Reklamı Geç
Advert

GÖRMEZ, 15 Temmuz gecesi yükselen selaların nedenini açıkladı

15 Temmuz gecesi FETÖ'nün üniformalı teröristlerince düzenlenen darbe girişimi anlarında tüm minarelerden sela ve ezan sesleri yükseldi. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, kriz masasına alınan bu kararın perde arkasındaki detayları açıkladı.

GÖRMEZ, 15 Temmuz gecesi yükselen selaların nedenini açıkladı
Haberin videosu için tıklayın!

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

DiniHaberler.com.tr: 

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in talimatı ile mili iradeye sahip çıkılması için 15 Temmuz gecesi boyunca Türkiye genelinde tüm camilerde selâ ve ezanlar okundu.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, konuk olduğu NTV yayınında sela okunması yönünde aldıkları kararın perde arkasını anlattı.

Başkan Görmez'in 12 yaşında yaşadıklarını da hatırlatarak yapmış olduğu açıklama şöyle:

"15 Temmuz gecesi her Türk vatandaşı gibi 9 buçuktan itibaren aldığımız bilgilerle 'ne yapabiliriz?' dedik. 100 bini aşkın görevlimiz ile bir müesseseyiz. Bizim görevimiz sadece namaz kıldırmak değil. Zor zamanlarda milletin paralarıyla alınan tanklar milletin kalbine yöneldiği zaman kriz masası oluşturduk.

İlk aklımıza gelen minarelerden salalar okuyarak, milletimizi hukukuna sahip çıkmaya davet etmek oldu.

Kurtuluş Savaşı'nda da milletin maneviyetını ayakta tutmak olmuştur.

Kıbrıs Harekatı'nda 12 yaşındaydım. Babam mihrap görevlisiydi. Gecenin 1'inde üzücü haberler geldiğinde babam 'minareye çık ve sala oku' demişti. Hafızamda bu canlandı.

Bütün görevlilerimize mesaj göndererek, 'minarelerden sala okuyarak milletimizi kendi iradesine sahip çıkmaya davet edelim' dedik. Sabahlara kadar da Türkiye'nin bütün camilerinde böyle oldu. Millerin kulağında sala, dilinde tekbir, elinde bayrak ile o ihaneti bertaraf etme noktasında sonuç verdi."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den Ramazan Bayramı mesajı
Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den Ramazan Bayramı mesajı
Diyanet 25.06.2017 Tarihli bayram Namazı Hutbesi
Diyanet 25.06.2017 Tarihli bayram Namazı Hutbesi