Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Turgut Erhan

Turgut Erhan

Bu Gece Kadri Yüksek, Selam ve Esenlik Gecesi

Gelişiyle birlikte oluşturduğu mânâ iklimiyle gönül dünyamızı ma’mur eden, iç âlemimizi zenginleştiren, hidayet rehberi olan Kur’an’ın indirildiği Kadir Gecesi 01 Temmuz Cuma gününü 02 Temmuz Cumartesine bağlayan gecedir.

Vicdanların lal, kalplerin kaskatı, akıl ve idrakin yok kesildiği, beşeriyetin cehalet anaforları içerisinde topuklarından boyunlarına kadar gömüldüğü bir çağda; dünya yeni bir nefes, kutsal bir muştu beklerlerken,  nur dağının doruklarında, Hira  mağarasından yankılandı beklenen ses. “Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı bir aşılanmış yumurtadan yarattı. Oku! Rabbin, en büyük kerem sahibidir. O Rab ki kalemle (yazmayı) öğretti. İnsana bilmedikleri şeyi öğretti.” (Alak 1-5) bu büyük ve evrensel bir çağrıydı, duymasını bilene.

İlk çağrı ve ilk vahiyle beraber Kuran’ın mesajını, düsturlarını, ahlaki ve vicdani emirlerini kandillerle aydınlatılmış minarelerimizin gölgesinde yürürken  ibadetlerimize, ilişkilerimize, dostluklarımıza, hanelerimize, mahallerimize, şehirlerimize ve ülkemizin bütün şehirlerine ince ince nakşetmek en büyük kulluk vazifemizdir.

İlk Vahiy “Oku”

Ey insanoğlu! uğursuz addettiğin ve diri diri kızgın kumların bağrına bıraktığın kız çocuğunu oku!

Cehalet çağında öldürülen çocuklarla bugün medeni dediğin dünyanın yapığı teknoloji ürünü envai çeşit silahlarla öldürülenlerin aynı cehalet ve zulüm unsuru olduğunu oku!

Bağnazlığın, cehaletin, türlü türlü dünyevi zevklerin, uyuşturucunun, içkinin ve kumarın parmaklıkları arasına hapsedilen ruhların yaratılış amacını oku!

Asrın çocuklarına sahip çıkamayışını, ellerinden tutamadığın gençlerin, tazecik bedenlerin kirli ellerde  heba edilişini oku!

İslam coğrafyasının mazlumiyet coğrafyasına, kan ve gözyaşı deryasına dönüşünü oku!

Kainatı, yıldızları, güneşi, belirli bir düzen ve intizam içerisin de var edip seni yeryüzüne halife kılan Halık-u zülcelal’in; uğruna kurbanlar adadığın taştan kemikten helvadan, maddeden yaptığın abus suratlı putlar olamayacağını.

Hesaba çekilmeden önce her geceyi kadir bilme duygusu ve anlayışı içerisinde geçirmen gerektiğini de oku!

Ülkemizin, İslâm âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayet, barış ve huzuruna nasıl ve ne şekilde katkı yapıp görevini ifa edeceğini iyi oku!

Nefsi ve vicdanı silkeleyip  semanın katmanlarını ve oradan da  Mekke’nin ufuklarını şereflendirdiği bin aydan daha hayırlı kılınan kadir gecesi; tüm olumsuz gidişata dur deyişin, ilahi bir müdahaleyle cahili çukurlarda kavrulmuş ruhun yeniden doğuşunun adıdır.

Bu bağlamda kadir gecesi, Hz peygamberin yüzünü göklere dikip insanlığın içinde bulunduğu kaostan çıkması için beklediği ışığın nur dağına doğduğu, oradan da bütün alemi aydınlatmaya başladığı gündür.

Artık cehaletin yerini ilmin, zulmün yerini merhametin, nefretin yerini sevginin, karamsarlığın yerini umudun almaya başlayacağı, ilk ayetlerin dünya alemini şereflendirdiği, Hz peygamberin de nübüvvetle şerefyad olduğu gece, ayet-i kerimenin ifadesiyle ‘’Biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır. O gecede, Rabb'lerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Ta  fecrin doğuşuna kadar. (Kadir, 1/5) bin aydan daha hayırlı, Allah (ac)’nin rahmet ve merhametinin tecelli ettiği bir gecedir.

Peygamber (sav)  ‘’İnanarak ve mükafatını Allah’tan bekleyerek Kadir Gecesi'ni ihya edenlerin geçmiş günahlarının bağışlanacağını” müjdeliyor. Bize düşen dillerimizeYa Rabbi, sen affedicisin, kerîmsin, affı seversin, beni de affeyle…” dualarını pelesenk edip geçmişte işlediğimiz hata ve yanlışlarımızdan ders aldıktan sonra  tövbe kapılarını nedametle çalmasını bilmektir. Bu gece, rengi, ırkı, dili, mezhebi ne olursa olsun açlık, susuzluk, darlık ve zulümle mücadele eden kardeşlerimizin dertleriyle hemdert olmamız gereken gecedir. Bu gece paylaşma, yücelme ve İlâhî rızaya ulaşma gecesidir

Ey kul! Her geceni kadir bil…

Her nefesi son…

Sıyır ruhunu cehaletin öğretilerinden

Ve Allah’ın ipine sımsıkı sarıl…

Kadir  gecesinin ve bayram sevincinin gölgesinin üzerimize düştüğü böylesi müstesna bir kutsal iklimde, masum insanların şahsında hepimizi ve bütün insanlığı can evinden vurmaya kalkışan terör unsurlarını, bağlı bulundukları ideolojileri, referans ve sözümona değerleri ne olursa olsun hepsini şiddetle lanetliyor, vicdanını ve merhametini kaybetmiş şer odaklarının hiçbir edep, haya ve ahlak düsturuna bağlı olmaksızın gerçekleştirdikleri  çirkef saldırıları milyonlarca müslümanın ve masum insanın ahu zarı karşısında mağlup olacaklarına inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle Kadir Gecenizi tebrik ediyor ve bu gecenin başta cennet vatanımız olmak üzere tüm insanlığın barış, huzur ve saadetine, bütün müminlerin de affına vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

 

Turgut ERHAN

Batman İl Müftüsü


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık