Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

YİĞİDE DAR YER OLMAZ

Yahu, şu Afşin İlçesi var ya, bu İlçenin özelliklerini, güzelliklerini, anılarını, yaşanmışlıklarını, ağalarını, beylerini, yiğitlerini, külhanbeylerini,  civanmertlerini, efendiliklerini, çömezlerini, dik başlılıklarını, pehlivanlarını, karakucak güreşlerini, seğmenlerini, düğünlerini, er meydanlarını, tabii güzelliklerini, tarihi, manevi mekan ve makamlarını anlatmakla bitirmem, sonlandırmam mümkün olmayacaktır!..
 
    2015 yılı yaz ayında, Afşin'in centilmen insanı, yaşayan kabadayısı Doğan Bozkurt ağabeyle evinde ve  Belediye Atatürk parkında sohbet etme, dinleme, sohbetine katılma imkanı buldum..
 
     İki buçuk saat gibi bir zaman zarfında kameramla CD'ye alarak, ileri zamanlara yönelik, unutulmayacak bir sohbete imza attırmış oldum.. Seksen küsur yaşına, ayağından problemli olmasına binaen, herkesin, her kesimin, yaşlının, gencin, fakirin, zenginin hatırını sayması, saygı göstermesi, hele din adamlarına, öğretmenlere karşı bitmez, tükenmez saygıda bulunması  beni derinden etkilemiştir!..
 
   Tıpkı, Doğan Ağabey gibi, benim, hatıralarını dinlemiş olduğum ama, zamanına yetişemediğim bir Afşin efsanesi daha vardır ki,  Lorşunlu Dirgen Ali'dir!..
 
    Merhum Dirgen Ali amcanın bir anısını, Göksun İlçesi Ericek köyünden,  Prof. Dr. Osman Gökçe hocanın kaleminden okuyucularıma aktaracağım!.. Osman hoca, Ortaokulu Afşin'da okumuş, en az benim kadar Afşin İlçesinin nasıl bir yer, muhit, diyar olduğunu bilen bir ilim adamıdır!..
 
    Osman beyin soyadı " Gökçek" ikinci ismi, yine Ericek köyünden bir kardeşi bana hatırlatmaktadır!.. Şu anda, asıl dünyaya göçmüş olan Ökkeş Gökçe ile, Elbistan İlçe Müftülüğünde beraber çalıştım, beraber söz, sohbetlere katılarak irşad, tebliğ faaliyetlerinde bulundum.
 
   Ökkeş merhumun sözü, sohbeti, doğruluğu, dindarlığı, ameli, güven duyulacak bir mert oluşu anlatmakla, yazmakla bitirilecek bir husus değildir. İstanbul Zeytinburnu İlçe Müftülüğüne tayin edilerek, orada kalbine yenik düşmüş ve hakkın rahmetine kavuşmuştur!.. Makamı cennet olsun!..
     Biz gelelim, Prof. Dr. Osman Gökçe beyin babasının kendisine anlatmış olduğu Lorşunlu Dirgen Ali ile ilgili anıya!.. Ve diyor ki, Prof. Dr. Osman Gökçe bey!..
 
    " Lorşun Afşin'in bir köyüdür. Benim tanımadığım Dirgen Ali de bu köylü bir efsane adamdır. Herkes bir şey anlatır onun hakkında. Yiğitliği, kesesinin ve sofrasının açıklığı, dostluğu, kavgaları, cinayetleri, kaçak günleri hapishane yaşamı dillerde dolaşırdı. Oğlu Fakı babamın asker arkadaşıydı, torunu Arif Binboğa'da benim Afşin Ortaokulundan arkadaşımdı.
 
