2020 Yaz Kur'an Kursu Uygulama Esasları

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
2020 Yaz Kur'an Kursu Uygulama Esasları
Tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 salgını ile mücadele ve salgının muhtemel etkilerinin azaltılması için 2020 yılı yaz Kur’an kurslarında eğitimler uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirilecektir.

Diyanet İşleri başkanlığı Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Sedide AKBULUT imzasıyla 81 İl Valiliğine gönderilen yazı; 

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 salgını ile mücadele ve salgının muhtemel etkilerinin azaltılması için devletimizin aldığı kararlar doğrultusunda ilgi (a) onay ile 01.05.2020 tarihine kadar Kur'an kurslarındaki eğitimlere verilen aranın uzatıldığı belirtilmiştir. İlgi (b) Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile de 01.06.2020 tarihinden itibaren COVİD-19 kapsamında kamu çalışanlarına yönelik alınan tedbirler yürürlükten kaldırılmıştır. Bununla birlikte normalleşme planının birinci fazının yaz Kur'an kurslarını kapsayacak olması, bu kurslara kayıt yaptıran öğrencilerin çoğunlukla 10-15 yaş aralığında olması nedeniyle sosyal mesafenin korunması, maske kullanımı, hijyen kurallarına riayet etme vb. hususlarda güçlük çekileceği öngörüldüğünden 2020 yılı yaz Kur'an kurslarında eğitimler uzaktan eğitim yoluyla Diyanet TV üzerinden sürdürülecektir.

Bu itibarla;

 1. 2020 yılı yaz Kur'an kurslarında eğitim-öğretim faaliyetlerin 29 Haziran 2020 tarihinden itibaren 6 hafta süreyle Diyanet TV'den uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirilecektir.
 2. Eğitimler Ek-1 program çerçevesinde "Yaz Kur'an Kursları Dinimi Öğreniyorum", " Yaz Kur'an Kursları Kur'an Öğreniyorum" ve "Yaz Kur'an Kursları Kur'an Okuyorum" adları altında üç farklı programdan oluşacaktır.
 3. Söz konusu eğitim programları Ek-2 "Uygulama Esasları" çerçevesinde yürütülecektir.
 4. Öğrenci kayıt işlemleri Başkanlığımız web sitesine yerleştirilen banner vasıtasıyla gerçekleştirilecektir.

 

2020 YILI YAZ KUR'AN KURSLARI UZAKTAN EĞİTİM UYGULAMA ESASLARI

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 salgını ile mücadele ve salgının muhtemel etkilerinin azaltılması için 2020 yılı yaz Kur’an kurslarında eğitimler uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirilecektir.

2020 yılı yaz Kur’an kursları uzaktan eğitim faaliyetleri aşağıdaki uygulama esasları çerçevesinde yürütülecektir.

 1. Yaz Kur’an kursu eğitim programları Diyanet TV ekranlarında 29.06.2020 tarihinde başlayacak ve 6 hafta boyunca devam edecektir.
 2. Eğitimler, Kur’an-ı Kerim okumayı öğrenmek isteyenler için "Yaz Kur’an Kursları Kur’an Öğreniyorum", Kur’an-ı Kerim okumayı bilen bununla beraber okuyuşunu güzelleştirmek ve tecvit öğrenmek isteyenler için "Yaz Kur’an Kursları Kur'an Okuyorum", itikat, ibadet, siyer ve ahlak derslerinden faydalanmak isteyenler için "Yaz Kur’an Kursları Dinimi Öğreniyorum" adları altında üç farklı programdan oluşacaktır.
 3. Öğrenci kayıt ve takip işlemleri 22.06.2020 tarihinden itibaren Başkanlığımız web sayfası (www.diyanet.gov.tr) üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Öğrenci veya velilerin online kayıt yapması personel tarafından teşvik edilecektir.
 4. Yaz Kur’an kurslarında görev yapmış olan tüm personelimiz daha önceki yıllarda yaz Kur’an kurslarına iştirak eden öğrencilere veya velilerine ulaşarak kayıtların yaptırılması ve eğitimin tamamlanması hususunda yönlendirmelerde bulunacaktır.
 5. Başkanlığımız tarafından il/ilçe müftülüklerine gönderilecek olan yaz Kur’an kursları uzaktan eğitim tanıtım videosu ve tanıtım kartlarının WhatsApp ve diğer sosyal medya aracılığı ile tüm personele, velilere ve öğrencilere ulaştırılması sağlanacak, ayrıca müftülüklerimiz tarafından da hutbe, vaaz vb. yollarla vatandaşlarımıza gerekli duyurular yapılacaktır.
 6. EHYS üzerinden kayıt yaptıran öğrencilere en yakın müftülüğe başvurmaları halinde yaz Kur’an kursu kitapları ve Diyanet Çocuk dergisi ücretsiz olarak verilecektir. Bununla beraber ilgili linkte kitapların PDF formatına da erişilebilecektir.
 7. Eğitimin sonunda sistemde kayıtlı öğrencilere isteğe bağlı olarak EHYS üzerinden test usulü online değerlendirme yapılacak olup başarılı olanlara e-başarı belgesi verilecektir.
 8. Diyanet TV üzerinden yayınlanacak olan dersleri takip edemeyen ya da tekrar izlemek isteyenler Diyanet TV YouTube kanalı vasıtasıyla ilgili eğitim videolarına erişebileceklerdir.

 

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:Dini Haberler


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Din İşleri Yüksek Kurulu ‘Aday Üye’ seçimi yapıldıÖnceki Haber

Din İşleri Yüksek Kurulu ‘Aday Üye’ seçi...

Diyanet İşleri Başkanlığından personel alım ilanıSonraki Haber

Diyanet İşleri Başkanlığından personel a...

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!