12 Haziran 2020 tarihli cuma hutbesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
12 Haziran 2020 tarihli cuma hutbesi
SON DAKİKA, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan “....MÜSTAKİM OL, EMİN OL HER TASADAN!...” isimli 12.06.2020 tarihli Cuma hutbesinin tam metnini sitemizden okuyabilir, dilerseniz bilgisayarınıza indirebilirsiniz..

Pandemi sürecinin tamamlanması ve normalleşme başlamasıyla beraber Camilerde namaz konusunda da gelişmelere göre her hafta farklı bir uygulamaya gidiliyor. İlk Hafta Cami avluları, Stadyumlar, Pazar yerleri, Sokaklar ve okullar mescid haline getirildi.

2. Hafta aynı şekilde devam edildi.

3. hafta da cami içleride de cemaate Cuma namazına açıldı fakat kurallara uymak şartı ile.... (Bu uygulamayı ilk İzmir Başlattı)

 

HAFTANIN HUTBESİNİ  WORD OLARAK İNDİR 

HAFTANIN HUTBESİNİ PDF OLARAK İNDİR

MÜSTAKİM OL, EMİN OL HER TASADAN!

Muhterem Müslümanlar!

Bir sahabi, Peygamber Efendimizin yanına gelerek ona şöyle dedi: “Ey Allah’ın Resûlü, bana İslâm ile ilgili öyle bir nasihat ver ki, bu konuda başka kimseye soru sorma ihtiyacım kalmasın.” Bunun üzerine Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyurdu: “Allah’a inandım de, sonra da dosdoğru ol”[1]

Aziz Müminler!

İnsanın yaratılış gayesi kulluktur, en önemli vazifesi ise Allah’ın varlığına ve birliğine inanmak sonra da bu imanın gereği olarak dosdoğru yaşamaktır. Zira iman gönüllere işleyince, duygulara, düşüncelere ve davranışlara yansır. Kişiyi hak ve hakikate, dürüstlük ve istikamete yöneltir.  İşte o zaman mümin, huzurlu ve onurlu bir hayat yaşar. Her iki dünyada da sıkıntı ve kederden emin olur. Takvaya ve ilâhî ikrama kavuşur.

 

Kıymetli Müslümanlar!

İstikamet; imanda sebat etmek ve ahdine vefa göstermektir. Cenâb-ı Hakka itaat, Resûlüllah’a ittiba etmektir. Özü, sözü bir olmak, olduğu gibi görünmek ve göründüğü gibi olmaktır.

İstikamet; küfürden ve şirkten arınmak, günahtan ve isyandan kaçınmaktır. Fitne ve fesattan uzak durmak, nefsin aşırı istekleri ve şeytanın vesvesesi ile mücadele etmektir.

Değerli Müminler!

İstikamet sahibi bir mümin, doğruluktan ödün vermez. Sözünü eğip bükmez, asla yalan söylemez. Adaleti gözetir, haksızlığa meyletmez. İyi niyetli ve samimidir, riyakârlık göstermez. İşini sağlam ve güzel yapar; hileye tevessül etmez. Yaratan’a olan sevgi ve saygısıyla, yaratılana merhamet gösterir, hiçbir canı incitmez. Hâsılı sırât-ı müstakim üzere yaşar. Allah’ın rızasını kazanmayı her türlü kazançtan aziz bilir. Rabbinin gizli ya da aşikâr her şeyi görüp işittiğinin ve kullarını hesaba çekeceğinin bilincinde bir hayat sürer.

Hutbemi Yüce Rabbimizin şu müjdesiyle bitiriyorum: “Rabbimiz Allah’tır deyip sonrada dosdoğru olanlara ne bir korku vardır ne de onlar üzüntü çekeceklerdir.” [2]

 

[1] İbn Hanbel, III, 413.

[2] Ahkâf, 46/13.

 

 

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

 

Kaynak:Dini Haberler


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kaboğlu 'Sultan Ahmet Camii de müze olsun' dediÖnceki Haber

Kaboğlu 'Sultan Ahmet Camii de müze olsu...

Müezzin ve imamlara Ezanı Güzel Okuma KursuSonraki Haber

Müezzin ve imamlara Ezanı Güzel Okuma Ku...

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!