Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

TEŞHİRCİ BİR TOPLUM OLDUK !..

" Ey iman edenler!.. Zannın çoğundan kaçının, Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan  tiksindiniz. O halde Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok esirgeyicidir." ( Hucurât sûresi, âyet 12 )

Bu ayeti kerimede, zandan kaçınmamız, kusur araştırıp ( tecessüs) ayıpları deşmememiz ve gıybet etmememiz istenmiştir.

Çekiştirilen kimse de, anlatılan kusur bulunsa bile, bunun anlatılmasının caiz olmadığı Resulullah (sav) tarafından açıklanmıştır.

Yahu ne günlere kalmış olduk!.. Her şeyin içini boşaltıp, sır, mahremiyet, namahremlik  dumura uğramış oldu.

İsterseniz, bu sözlerimizi teyiden kabul etmek için, internet ağına, facebook sayfalarına bir girmiş olunuz!.. Neler göreceksiniz, nelerle karşılaşacak, neyi beğenecek, neyi beğenmeyeceksiniz?!..

Hey gidi günler hey!.. Nerede kalmış oldu o aile sırlarına bağlı olan muhterem insanlar, karı-kocalar, nişanlılar, eski evliler ve yeni evlenenler?..

Adamcağız!.. Ailesi ile, çocukları ile, misafirleri ile, yemiş olduğu yemekleri, içmiş olduğu çayları bile reklam etmekte, hemen " fırt" deyip Faceye atıvermektedir.

Yahu, kardeşim!.. envai çeşit yemek yediysen yemişsindir!.. Kebaplar,kızartmalar, köfteler, çiğ köfteler, sarmalar ve dolmalar!.. Yani, bunları mecbur musun teşhir etmeye, reklamını yapmaya?

Kızla, oğlancağız flört yapmaktadırlar!.. Kör olasıca flört!.. Yani, İslam dışı bir davranışı alenileştirmek, yasak, haram olan şeyin reklamını yaparak " Bakınız, biz yasak yaşıyoruz, sizlerde bizim gibi keyfinize bakınız" anlamı çıkmaz mı nesiller  bu durumdan?

Herkesin elinde bir " dokunmatik" telefon bulunmaktadır. Bu telefonlar neye, kime hizmet etmektedir acaba?.. Hakka mı, hakkaniyete mi, Tevhide mi, Kur'anî bilince mi?.. Yoksa, yoksa bozulmuşluğa, kokuşmuşluğa mı  hizmet vermektedir?

Sanırım, hakkın seslerini kısıldığı, susturulduğu yerde bunlar olmaktadır!.. Televizyonlarda cereyan etmekte olan " Evlilik" reziletlerine bakacak olursak, Vallahi!.. Meydanın, reklamcılara, flörtçülere, densizlere bırakılmış olduğu anlaşılacaktır!..

Irz, haya, hicap, iman, takva, ud, utanma, iffet, ırzın erdemliliği, namusun kutsallığı sanki, ayak altı edilir gibi olmuştur!..

Nice, anne ve babalar, büyükler, kızlarını, oğullarını teşhir salonlarına gönderip, nasıl da keyif duymaktalar, zaman zaman oralara telefon açarak, oğullarını, kızlarını kutlamaktadırlar!.. Maşallah!.. İnşallah!.. Kolay gelsin, başarı dilekleri ile, onları tebrik etmektedirler!.. Yazıklar olsun!.. Yuh olsun!..

Yani, üç beş tane televizyoncu bu işten ekmek yiyecek diye, üç beş tane sunucu bu işten nimetlenecek, zengin olacak diye, Müslümanın oğlunu, kızını teşhir etmesi, iffeti ile, şerefi ile, izzeti ile oynaması hangi mantıkla izah edilebilir?

" Reklamcılığın hedef kitlesinin olabildiğince zengin kesimler olması, fakirlerin asla ulaşamayacağı hayali/sanal bir dünya yaratıp, insanları bu dünyanın peşinden koşturması;

Bilhassa yetişmekte olan genç nesilleri tüketim çılgınlığına adım adım alıştırması, marka fetişizmini yaygınlaştırması, mutluluğun sadece materyalist bir bakış açısıyla mümkün olduğunu zımnen telkin etmesi;

İnsanın bireysel ve bencil tatmin duygusunun esas alınması gibi hususlar, bugün reklamcılık dünyasının yol açtığı manevi kirlenmenin bazı yönlerini gözler önüne sermektedir.

Bu aldatıcı ve gerçek dışı/sanal reklamcılık, kitlelerin dünya görüşlerini de etkilemekte ve dejenere etmektedir. Sonuçta bu durum, insanların geleneksel dini, ahlaki ve insani idealleri ile bağlarının kopmasını yol açmış;

Bu idealler yerine insanları kapitalist üreticilerinin üretimlerine bağımlı kılmaktan ve onların kârlarını artırmaktan başka bir işe yaramayan birtakım " sahte idealler" ikame edilmiştir." ( Ahir Zaman İlmihali, M. H. Kırbaşoğlu, say. 97 )

Hakikaten, neyi teşhir etmez olmadık ki; dergahlarda, tekkelerde, zaviyelerde çekmiş olduğumuz cübbeli, sarıklı, misvaklı zikirleri bile teşhir eder olduk..Dört milyon  salavatı şerif kampanyalarını, bin bir hatimleri, okunan mevlidleri bile sosyal medya ile paylaşır olduk!..

Zaten, benim en çok da onuruma dokunan, beni strese sokan yenen yemeklerin sosyal medyada, internet sayfalarında gösterilir olmasıdır.. Ben, bunu bir nevi görgüsüzlüğe, görmemişliğe bağlamaktayım. Hani, görgüsüzün bir oğlu olmuş da,tutmuş , şeyini koparmış" derler hesabıdır..

Netice olarak;

Rabbim!.. Buu aziz millete ve ümmete Kur'anî algı ve idrak nasip eylesin!.. Gidişatımız; İslami ve Kur'anî değildir.. Vıcık vıcık oldu her yanımız..

Ellerde, dokunmatik telefonlar, her önümüze gelen şeyi teşhir etmekteyiz. Kaçanı, göçeni, iti, köpeği, kediyi, kurdu, kuşu ve her şeyi..

Ar, utanma ve hicap bir tarafa atıldı, sanki, medyatik alanda yeni , hem de yep yeni bir toplum oluverdik.

İlim, bilim, bilgi, Kur'anî yaşam üzerine değil de, bol bol okuma, araştırma, kitap arama tarama adına değilde, basit, ucuz, sefil, rezil alanlarda yuvarlanıp, sürünmekteyiz.

Keşke!.. Şöyle olsaydı!.. Maziye ait okunmamış eserleri deşifre etseydik veya yeni yeni ortama sürülen ilim adamlarının, alimlerin güncel, İslami eserlerini teşhir etseydik değil mi?

Çocuklarımız, büyüklerinin evlerine, yanlarına misafir gelmekte, maalesef, sohbetin yerini, hal hatır sormanın yerine ellerde " dokunmatik" telefonlar, sessizce, herkes kendi aleminde uğraşır hale gelmiş durumdayız..

Rabbimiz!.. Millet çocuklarına iyi günler, Kur'anî yıllar lütfetsin!.. Selam ve dua ile..

Şerafettin Özdemir

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık