'VIP cuma namazı' eleştirilerine tokat gibi cevap

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
'VIP cuma namazı' eleştirilerine tokat gibi cevap
Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Sabri Akpolat, ölümcülü koronavirüs salgını nedeniyle cuma namazının sadece Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içindeki Millet Camii'nde kılınmasını eleştirerek, ‘VIP Cuma namazı’ söylemini kullananlara cevap verdi.

Akpolat, “Birileri VİP dedi hayır, o Müslüman ülke olmanın gereğiydi. Cumanın ne olduğunu bilen bir devlet başkanımız var. Namazın ne olduğunu bilen bir devlet başkanımız var. Bu meseleyi böyle anlayalım Herkes böyle bilmeli bu konuyu.” İfadelerini kullandı.

Dünyayı etkisi altına alan ölümcül koronavirüs salgını nedeniyle neredeyse dünyanın tüm ülkelerinde sıkı tedbirler alındı. Türkiye'de toplumsal ve sosyal hayattan iş hayatına kadar bir dizi önlemler alındı. Bu kapsamda camilerde cuma namazının kılınması da bir süreliğine yasaklandı.

Algı korusundan ‘VIP namaz’ eleştirisi

Salgın nedeniyle Cuma namazının cemaatle kılınmasının yasaklanmasının ardından geçtiğimiz hafta cuma namazı Türkiye'de sadece Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içindeki Millet Camii'nde kılındı. Diyanet İşleri Başkan Ali Erbaş’ın kıldırdığı cuma namazı kirli odaklar tarafının 'VİP cuma namazı' eleştirilerine maruz kaldı.

"Mücbir sebeplerle cuma namazı kısıtlanabilir"

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Sabri Akpolat, kirli odakların ‘VIP Cuma namazı eleştirilerine cevap verdi. Konuya ilişkin açıklama yapan, Akpolat, Müslüman bir devlet başkanının mücbir sebeplerle cuma namazına bazı kısıtlamalar getirme hakkının olduğunu belirten Akpolat, "Birileri VİP dedi hayır, o Müslüman ülke olmanın gereğiydi. Cumanın ne olduğunu bilen bir devlet başkanımız var. " dedi.

İşte Akpolat'ın o açıklamaları;

Meselenin aslı şudur; Müslüman devlet başkanının bazı mücbir sebeplerde insan hayatı vesayir gibi fitne gibi bazı sebeplerle cuma namazına bazı kısıtlamalar getirme hakkı vardır, yetkisi vardır. Bu yetki kullanılmıştır iki hafta önce. Yani demek ki devlet başkanı bu olan anormal olaylar sebebiyle cuma namazının cemaatle kılınmasını, cemaat namazlarının kılınmaması camide konusunda yetkisini kullanmıştır devlet başkanı. Bir de meselenin diğer tarafı var. Cuma namazı özellikli bir namazdır. Dinin şearıdır. Yani bir İslam ülkesinde mutlaka kılınması gerekir en az bir camide. Geçen cuma Diyanet İşleri Başkanımız cuma namazını kıldırdı. Arkasında da sanıyorum 27-30 kişi kadar bir eleman vardı. Bu VİP cuması olarak bazıları tarafından eleştirildi. Haşa öyle değil, yani ilçelerin müftüsü vardı, ilin müftüsü vardı birkaç tane de genel müdür vardı.

Şimdi niçin kıldırıldı ve niye kamuoyuna yansıtıldı. Bu konu bir türlü idrak edilemiyor. Az önce ne dedim. Cuma namazı şeairdendir. Dinin olmazsa olmazı. Bir İslam ülkesinde mutlaka kılınması gereken namazdır. Ezan gibi. Ezansız İslam ülkesi olmaz. İlk hafta bu ihmal edildi aslında ihmal edilmemesi gerekiyordu. Bu konuda bazı yanlışlıklar yapıldı. Çünkü; çok mühim bir hastalık. O cumada kılınması gerekiyor ve kamuoyuna duyurulması gerekiyor. İlk haftadan itibaren devlet başkanının tayin ettiği bir camide kılınması gerekiyor. Bu şart. Tabi devlet başkanımız ikinci hafta bu hatayı anladı. Cuma namazının cemaatle bir camide kılınmasına müsaade etti. Ve bir camide İslam ülkesinin şearı olan o namaz kıldırıldı ve kamuoyuna duyuruldu. Birileri VİP dedi hayır, o Müslüman ülke olmanın gereğiydi. Cumanın ne olduğunu bilen bir devlet başkanımız var. Namazın ne olduğunu bilen bir devlet başkanımız var. Bu meseleyi böyle anlayalım Herkes böyle bilmeli bu konuyu.

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:Yeni Akit


 • 0
  SEVDİM
 • 3
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İhtiyaç Sahiplerine Nakdi Destek Ödemesi Yarın BaşlıyorÖnceki Haber

İhtiyaç Sahiplerine Nakdi Destek Ödemesi...

Koronavirüs İmtihanı Vesilesiyle Âlemlerin Rabbine YönelmekSonraki Haber

Koronavirüs İmtihanı Vesilesiyle Âlemler...

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!