    İşte bu Dirgen Ali, köylüsü ya da komşu köylüsü Göy ( Gök) Omar adı ile ünlü bir ağa ile yayla anlaşmazlığına  düşer. Haber gelir. Göy Omar Binboğalarda Dirgen Ali'nin " Benim" dediği yaylaya çıkmış, çadırı kurmuş ve hayvanlarını salmıştır.
    Dirgen Ali silahlanır, oğullarını da yanına alır ve olay yerine gider. Onları iki oğlu ile birlikte Göy Omar karşılar. Dirgen Ali Göy Omar'a çadırını buradan sökmesini ve hayvanlarını bu yöreye sokmamasını söyler. Göy Omar itiraz edince Dirgen Ali ricaya başlar, " Komşum etme eyleme, kulun kölen olurum, bize yakışmaz" der.
    Göy Omar bu sözleri duyar duymaz kendi çocuklarına " Ulan yatın, ateş edin, vuracak" diye bağırır. Ancak iş işten geçmiştir, Dirgen Ali fırsat vermez. Göy Omar'ı da iki oğlunu da kurşun yağmuruna tutar ve öldürür. Dirgen Ali'nin bir özelliği varmış. Bir tartışmada ricaya, minnete başlarsa bu davranışı karşıdakini vuracağı anlamına gelirmiş. Göy Omar Dirgen Ali'nin bu huyunu bildiği için oğullarını uyarmış ama başarılı olamamış, ölümden kurtulamamış.
 
    Bu olayın ağır cezada duruşması yapılırken, olayı kendisine göre değiştirerek anlatan Dirgen Ali ağır ceza reisinin " Olay öyle olmamış, şahitler başka türlü söylüyorlar, doğruyu söyle" uyarısı karşısında hiddetlenmiş, arkasındaki sanık sandalyesini kaparak ağır ceza reisine " Oradaki ben isem olay böyle oldu, yok aradaki sen isen bildiğin gibi yazdır." diye bağırarak saldırıya yeltenmiş.
   Jandarmalar Dirgen Ali'yi yaka paça kuzuluk denen yere götürmüşler. Kuzuluk, hapisteki zanlıların yargılanmaları esnasında duruşma sırasını bekleyen ya da duruşması bitip hapishaneye götürülecek olan tutukluların adliye binası içinde bekledikleri küçücük, daracık bir hücredir.
    Pencere yerine geçen ve ancak nefes alacak kadar kuş gözü gibi bir deliği vardır. Ortalık biraz sakinleşince, Oğlu Fakı bu kuş gözü delikten babasına diyecek olur ki " Böyle yapmasan iyi olur. Bu dar yerde böyle yapılır mı, mahkemede yiğitlik olur mu?"
    Fakat Dirgen Ali'nin hiddeti dinmemiştir. Deliğin içinden bağırır " Ulan oğlum git karşımdan, yiğide dar yer olur mu?" der. Rahmetli babam bu olayı sıkça anlatırdı." ( Dört Yiğit, Dört Ağıt, Prof. Osman Gökçe) ( www.osmangökce.com/ericek/99)
 
    Netice olarak;
    İşte, İlçem Afşin böyle bir yerleşim birimidir!.. İlçemiz Afşin'in insanları, bayrağına düşkün, vatan sevgisi ile dop dolu, efsane olmuş insanları ile harman olmuş, unutulmayacak hatıraları ile ünlü, müthiş bir vatan parçasıdır!..
     Yakın tarihimiz böyle olduğu gibi, bin yıllık süreçte de, ismi ile, yani Afşin adı ile müsemma olmuş bir İlçedir!.. Boxtel Camii Başkanı Ramazan Atalay kardeşimin bir iki defa bana hatırlattığı gibi, İlçem Afşin; Selçuklu büyük komutanı Afşin Bey'in adıyla, yiğitliği ile onur, gurur, haysiyet ve kimliğini ondan alarak, bu günlere yetişip gelmiştir!.. Tabii ki;
    Bu anıları, bu efsanevi yaşanmışlıkları satırlara dökerken, kimseyi, birilerini büyütüp, birilerini zan altında koyarak yazmıyorum.. Tümü, tamamı benim insanımdır!.. Herkesi, diyarı gurbetten saygı, sevgi ile selamlıyorum..
    Şerafettin Özdemir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık