    Örneğin, namazların cem edilmesinden tutunda, hanımların cuma namazı kılmasına kadar, oruç kefaretinin mutlak oluşundan bahseden görüşlere değin, iskat ve devir saçmalığından, telkin, bin bir hatim meselesine kadar yüzlerce Kur'an dışı mesele ile yüzleşmek zorundayız!..
 
     Yani, burada baz alınacak Kur'an ve Resulullah (sav)'in mütevatir hadisleridir!.. Günümüz alimleri, ilim adamları bunlara dayanarak, yeni yeni görüş, düşünce ve fikir beyan etmelidirler!
 
    Rabbimiz!..  Okumayan milletimize, okuma aşkı, şuuru nasip eylesin!.. Selam ve dua ile..
    Şerafettin Özdemir
            

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık