Bizim eğitimimizde yaş sınırı yok

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bizim eğitimimizde yaş sınırı yok
İstanbul’da Haşim Öztürk 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursu’nun açılışını gerçekleştiren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Velilerden Allah razı olsun, bizlere destek oluyorlar. Çocuklarını 4-6 yaş Kur'an kurslarına gönderiyorlar. Türkiye genelinde öğrenci sayımız 200 bine yaklaştı” dedi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul’da Haşim Öztürk 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursu’nun resmi açılışını gerçekleştirdi.

Üsküdar ilçesi Valide-i Atik Mahallesi’nde yapılan kursun açılış töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Kur’an kurslarında çocukların hakikatleri, Kur’an’ın ilkelerini, Hazreti Peygamberin insanlığa kazandırdığı değerleri öğrenerek hayata başladıkları için mutlu olduğunu söyledi.

Hazreti Peygamberin “Çocuklarınız 7 yaşına gelinceye kadar onlara temel dini bilgilerini öğretiniz” hadis-i şerifini hatırlatan Başkan Erbaş, “Biz istiyoruz ki çocuklarımızın karakterlerinin oluşumunda ehil ellerin, hocalarımızın payı olsun, bilen insanların rolü olsun. Örnek insanları onlara tanıtalım onlar gibi olsunlar” dedi.

“Bu Kur'an kursu üç sınıf insanın amel defterinin kapanmamasına vesile olacak”

Başkan Erbaş, vefat eden insanlardan sadece 3 kişinin amel defterinin kapanmayacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Birisi sadaka-i cariye sahipleri kimseler. Burada sadaka-i cariyenin en önemli sonucu Kur'an kursu, çünkü Allah'ın kitabı burada öğrenilecek. Efendimizin insanlığa kazandırdığı değerler burada öğretilecek. Cenab-ı Hak, sadaka-i cariye sahibi kardeşlerimizden razı olsun. İkincisi, ilminden istifade edilen alimler, inşallah burada eğitim veren hocalarımız yetiştirdikleri öğrenci sayısınca amel defterine sevap yazılır. Üçüncü olarak da hayırlı evlat yetiştiren anne babalar. Buraya çocuklarını gönderen anne babalar hayırlı evlat yetiştirmenin temelini burada atacaklar, onlarda bundan istifade edecekler. Bu Kur'an kursu üç sınıf insanın amel defterinin kapanmamasına vesile olacak."

“Çocuklarımızı Rabbini, Peygamberini tanıyan kimseler olarak yetiştirmeliyiz”

Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 4 6 yaş grubu Kur’an kurslarına çok önem verdiklerini belirterek, "Velilerden Allah razı olsun, bizlere gerçekten destek oluyorlar. Çocuklarını 4-6 yaş Kur'an kurslarına gönderiyorlar. Şu an itibarıyla Türkiye genelinde öğrenci sayımız 200 bine yaklaştı. Ama yeterli değil, talep o kadar çok ki potansiyel de o kadar çok. Ülkemizde öğrenci olarak 25 milyon öğrencimiz var. Bu ülkemizin en büyük zenginliklerinden birisi, bu çocuklarımızı ahlaklı, dinini, inancını bilen, Rabbini, Peygamberini tanıyan kimseler olarak yetiştirmemiz gerekiyor. Bunun temellerini de küçük yaşta atmamız gerekiyor" diye konuştu.

“Bizim eğitimimizde yaş sınırı yok”

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Hazreti Peygamberin metodu ile çocukların gönlüne sevgiyle gireceklerini dile getiren Başkan Erbaş, "Onlara sevginin, saygının, muhabbetin ne olduğunu öğreteceğiz. Her mahallemizde bir aydınlanma mekanı olarak Kur'an kurslarımızın olmasını istiyoruz. Hafızlık Kur'an kurslarımızın sayısı gittikçe artıyor. Bizim eğitimimizde yaş sınırı yok. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 7 yaşından önce de 70 yaşından sonra da Kur'an kurslarında öğrencimiz var, çünkü ilmin yaşı yok. Bu açıdan her birinizin, tavsiye olarak, maddi veya manevi olarak desteğine ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

“Sizin en hayırlınız, Kur’an’ı öğrenen ve öğreteninizdir” hadisini anımsatan Başkan Erbaş,  “Burada çocuklarımız,  Kur’an’ın harflerini tanıyacaklar, sınıflarda koşarak, eğlenerek, bir oyun ortamı içerisinde değerlerimizi öğrenecekler. O yüzden çok önemli bir projeyi hayata geçiriyoruz. Bu projemizin ayaklarından birisi de işte burası, Haşim Öztürk 4-6 Yaş Grubu Kur'an Kursumuz. Rabbim emeği geçen herkesten razı olsun” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, Kur’an kursunun inşasını gerçekleştiren iş adamı Talip Öztürk'e bağışları için teşekkür etti.

Törene Başkan Erbaş'ın yanı sıra İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, iş adamı Talip Öztürk ve çok sayıda davetli katıldı.

Başkan Erbaş’tan İdlib şehitleri için dua

Başkan Erbaş ayrıca Eski TBMM Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım adına çocukları tarafından yaptırılan ve Milli Eğitim Bakanlığına devredilen Binali Yıldırım İlkokulu ve Anaokulu açılışına katıldı.

Açılışta dua eden Başkan Erbaş, duasında İdlib'de şehit olan askerlere yer vererek, Allah'tan rahmet diledi ve ruhları için ‘Fatiha’ okunmasını istedi.

Konuşmaların ve duanın ardından, okulun açılış kurdelesi, Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Yıldırım’ın çocukları Büşra Köylübay, Erkam Yıldırım ve Bülent Yıldırım, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, protokol ve öğrenciler eşliğinde kesildi.

Kurdele kesiminin ardından okulun ilk ders zilini, Yıldırım, Bakan Selçuk ve Başkan Erbaş çaldı.

 

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

 

Kaynak:Diyanet


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Erbaş'tan Taziye MesajıÖnceki Haber

Başkan Erbaş'tan Taziye Mesajı

Yurt dışına kaçan imam meslekten ihraç edildiSonraki Haber

Yurt dışına kaçan imam meslekten ihraç e...

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!