Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

ŞANS OYUNLARI!..

" Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz." ( Mâide sûresi, âyet 90 )

" Şeytan içki ve kumar yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi, Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık ( bunlardan) vaz geçtiniz değil mi?" ( Mâide sûresi, âyet 91)

Ayeti kerime hakkında kısa bir yorum yapalım:

Bilindiği üzere, İslâm'dan önce cahiliyye Araplarında çok yaygın bir şarap içme alışkanlığı bulunduğu için yüce Allah; ilk Müslümanları yavaş yavaş içki yasağına alıştırmış, önce onun fert ve topluma vermiş olduğu zararının, tahribatının faydasından çok olduğunu bildirmiştir.

Sonra içkili, sarhoş bir şekilde namaz kılmayı yasaklamış ve en sonunda bu âyetle kesin ve kat'i olarak sarhoşluk veren içkileri içmeyi, kullanmayı haram haram kılmıştır.  Diğer taraftan,

Yine, cehalet devrinde Araplar on adet ok sapı ile bir çeşit kumar ve şans oyunu oynarlardı. Bunların yedi tanesinde bazı paylar yazılı idi, üçü de boştu.

Güvenilir bir kimse, bir torbanın içinden bunları, katılanlar adına teker teker çekerdi. Dolu çıkanlar maldan hisselerini alır fakirlere verirlerdi. Boş çıkanlar ise bu malın parasını yani bedelini öderlerdi.

Kumarların belki de en nezihi olmasına rağmen Yüce İslâm bunu da yasaklamış, ortaya mal ve para konarak oynanacak hiç bir şans oyununa izin vermemiş, fakir-fukaraya yardım edilecekse bu durumu herkesin, helâl olan kazancından ayırarak yardım etmesini istemiştir.

Âyet içki ve kumar yasağının en önemli sosyal , ahlâkî ve dini hikmetlerini açıklamıştır. İlgili hadisler ile ilim, bunlara ekonomik ve sağlık sebepleri de eklemiştir.  Şu alıntı yazımız da bunu teyid etmektedir:

" İşte çağdaş dünyamızdaki alkollü içkiler hükümranlığına, içki içmenin çağdaş olmanın bir gereği olarak kabul edilmesine bakarak, tam bir gururla İslam'ın çağdaş olmadığını söylemek zorundayız.

Diğer yandan çağımızda alkolizmle mücadele ve bilhassa gençleri alkolizmden koruma amacıyla sergilenen çabalara ve getirilen bir takım kısıtlama ve yasaklamalara bakarak, İslam'ın " geleceği geçmişte ifade ettiğini" ve bu konuda çağdaş dünyanın çok ilerisinde olduğunu iddia etmemiz zor değildir.

Bu bakımdan şu tespiti yapmak bile imkân dahilindedir: Bu konuda çağdaş dünya " çağ dışı" dır! Zira çağdaşlık veya çağdışılık, kişinin şahsi tutum ve hayat felsefesine, dünya görüşüne bağlıdır.

Dolayısıyla bu mesele, insanın ilerleme, medeniyet, insanlık ve insan hayatı, en genel anlamda hayatın mahiyeti meselesinden ne anladığına, tek kelimeyle onun neye inandığına bağlıdır.

Kumar meselesine gelince, genellikle içki ve kumar birbirinden ayrılmayan ikiz kardeş gibi olduğu için, Kur'an'da da bir arada ele alınmıştır.

Geçmişte olduğu gibi günümüzde de yaygın olan bu toplumsal afet konusunda İslam ülkelerinin diğer toplumlara göre daha iyi bir durumda olduğunu söylemek mümkündür.

Bu sevindirici durum ülkemiz için de belli oranda geçerli ise de, son yıllarda toplumda içki tüketiminde artış görülmesi, nasıl acilen tedbir alınmasını gerektirecek bir durumla karşı karşıya olduğumuzu da açıkça gözler önüne sermekte ise,;

Aynı şekilde devlet eliyle veya devlet denetiminde; " şans oyunları" gibi masum adlar altında bir takım kumar ve benzeri uygulamalara ( Milli Piyango, İddaa, Loto, Spor Toto, At yarışı, vs.) çanak tutulması, destek verilmesi ve yaygınlaştırılmaya çalışılması;

_ Bu konudaki yoğun reklamlar bunun göstergesidir.- akıl alacak bir şey olmadığı gibi, bunun genellikle dindar ve muhafazakâr politikacıların hükümet ettikleri dönemler de görülmesi de ayrıca sorgulanması gereken bir husustur. " ( Ahir Zaman İlmihali, M. H. Kırbaşoğlu, say. 267-268)

Hakikaten, ülkemiz de, Noel günlerinde, büyük şehirlerin ana caddelerinde, ayyuka çıkan , avaz avaz bağırılarak milli piyango bileti satılan yerler, sanki birer arena meydanına dönüşmektedir.

Namaz kılan, namaz kılmayan, hacı olan veya olmayan insanlardan tutunda herkesin, her kesimin kuyruğa girdiği, kapış kapış milli piyango bileti satıldığı görülen, bilinen bir zavallılıktır.

Bağırmaların, çağırmaların avaze seslerin meydana getirdiği trilyon , insanımızın gözünü döndürmekte, o sebeple de o günlerde bilet bulmak bile mümkün olmamaktadır!..

Bir İslam ülkesi olarak, bu durumdan utanmamak mümkün değildir!.. Hem beş vakit camiler açık olacak, yine beş vakit ezanlar okunacak, vaazlar verilecek, sonra da, aynı İslam ülkesinin sokaklarında, " Cahiliyye Arapları"nın yaşamını andıran uygulamalar olacak!.. Bu ne demektir?

Milli Piyango biletinden, hiç bir kimse istifade etmemektedir!.. Bir kişiye çıkan hayırsız, uğursuz, helal olmayan para, çıkan kişiyi de huzura kavuşturmamakta, onu da haram oluşu sebebiyle felakete sürüklemektedir!..

Netice olarak;

Ümit ederiz ki, bir İslam ülkesi olan vatanımızın bağrında yaşanmakta olan bu çirkin görüntüler bir gün " dur!" denir de, aziz milletimiz, neslimiz, çocuklarımız kumar illetinden, " şans oyunları" hastalığından kurtulmuş olurlar.

Batı ülkelerinde de, bu çeşit kumarlar oynanmaktadır. Ama, onlar her şeyi oluruna koymuş, kitleler kandırılmadan, kuyruklar oluşturulmadan yapılmaktadır!..

Oysa, bizim ülkemizde, bu durum tam aksi şekilde cereyan etmektedir!.. Noel günlerinde, Tv.lar, radyolar, basın-yayın ve tüm reklam firmaları bu yanlışa, bu kumara odaklanarak, gariban vatandaşın helal malları harama alet edilmektedir.

Allah aşkına, Billah aşkına!.. Bu sesimizi, bu iniltimizi bir duyan yok mudur?.. Çünkü, haramla, içki ile, kumarla, şans oyunları bir milletin iflah olması, zengin olması mümkün değildir!..

Hangi din adamı bu harama cevaz verecek, " uygun"dur diyerek, devlete, millete bir katkıdır sözünü söyleyecektir.. Sanırım, el insaf hiç bir alim, bilgin, bilim adamı, hoca efendi böylesi katmerli haramlara helal demeyecektir!.. Selam ve dua ile..

Şerafettin Özdemir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık