2 bin 500 engelli kardeşimize eğitim veriyoruz

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Adıyaman İl Müftülüğü’ne bağlı Abdullah Bin Ümmü Mektum Görme Engelliler Kur’an Kursu’nu ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye geneli 2 bin 500 engellinin Kur’an kurslarında eğitim aldığını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Adıyaman Diyanet Gençlik Merkezi ile Abdullah Bin Ümmü Mektum Görme Engelliler Kur’an Kursu’nu ziyaret etti.

İlk olarak, Adıyaman’da gençliğe yönelik hizmetlerin yürütüldüğü Adıyaman Diyanet Gençlik Merkezi’ni ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, buradaki gençlerle sohbet etti.

Başkan Erbaş, gençlere çok okumalarını tavsiye ederek, “Sizlerden ümitvarız. Bu hizmetler sizin daha nitelikli, kaliteli insan olmanıza katkı sağlayacak. Bunun için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Sabah, gece demiyoruz, erken, geç demiyoruz koşturuyoruz. Sizler için yollardayız. Biz de öyle sevap alacağız. Eğer Cenab-ı Hak bizden razı olursa esas o zaman kazanmış olacağız” dedi.

Gençlere namazlarını ihmal etmemelerini söyleyen Başkan Erbaş, “Rabbimiz buyuruyor ki, “Ben insanları da cinleri de ancak ve ancak bana ibadet etsinler diye yarattım” İşte bu bilinci kazanacağız. Dünyada yüz sene yaşasak ama Allah'ı tanımadıktan sonra, onun yolundan gitmedikten sonra… Ama bu dünyada Allah için ne yaparsak, birbirimiz, kardeşlerimiz, milletimiz için ne yaparsak onlar bizim yanımıza kar kalacak” diye konuştu.

Başkan Erbaş, gençlere hangi üniversiteyi kazanırlarsa kazansınlar öncelikli olarak iyi bir insan, iyi bir arkadaş ve Allah’ın sevdiği kullar olmak için gayret etmelerini tavsiye etti.

Başkan Erbaş, gençlerle hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra Adıyaman Valisi Aykut Pekmez, İl Müftüsü Mehmet Taşcı ile birlikte Abdullah Bin Ümmü Mektum Görme Engelliler Kur’an Kursu’na geçti.

Burada görme engellilerle bir süre sohbet eden Başkan Erbaş,  "Engelli kardeşlerimizin ilimden istifade edebilmesi için Diyanet İşleri Başkanlığı olarak gerekli ortamları hazırlamaya çalışıyoruz. Türkiye genelinde şu an itibarıyla 2 bin 500 kadar sizin gibi kardeşimiz bu eğitimi alıyor. Braille alfabesi ile sizlerin okuyabileceği Kur'an-ı Kerim, temel dini bilgiler kitap ve materyallerini hazırlamaya çalıştık” dedi.

Başkan Erbaş, engellilere eğitim veren Kur’an kursu öğreticilerinin özel eğitimler aldığını ifade ederek, “Bu hocalarınız Braille alfabesi konusunda eğitim aldılar. İşitme, zihinsel ve bedensel engelli kardeşlerimiz var. Toplamda 2 bin 500 engelli kardeşimize Kur'an kurslarında hizmet vermeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Başkan Erbaş, engellilerin kendileri için değerli olduğunu, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak onların eğitimi noktasında yaptıklarının gerçekten çok önemli çalışmalar olduğunu vurguladı.

“İşitme engelliler için işaret dilinde dini kavramlar sözlüğünü hazırladık”

Görme engelliler için Braille alfabesiyle ilgili hem kitap çalışması hem Kur'an-ı Kerim hem de materyal çalışmaları yaptıklarını anlatan Başkan Erbaş, "İşitme engelliler için İslam dünyasında ilk defa işaret dilinde dini kavramlar sözlüğünü hazırladık ve bastırdık. Web sayfamızda videosu da var. Yine zihinsel ve bedensel engelliler için yaptığımız çalışmalar var. Hizmet içi eğitimler vererek hocalar yetiştiriyoruz" şeklinde konuştu.

Abdullah Bin Ümmü Mektum Görme Engelliler Kur'an Kursu’nun isminin çok anlamlı ve manidar olduğunu belirten Başkan Erbaş, “Abdullah Bin Ümmü Mektum, Hazreti Muhammed'in görme engelli müezzinidir. Buradaki Kur'an kursumuzda hem kadın hem de erkek kardeşlerimize birer sınıf açılmış, çok güzel eğitim veriliyor" ifadelerini kullandı.

"Aksaray'da meydana gelen üzücü olay bir daha inşallah tekrarlanmaz”

Bir gazetecinin Aksaray'da otizmli çocukların eğitim gördükleri okulda "yuhalandığı" iddiasına ilişkin "neler söyleyeceksiniz" sorusu üzerine Başkan Erbaş, şunları kaydetti:

"Aksaray'da meydana gelen üzücü olay bir daha inşallah tekrarlanmaz. Orada engelli kardeşlerimiz, özellikle otizmli kardeşlerimiz için yapılan çok olumsuz bir hareket oldu. Biz bunu kınıyoruz. Yani gerçekten çok üzücü. Engeli ne olursa olsun o kardeşlerimize bizim sahip çıkmamız gerekiyor. Daha fazla onlara destek olmamız gerekiyor. Onlara sahip çıkmak, yüce Rabb'imizin vermiş olduğu vazifelerden birisidir. İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır. Peygamber Efendimiz öyle buyuruyor. Bu olayın bir daha tekerrür etmemesi en büyük arzumuzdur. Bütün engelli kardeşlerimize Allah'tan yardım diliyorum.

 

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DUYARLI ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEKÖnceki Haber

DUYARLI ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK

Aile Düşmanlarına Başkan Erbaş'tan CevapSonraki Haber

Aile Düşmanlarına Başkan Erbaş'tan Cevap

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!