ÇOCUKLARDA MESULİYET ŞUURU

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÇOCUKLARDA MESULİYET ŞUURU
Kendi ayakları üzerinde durabilen, ülkesinin ve dünyanın geleceğinden kendini mesûl hisseden çocuklar yetiştirebilmek için bizler neler yapmalıyız?gibi soruların cevabını arıyoruz.... Yazarımız Asuman Düzgün'ün kaleminden....

İnsanın dünyadaki varoluş serüvenine baktığımızda, yüklendiği emanet ve mükellefiyetlerle diğer varlıklar içerisindeki saygın konumuna yükseldiğini görüyoruz. Yeryüzünün halifesi hükmünde bulunan ademoğlunun bu dereceye, kendisine bahşedilen akıl ve idrak sayesinde eriştiğini biliyoruz.Yaratılışındaki bu mükemmel donanım bize onun fıtratında bulunan sorumluluk duygusunun da varlığını  gösteriyor.Bir insan,  içine yerleştirilen bu değerin aktif olmasıyla ancak kendisini,çevresini ve hayatı imar edebilir. Bu noktada bir ülkenin geleceği, sorumluluk bilinci kazanmış erdemli çocuklar tarafından şekillendirilecektir diyebiliriz.Peki biz ebeveynler ileride sorumsuz davranışların bedelini ağır ödememe adına çocuklarımıza bu bilinci daha erken yaşlardan itibaren nasıl kazandırabiliriz?Ya da kendi ayakları üzerinde durabilen, ülkesinin ve dünyanın geleceğinden kendini mesûl hisseden çocuklar yetiştirebilmek için bizler neler yapmalıyız?

Öncelikle  sorumluluk duygusu yazılı kaynaklarda nasıl tanımlanıyor ona bir bakalım:Sorumluluk; 'bireyin uyum sağlaması,üzerine düşen görevleri yerine getirmesi ve kendine ait bir olayın başkaları üzerindeki etkilerinin sonuçlarını üstlenmesi,başkalarının haklarına saygı göstermesi ve kendi davranışlarının sonuçlarına sahip çıkabilmesi' olarak tanımlanmaktadır.Sorumluluğun tanımında da gördüğümüz gibi bu becerilere sahip çocuklar başkalarının haklarını çiğnemeden kendi üzerlerine düşen görevleri yapabilen kişiler olarak karşımıza çıkıyor.    

YAZININ TAMAMINI YAZARIMIZIN KÖŞESİNDEN OKUYABİLİRSİNİZ

 

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Karaman Hafılzarıyla TaçlandıÖnceki Haber

Karaman Hafılzarıyla Taçlandı

Vatanımızı bu teröristlerden, hainlerden birlikte temizleyeceğizSonraki Haber

Vatanımızı bu teröristlerden, hainlerden...

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!