Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Şehit Cenazelerimiz

ŞEHİT CENAZELERİMİZ, İNSANA YATIRIM VE AFŞİN KARAKUCAK GÜREŞLERİ!..

Tabii ki, mevsim güz, sonbaharın ilk ayı Eylül'ü tüketmek üzereyiz!.. Afşin insanı, " Afşin karakucak güreşleri ne zaman yapılacaktır? "  anonsunu, gününü, saatini, ilanını dört gözle beklemektedir!..

Çünkü, Afşin karakucak güreşleri; Afşin insanları için ekmektir, aştır, havadır, sudur, enerjidir, idmandır, harekettir ve sünnet bir spor olduğu için bereket ve rahmettir.

Afşin insanının, bu muhteşem ve mübarek tabirini kullanayım, mahrum, mağdur ederseniz, Afşin'in karakucak güreşlerindeki namına, ismine, ününe, şanına yakışmayacak, " sudan çıkmış balık gibi" çırpına çırpına ölüme terkedeceksinizdir!..

Tabii ki, şehidlerimiz adına akan kaybediyoruz, her gün canlarımız, civanlarımız, yiğitlerimiz emperyal güçlerin kurşunlarına, şarapnel parçalarına hedef olmaktadır!..

Afşin insanı olarak, bu konuda çok çok duyarlı ve heyecanlıyız!.. Tüm şehidlerimize yüce Raabbimden yardım, inayet ve cennet niyaz ediyorum. Kalanlarına sabr-ı cemil temennisindeyim.

Hal böyle iken; tüm şehid cenazelerine rağmen, Anadolu'nun ekser yerlerinde yağlı güreşlerimiz, karakucak güreşlerimiz, futbol oyunları, diğer spor dallarındaki müsabakalar azalmadan, iptal edilmeden artarak devam etmektedir.

Yas tutmak, mateme boğulmak, " kaderimiz böyle imiş" yanlış düşüncesine mağlub olmak,  Afşinli insanı;  atıl, tembel hale getirecek, gençlerimiz; güreş sahaları, spor alanları yerine kahvelerde, çay ocaklarında, evlerinde televizyon, internet ekranlarında çürümeye mahkum edilecektir!..

" Efendim!.. İşimiz çoktur, güreşe zaman bulamıyoruz" bahanesi, Afşin insanını memnun etmeyecek, bilakis, karakucak güreşlerinin merkezi olan, bağrından yüzlerce milli, bölgesel pehlivanlar yetiştirmiş Afşinli güreş severleri hayal kırıklığına uğratacak, güreş heyecanını teskin etmek amacıyla, K. Maraş'a, Kozan'a, Feke'ye, Tufanbeyli'ye, çeşitli Akdeniz şehirlerimize gidecektir!..

Onun içindir ki, Afşin'in yolları da yapılır, kaldırımları da dizilir ve güreşide yapılmalıdır!.. Afşin karakucak güreşlerinin 44 ncüsü yapılmazsa, Afşin'in medarı iftiharları olan, Çapar Eşe Durdu pehlivanın, Bekir Böke'nin, Hunulu Hacı Ömer'in,Ali Kemal'in, Hacı Soyer'in, Topal Ali'nin, Mehmet Yücel'in ve isimlerini hatırlayamadığım diğer pehlivanlarımızın ruhları bizleri affetmeyecektir!..

Çünkü, Afşin'in; gün görmüş, tecrübeli insanları hala çay ocaklarına oturduğu zaman, Bekir Böke'nin çangalını, Topal Ali ile Hacı Ömer'in Karagöz-Kapılı köyündeki son güreşlerini, Mehmet Karahan'ın ismini , oyunlarını anlatmaktadır!..

Hasılı, Afşin İlçesi, bir karakucak güreş diyarıdır, mektebidir, okuludur, eğitim yurdudur. Afşinli gençler, karakucak güreş oyunları ile yarınlara hazırlanmakta, vücud ve beden zindeliğini ve diğer adıyla " komando" idmanı yapmaktadır!..

Ama, spor yapmamış, güreş tutmamış, kispet giymemiş bir Afşinli genç, askerlik yaparken, çıfıtlara karşı, ülke düşmanlarına karşı nasıl dik duracak, nasıl kendisini savunacaktır?..

Tatillerde, şadırvanda, çay ocaklarında veya sohbet mahallerinde, bu tür anıları dinler, meftun olur, hele Çobanbeyli Hacı Penahi kardeşin ( eski petrolcü), anlatımlarından haz duyar, taa uzaklara dalar giderim..

Eski büyüklerimizin anlattıkları güreşleri düşünürüm.. Eski Terminal meydanında, Bekir Böke'nin; son kez soyunup peşrev yapışını, Bayram Böke'nin güreşmesini düşünürüm.

Şükürler olsun ki, " göl yerinde su eksik olmaz" hesabı. Bökeler ailesinden yetişen Serdar Böke gencimiz, Afşin'in, Afşin'linin yüzünü ağartmakta, en son K.Maraş Karakucak güreşlerinde 96 kiloda birinci olması, gurbette bizleri duygulandırmış, kendimizi tutamamışızdır!..

Onun içindir ki, Afşin'in yetkili insanlarına çağrımız, istirhamımız şudur ve şu olmaktadır: Ne olur, Afşin insanını karakucak güreşlerinden mahrum etmeyiniz.. Tüm imkansızlıkları yenerek, kaldırım az yapılsın, yol zifti az döşensin ama, karakucak güreşimiz yapılmalıdır!..

Netice olarak;

Milletvekilimiz, Afşin'in eski Müftüsü İmran Kılıç hocamızı alkışlıyorum.. Sağ olsun, var olsun!.. Son K. Maraş Karakucak güreşlerindeki, heyecanı, hissiyatı beni ve insanımız memnun etmiştir.. Sağ olsun, var olsun!..

Yurt dışı görevime çıkmadan önce idi.. Son kez, Hayati Vasfi ağabeyin " Eski pehlivanlar neredesiniz" şiirini dinleyerek ayrıldım.. Kaymakamlık Memuru merhum Kemal Çapar'ın, o tatlı, dolgun, Davudi sesiyle konuşmasını, anonsunu yaptığını hatırlamaktayım. Makamı cennet olsun..

1984 yılı idi sanırım. Ankara eski otobüs terminalinde merhum Hacı Soyer'le karşılaşmam, uzun uzun sohbetim ve yine kendisi gibi namlı bir pehlivan olan Mustafa Dağıstanlı ile beni tanıştırması, onunla da sohbetimi unutmam mümkün değildir..

Son söz olarak şunu demek istiyorum: Türkiyeli, Türk insanı bilhassa Afşin sakinlerini karakucak güreşinden uzak tutmak, güreştirmemek, bir kısım sudan bahaneler bulmak, onları küstürecek, gençlerimize çok çok yazık olacaktır!.. Diğer taraftan; Ahmet Ak, Adnan Özdemir, Metin pehlivan, Hayri Yücel, İhsan Yücel vb. yüzlerce son devir pehlivanlarımızı da küstürmüş olacağız!.. Selam ve dua ile..

Şerafettin Özdemir

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık