Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

Yeni Nesil Nereye Gidiyor?
 " GOOOL SESİ, EZAN SESİNDEN, KUR'AN KIRAATİNDEN DAHA TATLI GELİYOR YENİ NESLE!.."
  
    " Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar ( putlar), fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz." ( Mâide sûresi, âyet 90 )
 
    " Şeytan içki ve kumar yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi, Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık ( bunlardan) vaz geçtiniz değil mi?" ( Mâide sûresi, âyet 91 )
 
    Ayet hakkında kısa bir yorum yapacak olursam:
    İslam'dan önce cahili Araplarda çok yaygın bir şarap içme alışkanlığı, aşırı içki tüketim alışkanlığı bulunduğu için Yüce Allah; ilk Müslümanları yavaş yavaş içki yasağına alıştırmış, önce onun zararının faydasından çok olduğunu bildirmiş, sonra içkili namaz kılmayı yasaklamış ve en sonunda bu âyetle kesin olarak sarhoşluk veren içkileri içmeyi haram kılmıştır.
 
    Yine cahiliyye devrinde Araplar on adet ok sapı ile bir nevi kumar ve şans oyunu oynarlardı. Bunların yedisinde bazı paylar yazılı idi, üçü de boştu. Katılanlar adına teker teker çekerdi.
 
    Dolu çıkanlar maldan hisselerini alır fakirlere verirlerdi. Boş çıkanlar ise bu malın parasını öderlerdi. Kumarların belki de en nezihi olmasına rağmen İslâm bunu da yasaklamış, ortaya mal ve para konarak oynanacak hiç bir şans oyununa izin vermemiş, fakirlere yardım edilecekse bunu herkesin, helâl kazancından ayırarak etmesini istemiştir.
 
    Âyet içki ve kumar yasağının en önemli sosyal , ahlâkî ve dinî sebep ve hikmetlerini açıklamıştır. Diğer taraftan sahih hadisler ve ilim, bunlara ekonomik ve sağlık sebepleri de ilave edilmiştir.
 
    Bu girişten sonra, asıl mevzuya başlayacak olursam, bu güne kadar futbolla, futbol oyunu ile, futbolculukla alakalı olarak en küçük bir yorum, açıklama, nedir, ne değildir hususunda bir açıklama da bulunmuş değilim.
 
    Oysa, futbol oyunu, dünya milletlerini yakinen ilgilendirdiği gibi, kendi  ülkemizi ve milletimizi de alakadar etmektedir!.. Dolayısıyla, sayın Ahmet Kalkan beyin incelemesinden de zaman zaman istifade ederek, bu yazımı bir kaç sayı devam ettirmek istiyorum:
 
    " Dünyanın öküzün üzerinde durduğunu söyleyenler hâlâ var mı bilmiyorum; eğer bir zamanlar böyle söyleniyor idiyse, bu söz, mecâzî anlamda kullanılıyor, öküzün temsil ettiği çiftçiliğin önemi vurgulanıyordu.
 
    Şimdi, bu anlamda dünya paranın, kadının üzerinde duruyor dense yanlış olmaz; ama daha da vahim gerçek o ki, dünya artık topun üzerinde duruyor. O yüzden iki yuvarlağın üst üste durmasındaki hassas dengelerin zorluğundan ötürü her alanda sarsılmalar ha bire sürüyor.
 
    Hatta, devamlı artan futbol sevdasına bakıp bir adım daha ileri giderek diyebiliriz ki: Dünya top haline geldi, ya da top dünya haline. " Top"tan oluşmuş bir dünya içinde yaşamak zorunda bırakılıyoruz.
 
    Ve böyle bir dünya bizim fıtratımıza ve inancımıza tümüyle ters geldiği için yabancılaşıyoruz, dünya bize yabancılaşıyor. Büyük toplulukları bir araya sadece top toplayabiliyor artık.
 
    Sabah-akşam " top"tan başka bir şey konuşmayan top kafalı insanlara neyi nasıl anlatacaksınız? Dünyaya top gözlüklerinin arkasından bakan insan, top oyunundan başka ülkesinde ve dünyada yıkıcı güçlerin hangi oyununu görecek, şeytanın hangi oyun ve hilesini sezecek? Hani S. Kuper'in meşhur sözüdür: " Futbol hiçbir zaman sadece futbol değildir." Bu oyunun içinde ve çevresinde öyle oyunlar var ki...
 
    Bir namaz vaktinde bir büyük câmide kaç kişi Allah'a ibadet için toplanabiliyor, bir de maç zamanında stadyum denilen bir tapınakta kaç kişi  bir araya geliyor?
 
    Maça gidemeyen yüz binlerin ( hayır, milyonların) TV.lerin içine girecekmiş gibi kendini kaptırarak izlemeleri..." Su nasıl sevgidir, nasıl huşûdur, nasıl gönül verip bağlılık sergilemedir?" gibi soruları ibâdet/tapınma" kelimeleriyle ancak açıklayabilirsiniz." ( www.erdemyolu.com.Ahmet Kalkan)
 
    Maalesef, stadyum tapınakları, çocuk, genç, yaşlı, kadın ve tüm insanları cezbetmiş, mabed, mescid, camii kapılarını neredeyse kapatmış durumdadır!..
 
    Sormak istiyorum: Beldelerin, İllerin, dört büyük maçların ve milli maçların olduğu günlerde, camilerimiz de bir genci görmek, beraber ibadet etmek, aynı safa durmak acaba mümkün müdür? Çünkü, herkes, stadyum tapınağında toplanmış, canhıraş feryatlarla, zılgıtlarla, haykırışlarla kendilerinden geçmişlerdir!..
 
    Tabii ki, kendinden geçen insan ne yapar? Neyi, nasıl düşünebilir? Allah, maneviyat, Kur'an, camii, mescid, namaz, dua, Allah korkusu düşünebilir mi?
 
    Çünkü, kapılmış olduğu ortam, o insanı almış götürmüş, bam başka bir alemin, küfrün, sövmenin, bağırmanın, çağırmanın, nefretin, gayzın, ne kadar pis kelime var ise onun içerisine atmıştır!.. O kişi, o anda, sadece tutmuş olduğu takımını düşünecek, onun başarısı için var gücüyle tepinecektir!..
 
    Bir Avrupa ülkesinde yaşamış olduğum için, Avrupa maçları, kendi aralarında maç veya dünya maçı olduğu zaman, insanların ilahı olmuş durumda bulunan futbol, takım, futbolcu her şey olmuş, onun başarısı için, çırıl çıplak soyunanlar, içenler, kendinden geçenler, etrafa verilen rezillik, pislik, içki şişeleri, bira bardakları tiksindirici bir ortam olmaktadır!..
 
    Rast gele soyunan seyirciler mi dersiniz, donla, iç gömlekle, külotla gezen şaşırmış insancık mı dersiniz, öpüşen, şehvete gelen kız-erkek mi dersiniz, ne derseniz deyiniz, tam bir fiyasko, tam bir ahlaksızlık sergilenmektedir..
 
    Netice olarak;
 
    Yuvarlak futbol, ne acı ki, gençliğin sahte ilahesi olmuş, dünya gençliğini bir o yana, bir bu yana savurmaktadır!.. Elbette ki, bu ortamda, dinden, imandan, Allah'tan ve peygamberden bahsetmenin bir anlamı bulunmamaktadır!..
 
    Ayrıca, futbol maçları, günümüz  dünyasında spor toto, loto , iddaa adıyla kumara dönüşmüştür!.. Yaşlı, genç herkes şansını denemek için, helal parasını, kazancını bu yolla heder etmektedir!..
 
    Hasılı, futbol; veya futbol maçları bu gün, insanlığı şirazeden çıkarmış, herkesi, her kesimi topun arkasına düşürmüş, ona bir tanrı, bir ilah gibi taptırmaktadır!.. Taparken de, dünyanın en çirkin küfürlerini onlara söyletmekte, sövmenin, dövmenin, vurmanın, öldürmenin kırkı kırk para olmaktadır!..
    Rabbimiz!.. Müslüman gençliğe; Kur'anî bilinç lütfetsin!.. Düşmüş olduğu futbol çukurundan kurtarsın!.. Selam ve dua ile..
    Şerafettin Özdemir

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık