Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 22 Nisan 2018, Pazar 12:46
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Umre Ziyareti Niyetiyle Balıklı Gölü Tavaf Etmek!..

" Doğrusu insanlar için ilk kurulan ev, Mekke'de, dünyalar için mübarek ve doğru yolu gösteren Kabe'dir. Orada apaçık alametlerle, İbrahim'in makamı vardır. Kim, oraya girerse emin olur. Ona yol bulabilen herkesin , Kabe'yi haccetmesi insanlar üzerinde bir hakkıdır. Kim inkar ederse; bilsin ki doğrusu Allah, alemlerden müstağnidir." ( Al-i İmran sûresi, âyet 96-97 )

Bu aziz millet evlatları, tarihi seyir içerisinde kutsal mekanlara, Kâbe'yi ziyaret, Medine'de Resulullah (sav)'i selamlamaya meftun, aşık ve bu heyecanla yaşayan bir millettir.

Ama, gelin görün ki, bir kısım simsarlar, kandırıcılar, insanları aldatanlar, " Umre niyetiyle Urfa Balıklı gölü" tavaf ettirmiş oldular..

Her zaman ifade etmiş olduğum gibi, Umre seferleri, ayağa düşürülürse, bir kişinin aklına düştüğü zaman " Şurdan bir Umre yapıp geleyim" demesi, niyeti kadar acaiplik bulunmamaktadır.

Oysa, Türkiye'den uçakla gidilse bile, Suudi ülkesinde resmi protokoller önemli, ciddi ve "azıcık tolerans göstereyim" tavrı, tutumu kesinlikle bulunmamaktadır. Dolayısıyla,

Bir kaç günden beri televizyon haberlerinde, gazete sayfalarında, Elbistan İlçesinden yola çıkıp Kayseri, G. Antep ve Urfa balıklı gölde nihayetlenen Umre yolculuğu, Balıklı gölün; umre yolcularına tavaf ettirilerek tekraren geri dönülmesi bizleri utandırmıştır.

Maalesef, bu millet tarihi süreç içerisinde sürekli oyuna getirilmiş, getirilmeye de devam edilmektedir. Kimileri, " Tosuncuk" diye bir rezile milyonlarını kaptırır iken, kimileri de böylesi Umre niyetiyle " Balıklı Göl"ü tavaf etmektedirler.. Yazıklar olsun!..

Meşhur film artisti Şener Şen'in, " Banker Bilo" isimli filmini hoşuma gitmiş olduğu için bir kaç defa seyrettim..

Elbistan Umrecilerini de " Banker Bilo" filmine benzettim. Zaten tıpa tıp filmle benzeşmekte ve uyum sağlamaktadır.

Böylesi rezalette suç kimindir? Tabii ki, Diyanet İşleri Başkanlığı, hac'da kotayı öne sürüp, sırası gelen insanımızı hacca götürdüğü gibi, Umre seferlerinde de bir ölçü, bir disiplin getirilirse sanırım çok çok güzel olacaktır!..

Hadi diyelim ki, her Müslüman şahsın, kadın olsun, erkek olsun Kabe'yi görme, ziyaret etme aşkı depreşmektedir. Ama, bunu, her altı ayda bir Umre seferine indirger isek, olacağı budur. Elbistan İlçesinden hareket eden seyyare, Urfa Balıklı Göle ulaşıp, Umre seferini bitirecektir.

Olan kime olmuştur?.. Elbette ki, Umre seferine çıkan insanımıza olmuş, Umre'ye niyetlenmiş, parasını, pulunu kaptırmış ve nihayet yolculuğu, Urfa Balıklı Göl'de son bulmuştur!..

Netice olarak;

Zaten, bu aziz millet evlatları " Konya'da, Mevlana'yı ziyareti yarım hac"; " Urfa'da balıklı gölü" çeyrek hac (!), kabul ettiğine göre, Balıklı gölün balıklarının bile kutsal (!) sayıldığına göre, ne yapalım umre yolcuları şanslarına küssünler!..

İnsanlarımız, bir başka bahara hazırlansınlar, yine maaşlarından kıssınlar, bankadan kredi çeksinler yine Umre yapmak için yola düşmüş olsunlar!.. Belki, yolları açık olur, şansları yolunda olur da Umre'ye ulaşmış olurlar..

Son söz olarak şunu demek istiyorum: Bu millet; fakir millettir, şehitleri bulunmaktadır.. Yetimleri, öksüzleri vardır. Çöplerde, naylon poşet toplayan insanlarımız vardır. Her altı ayda bir Umre ziyareti yaparak, Suudi krallarını zengin etmenin bir anlamı bulunmamaktadır. Ne diyelim, Umre yolcularına geçmiş olsun diyorum!.. Selam ve dua ile..

Şerafettin Özdemir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık