Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

"ŞEHİDLER İÇİN AYAĞA KALKMAK!.."
 
 
    " ( Savaşta) inkar edenlerle karşılaştığınız zaman boyunlarını vurun. Nihayet onlara iyice vurup sindirince bağı sıkıca bağlayın ( esir alın). Savaş sona erince de artık ya karşılıksız veya fidye karşılığı salıverin. Durum şu ki, Allah dileseydi, onlardenazeleri an intikam alırdı. Fakat sizi birbirinizle denemek ister. Allah yolunda öldürülenlere gelince, Allah onların yaptıklarını boşa çıkarır." ( Muhammed sûresi, âyet 4)
 
    Bilindiği üzere, savaşta, öncelikle, galip olmak, zafere ulaşmak için gereken yapılır. Düşman mağlup olunca sağ kalanlar esir alınır . Esirler ya bağışlanarak serbest bırakılır. Fidye alma, mal veya esir mübadelesi şeklinde olabilir.  Savaş ulvî bir gaye için emredilmiştir; bu gayeyi gerçekleştirerek imtihan verilenlerin amellerinin boşa çıkarılmayacağı da ayrıca beyan edilmiştir.
 
    Bu noktadan hareketle, şu hususları arzetmek, ifade etmek istiyorum:
    Dün olduğu gibi, maalesef, yine ülke gündeminde şehidlerimiz bulunmaktadır!.. Vatanın her köşesinden omuzlar üzerinde adları Ali, Veli, Hasan ve Hüseyin vb. olan kahramanların al bayrağa sarılmış cenazeleri kara toprağın kara bağrına verilmek üzere bir bir taşınmaktadır.
    Ne zamana kadar? 
    Bendeniz, 65 yaşına girmiş biri olarak şunu demek istiyorum: 60 yılı iyice hatırlayan, olayların farkında olan birisiyim. Bir dönem sağ-sol kavgası yaşanmış, binlerce genç, sağcı-solcu adıyla birbirlerini katlederek, sağ kalanlar hapishaneye, ölenler de mezaristana yolcu edilmişti.
    Yürekler dağlanmış, aynı ailenin fertleri bile bir hiç uğruna birbirlerine düşman kesilmişlerdi. Sağcı olan solcu kardeşine düşman, solcu olanda elinde tutmuş olduğu silahla her an kardeşini katletmek, öldürmek için fırsat gözlüyordu.
    Böylece, nice yıllar tükenmiş, heba edilmiş oldu. Akabinde, 12 Eylül askeri darbesi gelerek, suçlu, suçsuz araştırması yapılmayarak topluca kamplara alındı, tahsiller yarı kaldı, kimi ocaklar söndü, kimi gençler cezaevlerinde ya intihar ederek, veya eski hastalıkları olan sağ-sol çıkmazlarını devam ettirerek yaşamlarını bitirmiş oldular.
    Emperyal devletler boş duramazdı!..
    Türkiye düşmanı, ülkemizin içten içe çökmesini, yıpranmasını, zayıflamasını isteyen hasım ülkeler yeni bir senaryo icad ederek, ülkemiz gündemini meşgul etmeye başladılar: Pkk. mes'elesi!..
    Milletimizin yumuşak karnı mesabesinde olan Pkk. proplemi o tarihlerden bu yana can almaya, can yakmaya devam etmektedir!.. Pkk. azmanları, kandırmış oldukları bir kısım gençlere, bölge insanlarına sahte kurtuluş, yalancı özgürlük, Kürt kimliği, Büyük Kürdistan hayalleri ile meydana çıkarak, öldüler, öldürdüler ve halen de aynı rezaleti sergilemeye devam etmektedirler!..
    Şehidler için ayağa kalkmak!..
    Milletçe; şehidler için ayağa kalkmaktan başka çaremiz yoktur!.. Ordusuyla, milletiyle, polisiyle, korucusuyla, tüm insanlarımızın kıyama kalkması, " daha ölmedik" demesi zamanıdır!..
    Tahriklere, ajitasyonlara, kandırmalara, sokağa dökülmelere, boş nara atmalara katılmadan ve kanmadan, milletçe sağ duyu içerisinde ayağa kalkmak, çözüm aramak, devlete yardım etmek zamanı gelmiş ve geçmektedir!..
    Her türlü politik mülahazaları bir tarafa iterek, " ordu millet el ele" düsturu içerisinde hareket etmeliyiz. Söz gelimi, bir asker naaşı geliyorsa, hemen onun geride kalanlarına yardım etmek için seferber olmalıyız.. Ev, barınma, mesken, iaşe, maaş ve benzeri yardımlar konusunda atılganlığımızı göstermeliyiz!..
    Ordumuzun teçhizatı için, donanımı adına ABD'nin, Batı'nın el kiri yardımını beklemeden, hemen varımızı, yoğumuzu seferber etmek zorundayız.Çünkü;
    Mes'ele anlaşılmıştır ki, bu sorun bir geçmişte yaşanan sağ-sol sorunu, mezhep bağnazlığı, Kürt-Türk çatışması değildir. Bu çıkmaz sokak, 90 yıl önce Anadolu kapılarına dayanan, ülke ve milletimizi ortadan kaldırmak, yok etmek isteyenlerin plan ve proğramıdır!..
    Her yer bayrak olmalıdır!..
    Bir asker, bir polis cenazesi daha duyulur duyulmaz, her yer, her taraf ışıl ışıl bayrak olmalıdır!.. Evlerimizin balkonlarında lale, sünbül ve benzeri çiçekler yerine al yıldızlı bayrağımız dalgalanmalı ve süzülmelidir.
    Şehidlerimizin  evleri, insan akınına uğramalı, geride kalanların yardımına koşularak, şehid evine yakışır ve yaraşır şekilde ellerinden tutulmalıdır!.. Hani, İslam'ın yüce emri olan, İsar, diğergamlık, infak, yardımlaşma emirleri harekete geçirilerek, " daha ölmedik" denilmelidir.
    Netice olarak;
    Aziz milletimiz; asırlardan beri boğuşmanın, cedelleşmenin, şehid vermenin, ölmenin, öldürmenin içerisinde bir türlü kendine gelememiş, belini doğrultamamıştır!..
    Bilhassa, üzerinde yaşamış olduğumuz vatanımız, daima şer güçlerin iştihasını kabartmış, belini doğrultup da, sanayide, endüstride, çağı yakalama da Batı ülkeleri seviyesine ulaşamamıştır!..
    Her ne zaman ki, bir hamle yapacak olsa, kendine gelecek olsa, süper güçler, içten ve dıştan bir proplem çıkararak, boşuna,boş yere uğraş verdirmektedirler!..
    Pkk. Işid, Hizbullah, Pyd. Alevilik-Sünnilik ayrışma ve cedelleşmeleri belimizi bükmekte, zamanımızı boşa heba ettirmektedir!. Daha olmadı, sahte Ermeni diasporasını piyasada canlı tutarak moral bozmasını, milletimizin canını sıkmasını bilmektedriler!..
    Son söz olarak, şunu demek istiyorum: Madem ki, durum, pozisyon anlatıldığı gibidir!.. Hal böyle olunca, bizlerde, millet olarak birliği, beraberliği koruyup kollamalıyız!..
    Bu ülke için can veren çocuklar bizim çocuklarımızdır!.. Onların kanları mübarektir!.. Bu dökülen mübarek kanlara saygımız varsa bilinçli olarak " şehidler için ayağa kalkmak" mecburiyetindeyiz!..
    Rabbimiz!.. Şehidlerimizin mekan ve makamlarını cennet eylesin!.. Selam ve dua ile..
    Şerafettin Özdemir

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık