Reklamı Geç
Advert

Türk Camileri Yakın Takibe Aldı

DİYANET HABER- Belçika’daki Diyanet’e bağlı camilerin izlenmesi konusunda talimat verildiği açıklandı.

 Türk Camileri Yakın Takibe Aldı

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

DiniHaberler.com.tr: 

Belçika’daki Diyanet’e bağlı camilerin izlenmesi konusunda talimat verildiği açıklandı.

Belçika, Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı imamların yurt dışındaki Fethullah Gülen taraftarlarına ilişkin istihbarat çalışması yaptıkları haberleri üzerine, Türk camilerini yakın takibe aldı.

Federal hükümetlerin Adalet Bakanı Koen Geens, güvenlik ve istihbarat birimleri ile savcılığa, Belçika’daki Diyanet’e bağlı camilerin izlenmesi konusunda talimat verdiğini açıkladı. Belçika’da haftalık Knack Tuesday dergisi, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yurt dışındaki din görevlilerine gönderilen mektubu yayımladı.

Dergi, mektupta din görevlilerinden, Türkiye’nin terör örgütü olarak kabul ettiği Fethullah Gülen grubuna bağlı kişi ve kuruluşlar hakkında bilgi toplamalarının istendiğini belirtti. Adalet Bakanı Geens, bu haber üzerine güvenlik ve istihbarat birimleri ile savcılığa, Türk camilerini yakından izleme talimatı verdiğini açıkladı.

‘ÜLKEMDEKİ HER TÜRLÜ DİNİ FONLARIN TAKİP EDİLMESİ SORUMLULUĞUM’

Geens, Türkiye kökenlilerin, “ülkelerinde Türkiye’nin bir adası olmak yerine, öncelikle Belçika vatandaşı olmaları gerektiğini” söyledi. Belçikalı bakan, ülkesindeki her türlü dini fonların yakından takip edilmesi konusunda sorumluluğu bulunduğunu vurguladı.

Koen Geens, “Camiler konusunda hem devletin güvenlik ve istihbarat birimleri ve savcılık, hem de bakanlık bünyesindeki birimlere talimat verdim” dedi.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI 38 ÜLKEDEN RAPOR İSTEMİŞTİ

Flaman hükümetinin İçişleri Bakanı Liesbeth Homans da, Fethullah Gülen taraftarları hakkında istihbarat çalışması yapan Türk camilerinin kapatılmasını istemişti. Belçika’da Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı 65 cami bulunduğu belirtildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından 20 Eylül’de 38 ülkedeki temsilciliklere gönderilen yazıda, bulundukları ülkelerdeki Fethullah Gülen grubuna bağlı kişi ve kuruluşlar hakkında kapsamlı rapor istenmişti.

Genel Müdür Vekili Prof. Dr. Halife Keskin imzalı yazıda, bu bilgilerin 10 -14 Ekim tarihlerinde yapılan Avrasya İslam Şurası’na katılan konuk diyanet işleri başkanları ile paylaşılacağı belirtilmişti.

Kaynak: BBC Türkçe

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haftanın Hutbesi, 'ÖMRÜMÜZÜ RAMAZAN KILABİLMEK'
Haftanın Hutbesi, 'ÖMRÜMÜZÜ RAMAZAN KILABİLMEK'
Diyanet 23.06.2017 Tarihli Cuma Hutbesi
Diyanet 23.06.2017 Tarihli Cuma Hutbesi