Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Şerafettin Özdemir

Şerafettin Özdemir

YILBAŞINI KUTLAMAK GÜNAH MI, O GÜNÜ NASIL YAŞAMALIYIZ?..

" Onun önünde ve arkasında Allah'ın emriyle onu koruyan takipçiler ( melekler ) vardır.

Bir toplum kendilerindeki özellikleri değiştirinceye kadar Allah, onlarda bulunanı değiştirmez Allah bir topluma kötülük diledi mi, artık onun için geri çevrilme diye bir şey yoktur Onların Allah'tan başka yardımcıları da yoktur.

" ( Ra'd sûresi, âyet 11 ) Ayeti kerimenin kısaca tahlili şöyledir: Malum olduğu üzere, her insanın önünde ve arkasında koruyucu ve yazıcı melekler vardır Bunlar insanı korudukları gibi amellerini de yazarlar Âyette işaret edilen bir diğer husus da şudur: Allah bir millete başkalarına nazaran bazı üstünlükler ve bazı nimetler, ihsanlar verdiğinde o millet, şımarır ve ahlâkını bozar da o nimete liyakatini kaybederse, Allah nimeti onların elinden alır.

Millet kendi üstün meziyetlerini bozmadığı müddetçe Allah verdiği nimeti onların elinden almaz Bu yazımı yazarken, 31 Aralık 2014, gece saat 23'ü geçmek üzereydi Tabii ki, Hollanda ülkesi genelde Hristiyan, mezhebi açıdan çoğunluk Katolik bir ülkedir.

Elbette ki, her dinin mensubları, kendi adetlerini, örflerini, örflerini, geleneklerini yaşarlar, içki içilecekse içerler, dans ederler, envaı eşit havai fişeklerle o geceyi mümkün mertebe güzel kutlamaya çalışırlar Ama, ne hazindir ki, yurt dışında yaşamakta olan ekser gençlerimiz, batı ülkelerine entegre olayım derken, kendilerini firenleyememişler, erozyona uğramış durumdadırlar Tıpkı, bir Hristiyan ve Katolik insan gibi veya Çin'den, Maçin'den gelmiş bir Budist gibi, onlardan aşağı kalmamak için, her türlü rezilce hünerlerini göstermekte, içerek, sarhoş olarak Yılbaşını kutlamaktadırlar!.

Peki, nedir şu yılbaşını kutlamak? Bunu öncelikle H Karagüzel hocanın bir yazısından alıntı yaparak değerlendirelim: " Yılbaşı ve İslam: Noel, Hristiyan âleminin Hz.

İsa'nın doğum yıldönümü olarak kutladıkları yortudur Katolik ve Protestanlar 25 Aralık'ta, Ortodokslar ise 6 Ocakta kutlamaktadırlar Noel baba ise Hristiyanlarca Noel gecesi çocuklara hediye ve oyuncaklar dağıttığına inanılan efsanevi kişidir.

Tarihi belge sayılabilecek ilmi bir dayanağı olmadığı gibi, tarih ve kültürümüzle uzak-yakın bir ilgisi de yoktur Tamamen Hristiyan kültürüne dayanır Öz benliğimizden uzaklaştıran bu türlü faaliyetler karşısında tam bir uyanıklık içinde bulunmamız gerekir.

Hazreti İsa Aralıkta değil, Eylül'de doğmuştur.

Noel Baba dediğimiz Santa Kuus'un Hristiyanlıkla hiç bir ilgisi yoktur Santa yani Aziz Klaus, Baltık ülkelerinin mitolojik kahramanıdır Basınımızın Noel Baba yapıp hemşeri ilan ettiği Demreli Aziz Nikola başka, Noel Baba başkadır.

Hristiyan mezheplerinin çoğu , Noel ( Chrisfmas) ve Paskalya ( Easter) olmak üzere bunlardan ikisini ittifakla kutlamaktadır Hz İsa'nın doğum kutlamalarını temsil eden Noel Katolik, Protestan ve Ortodoks mezheplerince 25 Aralıkta.

Ermeni kilisesi tarafından 6 Ocakta kutlanmaktadır Yılbaşı ile Noel'i birbirinden ayırt etmek gerekir: Noel dini bir bayramdır Nasıl ki Müslümanların Hz.

Muhammed'in doğduğu gece olarak kutladığı Mevlit Kandili gecesi varsa, Hristiyanların da Hz İsa'nın doğuş anısına kutladığı dini bir bayram olan Noel kutlamaları var Biz de Hristiyanların yılbaşından bir hafta önce kutladığı dini bir bayram olan Noel ile yılbaşı kutlamaları birbirine karıştırılıyor.

Yılbaşı dünyada yaygın olarak kutlanılan olumsuz, üzüntü verici hadiselerin geride kaldığını, yeni ümitlerle, yeni bir yıla girildiğini ifade eden bir kutlamadır Bu yönüyle yılbaşının bir Müslüman tarafından da kutlanmasını son derece doğal olduğunu düşünüyorum Ancak çam ağacı süsleme, hindi kesimi ve ' Noel Baba' gibi inanışlar Noel gecesi ile ilgilidir.

Bu karıştırıldığı için yılbaşı gecesinde çam ağacı süsleniyor, hindi yeniyor, Noel Baba'nın o inanılan mitolojik şahsiyetini temsilen çocuklara hediyeler veriliyor Bu karışıklıktan hareketle de Noel ile yılbaşı birleştirilmiş görüntüsü veriliyor" ( medyahaber.

com H Karagüzel) Sayın H.

Karagüzel hoca, bu mes'eleye ne kadar esnek davranırsa davransın, Noel ve Yılbaşı günü kutlamak İslam'ın ve Müslümanların hayatında yer almamalıdır Çünkü; Genelde Müslümanların, özelde ise milletimizin kutlayacağı öylesi müthiş ve muhteşem günleri, tarihi değerleri vardır ki, bunları unutmak, geri plana atmak, bizleri derinden yaralıyor, üzüyor, içten içe kahretmektedir Bir kere, nasıl unuturuz Mekk'enin fethini, Bedir cengini, Uhud direnişimizi, Hendek savunmamızı, Kadisiye zaferimizi, Malazgirt'te şahlanışımızı, İstanbul fethini, Semt-i Harameyn oluşumuzu, Çanakkale destanımızı, Millî Mücadele yıllarımızı ve bir milletin baştan başa kahramanlık dolu yaşantısını? Bilhassa, Müslümanların bir Hicrî Yılbaşıları vardır ki, onun özünde iman, İslam, cihad, ahlak, mücahitlik, güzellik, kardeşlik, yardımlaşma, dayanışmanın yanı sıra, Kerbela Faciası bulunmaktadır.

Müslümanların, tüm bunları bir kenara atarak, Hristiyan aleminin Noel seline, Yılbaşı sarhoşluğuna kendilerini kaptırması, üzülecek, kahrolacak, dövünecek, içten içe çürümüşlük hali demektir Müslüman hacı babanın, hoca babanın, dindar efendinin çocukları, " el kapılarında kültür dilenecek" hem de kendinden geçercesine, sabahlara kadar , içerek, sarhoş sarhoş hülyalara dalarak, imanını ve İslam'ını unutacaktır!.

Vah bize!.

Vah bize! Kendi benliklerini, tarihlerini, milli kültürlerini, islam ve imanlarını unutmuş terketmiş, Müslümanlara acımamak, onlara tiksinerek, iğrenerek, insan dışkısına bakar gibi bakmamak mümkün müdür? Demek ki, bizim halimizde bir nakısa bulunmaktadır!.

Bir eksiklik, bir zayıflık göze çarpmaktadır Şimdi sormadan edemiyorum: Uzun yıllardan beri bir Batı ülkesinde yaşadığım için, onların Müslümanlara bakış açısını değerlendirmeden edemiyorum: Milyonlarca Hristiyan insanı, Müslümanların önemli günlerinde, bizlere destek olup, bizimle aynı şekilde bir kutlama içerisinde bulunuyorlar mı? Hayır!.

Hayır!.

Hiç bir Hristiyan, Budist, Hinduizm insanı, Müslümanların ne bayramlarına, ne mevlid gecelerine ne de diğer önemli günlerine itibar etmemektedirler O halde, bizlere ne oluyor ki, İsa (as)'ın doğumu ile uzaktan ve yakından bir alakası bulunmayan Noel ve Yılbaşı şenliklerine katılıyor, kutluyor ve kendimizden geçiyoruz? Netice ve sonuç olarak; Lütfen kendimize gelelim Müslüman olarak, iman ehli olarak ne yaptığımızı, ne yapmamız gerektiğini Kur'ânî açıdan irdeleyerek, mes'elenin muhasebe ve muhakemesini güzelce yapalım.

Yapalım da, acaba kendimize gelemez miyiz? İman, İslam ve Kur'ân perspektifinden tüm bu eylemlerimizi ve fiillerimizi gözden geçirmez miyiz? Bazan düşünmeden edemiyorum! Sabah namazlarında camisi boş olan Müslümanların çocukları, ne acı ki, Noel ve Yılbaşı günlerinde zil-zurna sarhoş olup, dansöz oynatmakta, şantöz zıplatmakta ve içki tesiriyle sarhoş olduğu için " Alo Taksi" ye müracaat ederek, evinin yolunu zor ve güçlükle bulabilmektedir!.

Oysa, Müslüman öyle olmalıdır ki, dünya-ahiret dengesini kurmuş, zamanı iyi değerlendiren, düşünen, plan ve proğram sahibi insan olmalı idi!.

Elde Kur'ân, dilde Kur'an ve camilerini, mescidlerini birer medrese haline getirmiş, evlerinde imanın sesinden başka sesler olmayan Müslümanlar olmalıydık! Rabbimiz!.

Bizleri!.

Her türlü Kur'ân, iman ve İslam dışı yanlışlardan korusun! Selam ve dua ile.

Şerafettin Özdemir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık