Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler

4 - 6 yaş Sertifikalar İçin Dikkat..

DİYANET HABER- Geçen yıllarda bolca dağıtılan hatta bazı üniversiteler tarafından bir ticari amaç haline getirilen 4 - 6 yaş sertifikaları için geçerliliği için hatırlatma...

4 - 6 yaş Sertifikalar İçin Dikkat..
  • 12 Eylül 2017, Salı 22:01

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

DiniHaberler.com.tr

Geçen yıllarda bolca dağıtılan hatta bazı üniversiteler tarafından bir ticari amaç haline getirilen 4 - 6 yaş sertifikaları için geçerliliği için hatırlatma.

Bazı öğreticilerin ya da öğretici olmak isteyenler dershane, okul yada halk eğitim, belediye eğitim birimlerinde bu sertifikayı almak için yoğun çaba ve para harcıyorlar.

Diyanet İşleri Başkanlığı son yayınladığı "2017 - 2018 Kur'an Kursları Uygulama Esasları ( okumak için tıklayınız ) yönetmeliğinde özellikle belirttiği şekilde "Başkanlığımızın 21.01.2017 tarih ve E.5722 sayılı yazısı gereğince 19.01.2017 tarihinden sonra alınan sertifikalar 4-6 yaş grubu Kur’an kursu açma kriterleri içinde değerlendirmeye alınmayacaktır. Daha önceki tarihlerde alınan sertifikalar öğretici görevlendirmelerde geçerli sayılacaktır." denilmiştir.

2016-2017 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde kış dönemi Kur'an kursları için açılan sınavlara başvuranlara bazı müftülükler 4-6 yaş sertifikalarının geçerli olmadığını belirterek öğreticileri kapıdan döndürmüştü. Para,zaman ve emek harcayarak alınan o sertifikaların işe yaramadığını gören öğreticiler tepki göstermişlerdir.

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Müdrülüğünden yapılan duyuruda 4-6 Yaş Grubu Sertifikaları için başkanlıkça çalışma yapılacağı ve bunun üzerinde 19.01.2017 tarihine kadar alınanlar hariç bundan sonraki tarihlerde alınan sertifikaların kabul görmeyeceğini bildirmişti. "

Diyanet, 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarında öncelikle hizmet içi eğitim belgesi olan öğreticiler görevlendirileceği bildirildi. Bu öğreticilerle talebin karşılanamaması halinde sırasıyla İlahiyat fakültesi mezunu öncelikli,  İlahiyat ön lisans mezunu sonrasında İmam-hatip lisesi mezunu olup çocuk eğitimi ile ilgili 296 saat ve üzeri ders almış  yüz yüze eğitim yolu ile sertifika alanlara öncelik verilmek kaydı ile resmi diploma veya sertifikaya sahip olanlar bu eğitim için görevlendirilecektir.

Son olarak t "19.01.2017 tarihine kadar alınanlar hariç bundan sonraki tarihlerde alınan sertifikalar kabul görmeyecek" Ne var ki yine de son yönetmelikte 4-6 yaş Kur'an Kursu eğitiminde görev alacak olanlar arasında seçim yapılacağı zaman şartlar şu şekilde olacak.

4-6 Yaş Grubu Öğrencilere Yönelik Din Eğitimi Verilen Kur’an Kursları başlığı altında 6-7-8 maddeler şöyle sıralandı

6. 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarında öncelikle Manisa Eğitim Merkezi’nde 09-22 Eylül 2013, Afyonkarahisar/Sandıklı’da 13-21 Ağustos 2014 ve Rize Eğitim Merkezi’nde 24 Ağustos-4 Eylül 2015 tarihlerinde düzenlenen seminerlere katılarak hizmet içi eğitim belgesi olan öğreticiler görevlendirileceklerdir.

Bu öğreticilerle talebin karşılanamaması halinde ise görevlendirmelerde sırasıyla aşağıdaki kriterler esas alınacaktır:

  1. -İlahiyat fakültesi mezunu olup çocuk eğitimi ile ilgili resmi diploma veya sertifikaya sahip olanlar.
  2. -İlahiyat ön lisans mezunu olup çocuk eğitimi ile ilgili resmi diploma veya sertifikaya sahip olanlar.
  3. -İmam-hatip lisesi mezunu olup çocuk eğitimi ile ilgili resmi diploma veya sertifikaya sahip olanlar.

          Belge ve sertifikalar 296 saat ve üzeri ders olmalıdır.

7. 4-6 yaş grubuna öğretici görevlendirmelerinde eğitim düzeyleri dikkate alınarak yüz yüze eğitim yolu ile sertifika alanlara öncelik verilecektir.

8. Başkanlığımızın 21.01.2017 tarih ve E.5722 sayılı yazısı gereğince 19.01.2017 tarihinden sonra alınan sertifikalar 4-6 yaş grubu Kur’an kursu açma kriterleri içinde değerlendirmeye alınmayacaktır. Daha önceki tarihlerde alınan sertifikalar öğretici görevlendirmelerde geçerli sayılacaktır

2017 - 2018 Kur'an Kursları Uygulama Esasları ( okumak için tıklayınız )

 

Diyanetliler Platformu

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ 

 

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık