Diyanet'ten Heybeliada'daki hastaneye ilişkin açıklama: İade etmeye hazırız!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Diyanet'ten Heybeliada'daki hastaneye ilişkin açıklama: İade etmeye hazırız!
Diyanet İşleri Başkanlığı Heybeliada'daki pandemi hastanesi üzerinden sürdürülen tartışmalarla ilgili açıklama yayınladı. Açıklamada tahsis edilen binanın pandemi hastanesi olarak değerlendirilmek istenmesi halinde iade edilebileceği belirtildi.

Son günlerde Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili Heybeliada’daki pandemi hastanesi üzerinden tartışma yürütülüyor.

Mustafa Kemal’in emri ile kurulduğu söylenen Heybeliada’daki Türkiye’nin ilk pandemi hastanesine ait binanın ve üzerine kurulu olduğu 200 dönümlük arazinin Diyanet İşleri Başkanlığı’na verildiği iddia edilmişti.

Diyanet’ten açıklama geldi

Hastane arazinin “İslami Eğitim Merkezi” kurulmak amacıyla Diyanet’e devredildiği haberleri sonrası tartışmalar başlamıştı.

Heybeliada’daki hastane ile ilgili solakların saldırdığı Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan konuyla ilgili bir açıklama yayınlandı. Açıklamada tahsis edilen arazinin pandemi hastanesi olmadığı belirtildi. Ayrıca pandemi hastanesi kurulması istenmesi halinde mevcut arazinin de tahsis edilebileceği vurgulandı.

Açıklamada “Salgınla mücadele kapsamında Heybeliada’ya yeniden bir Pandemi Hastanesi inşası planlanması halinde, söz konusu araziyi de Başkanlığımız iade etmeye ve süreçle ilgili gerekli desteği vermeye hazırdır” denildi.

İşte Diyanet İşleri Başkanlığından yayınlanan Heybeliada’daki pandemi hastanesiyle ilgili basın açıklaması;

Bazı medya organlarında Diyanet İşleri Başkanlığı’na 2018 yılında tahsis edilen İstanbul Heybeliada’daki araziyle ilgili olarak yer alan haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

1. Haberlerde sözü edilen alanlar, 2005 yılında Sağlık Bakanlığı'na bağlı Sanatoryum’un kapanmasının ardından 13 yıl boş kalmış, bu sürenin ardından 2018 yılında Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edilmiştir. Dolayısıyla Başkanlığımıza bir pandemi hastanesi değil, geçmişte son olarak Sanatoryum olarak kullanıldıktan sonra kapatılarak Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne iade edilmiş ve üzerinde kullanılamaz durumda binaların olduğu bir alan tahsis edilmiştir.   

2. Söz konusu 200 dönümlük alanın Sanatoryum binasının da içinde olduğu yaklaşık 134 dönümlük bölümünün tahsisi Başkanlığımızın görüşü doğrultusunda 2019 yılında Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından kaldırılmıştır.

3. Başkanlığımıza halen tahsisli bulunan yaklaşık 60 dönümlük alanda, harabe durumda olan Sanatoryum’un idari hizmet binaları olarak kullanılan yerler bulunmaktadır.

4. Bazı medya kuruluşlarınca iddia edildiği gibi, söz konusu alanların Başkanlığımıza bağışlanması söz konusu değildir. İlgili mevzuat doğrultusunda, kamuya ait araziler kamu kurumlarına nasıl tahsis ediliyorsa, Heybeliada’daki alanlar da Başkanlığımıza aynı usullerle tahsis edilmiştir.

5. Başkanlığımız Covid-19 salgınıyla mücadele sürecinde birçok ilimizde eğitim tesislerini Sağlık Bakanlığımızın kullanımına açmış ve 150 bin civarında personelimizle her türlü desteği vermeye gayret etmiş, bundan sonra da devam edecektir. Öte yandan, salgınla mücadele kapsamında Heybeliada’ya yeniden bir Pandemi Hastanesi inşası planlanması halinde, söz konusu araziyi de Başkanlığımız iade etmeye ve süreçle ilgili gerekli desteği vermeye hazırdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:Diyanet


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DGS sonuçları açıklandıÖnceki Haber

DGS sonuçları açıklandı

MBSTS için geç başvuru alınacakSonraki Haber

MBSTS için geç başvuru alınacak

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!