Burkina Fasolu heyetten Diyanet’e ziyaret

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
0
DİYANET HABER-Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Burkina Faso Ordusu Müslümanları Sorumlusu Albay Boukary Compaore ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

DiniHaberler.com.tr: 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Burkina Faso Ordusu Müslümanları Sorumlusu Albay Boukary Compaore ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Görmez, “Burkina Faso’dan değerli misafirimiz, Müslüman kardeşlerimizin temsilcilerini Diyanet İşleri Başkanlığı’nda, ülkemizde görmekten büyük bir bahtiyarlık duyuyoruz” dedi.

“Mesafeler çok uzak olsa da gönüller birbirine yakındır” diyen Başkan Görmez, “Çünkü aynı inancın, tarihin ve medeniyetin çocuklarıyız” diye konuştu.

İslamiyet’in Afrika’ya gidişinin ve yayılışının bir mucize olduğunu ifade eden Başkan Görmez, İslamiyet’in Afrika’da kök salmasının ayrı bir mucize olduğunu belirtti.

İslamiyet’in Afrika’da şekillenmesinin büyük bir zenginlik getirdiğine işaret eden Başkan Görmez, bu zenginliğin güç merkezli değil, gönül merkezli olduğunu vurguladı.

Başkan Görmez şöyle konuştu:

İslam ve iman, Kur’an-ı  Kerim’de iki ayrı kavram olarak kullanılır. İslam’ın  gücüne teslim olmaya İslam denir. İman, gönülden  teslim olmayı  gerektirir. Başka  kıtalarda insanlar önce  Müslüman olur sonra mümin olur. Fakat Afrika’da önce  mümin oldular sonra Müslüman  oldular. Çünkü bir gönül  teslimiyeti söz  konusuydu. Fakat sömürgelerle birlikte dünya  bu güzelliklerden  mahrum kaldı. Misyonerlik faaliyetleri ve sömürgecilik  birbirine destek olan iki ayrı güç oldu. Dolayısıyla Afrikalılar çok  zor yıllar  geçirdiler. Burkina Faso da bu ülkelerden bir tanesidir. Müslüman kimliğini yeniden inşa etmek için  büyük  çaba  gösterdiniz. Sizleri tebrik ediyorum. Şimdi  tarih yeniden bizi buluşturuyor. Rabbimiz öyle  murad ediyor. Bunun hakkını vermeliyiz. Küçük küçük  çalışmaların  varlığını  biliyorum. Bunu ileriye taşımalıyız. Sizin bu ziyaretiniz, bu ilişkilerimizi  ileriye taşımaya  vesile olacaktır. Burayı  kendi eviniz biliniz. Biz hepimiz sinin kardeşleriniziz.

“Türkiye’nin ayakta kalması Müslümanların  ayakta kalmasına  vesile olacaktır…”

Kabullerinden dolayı Diyanet İşleri Başkanı Görmez’e teşekkür eden Burkina Faso Ordusu Müslümanları Sorumlusu Albay Boukary Compaore ise 15 Temmuz darbe girişimi ve İstanbul’daki terör saldırısından dolayı başsağlığı dileklerini ileterek "Menfur saldırıdan dolayı başınız sağolsun. 15 Temmuz’un bizi derinden etkilediğini dile getirmek istiyorum. Türkiye ile beraber olduğumuzu, bağlarımızın sıkılaştığını hissetmiş olduk. 15 Temmuzların tekrarlanmaması için dua ediyoruz. Burada siz ne hissettiyseniz biz de Burkina Faso’da aynı duyguları hissettik. Aynı darbe teşebbüsü Burkina Faso’da da denendi. Bizim halkımız da sizden örnek alarak sokaklara indi. Ayakta kalmanız çok önemli çünkü İslam âlemini temsil edebilecek tek ülkesiniz. Türkiye düşseydi İslam âlemi zarar görecekti. Türkiye’nin ayakta kalması Müslümanların ayakta kalmasına vesile olacaktır. O yüzden sizlere çok dua ediyoruz.” diye konuştu.

“Sizin o dualarınız bu ateşle çevrilmiş ülkeyi ayakta tutuyor…”

Başkan Görmez de buna karşılık “Hamdolsun ki dünyanın en uzak yerlerinde ülkemize dua eden kardeşlerimiz var. Sizin o dualarınız bu ateşle çevrilmiş ülkeyi ayakta tutuyor. Kardeşlerimize teşekkürlerimi iletmenizi isterim. Allah Burkina Faso’yu ebediyen özgür ve bağımsız kılsın.

Özgürlük üçe ayrılır. Birincisi, cismani ve bedeni özgürlüktür. Bu özgürlüğün en basit halidir. İkinci özgürlük, siyasi ve medeni özgürlüktür. Ülke ve millet olarak bağımsızlık anlamı ifade eder. Üçüncü bir özgürlük vardır, o zordur. Bu olmadığı zaman diğer ikisini kaybediyoruz. Bu da ahlaki ve vicdani özgürlüktür. İnsanın kendi nefsine esir olmamasıdır. Burkina Faso’da gençlere özgürlüğün bu boyutu öğretilmeli. Ta ki İslam medeniyeti yeniden ayağa kalksın.” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kılıçdaroğlu’ndan Başkanı Görmez’e ziyaret…Önceki Haber

Kılıçdaroğlu’ndan Başkanı Görmez’e ziyar...

Şehit polis Kızılırmak dualarla uğurlandıSonraki Haber

Şehit polis Kızılırmak dualarla uğurland...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!