Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Turgut Erhan

Turgut Erhan

O’nu örnek almak onun gibi yaşamakdan geçer

​MEVLİD KANDİLİ MESAJI

Yüce Rabbimiz ilk yaratmış olduğu insandan başlayarak son peygambere kadar insanlığa dünya ve ahret mutluluğu kazandırmak için peygamberler göndermiştir. Hz. Âdem ile başlayan peygamberlik Hz. Muhammed (s.a.v) ile son bulmuştur. Bizlerde 22 Aralık salı gününü çarşambaya bağlayan gece, ümmeti olmakla iftihar ettiğimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in varlık âlemini şereflendirmesinin yıl dönümünü idrak edeceğiz.

Yüce yaratıcının son mesajını insanlara duyurmakla görevlendirilen, insanlığa rahmet olarak gönderilen Hz. peygamberin hayatı ve örnekliğine her zamankinden daha çok ihtiyacımız vardır.

Peygamber Efendimiz (sas), ırk, dil, renk, yaş, cinsiyet ve sosyal statü farkı gözetmeksizin insana sorumluluklarını ve taşıdığı emaneti öğretmiştir. İnsanlık, bir olan Allah’a ubudiyeti, bütün mahlukata şefkatle davranmayı, hakkın ve hakikatin yolunda olmayı, adaletten ayrılmamayı, iman, ahlak, merhamet ve faziletin her çeşidini ondan öğrenmiştir.

Sizden biriniz kendisi için istediğini Müslüman kardeşi için de istemedikçe (kamil manada) iman etmiş olamaz.” (Buhari,İman7,Müslim İman71) “Kim Müslüman kardeşinin ihtiyacını giderirse Allah’da onun ihtiyacını giderir; kim Müslüman kardeşini bir sıkıntıdan kurtarsa Allah’da onu bir sıkıntıdan kurtarır; kim Müslüman kardeşinin bir kusurunu gizlerse Allah’da onun kusurunu gizler (affeder)” (Buhari, Müslim, birr 58) diyerek, toplumsal ölçülerle sevgi, şefkat ve merhamet değerlerini ortaya koyan, bunu sözle ifade etmekle kalmayıp bizzat yaşayan bir rahmet peygamberidir Hz. Muhammet (sav).

Örnek ve rehberimizin O olması gerektiğini yüce Allah Kuran-ı Kerim’de şöyle ifade eder: “And olsun ki, Allah’ın Rasulünde sizin için; Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı uman ve Allah’ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır.” (Ahzab 33/21)

O’nu örnek almak hiç şüphesiz onu sevmeden onun gibi yaşamadan geçer. Hz. Peygamberi anlamanın Kuran’ı anlamaya, Kuran’ı anlamanın da Hz. Peygamberi anlamaya bağlı olduğunu unutmamak gerekir. Kuran-ı Kerim’de “Allah’ın sevgisine mazhar olmanın Hz. Peygambere uymaktan geçtiği” (Ali İmran 2/31) ’nin vurgulanması, Hz. Peygamberin örnekliğinin müminler için ne kadar önemli olduğunun açık bir ifadesidir. Salat ü selam, tahiyyat ü ikram, her türlü ihtiram ona, âline, ashabına ve etbaına olsun. Onunla gelen vahyin ışığı gönüllerimizi bir kez daha aydınlatsın.

Bu duygu ve düşüncelerle Mevlid Kandilini tebrik ediyor, başta ülkemiz ve İslâm dünyası olmak üzere tüm insanlığın Peygamber Efendimiz (sas)’in yüce örnekliğinden nasibdar olmasını, hoşgörü, barış, karşılıklı sevgi ve saygıda buluşmasını Cenab-ı Mevlâ’dan niyaz ediyorum.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık