18 Aralık 2020 Tarihli Cuma Hutbesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
18 Aralık 2020 Tarihli Cuma Hutbesi
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan "MÜMİN HER İŞİNDE MUTEDİLDİR" isimli 18 Aralık 2020 tarihli Cuma hutbesinin tam metnini sitemizden okuyabilir, dilerseniz bilgisayarınıza indirebilirsiniz..

HAFTANIN HUTBESİNİ  WORD OLARAK İNDİR

HAFTANIN HUTBESİNİ PDF OLARAK İNDİR

"MÜMİN HER İŞİNDE MUTEDİLDİR"

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Allah’ın sana verdiğinden âhiret yurdunu kazanmaya bak. Dünyadan da nasibini unutma! Allah’ın sana iyilikte bulunması gibi, sen de insanlara iyilikte bulun. Yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya çalışma. Şüphesiz Allah bozguncuları sevmez.”[1]

Okuduğum hadis-i şerifte ise Resûl-i Ekrem (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Ey insanlar! Orta yolu tutun![2]

Aziz Müminler!

İslâm, itidal dinidir. Bizlere hayatımızın her alanında ölçülü ve dengeli olmayı emreder. Aşırılıktan uzak durmayı, istikamet üzere yaşamayı, sağduyulu ve tutarlı davranmayı öğütler.

Kıymetli Müslümanlar!

İnsanoğlu madde ile mana, beden ile ruh, dünya ile ahiret arasındaki dengeyi koruduğu sürece mutlu olacaktır. Dünyamızda huzur ve barışın hâkim olması da ancak ilâhî dengeyi korumakla mümkündür. Alışverişte, eğlencede, yeme-içmede, giyim-kuşamda, konuşmada ve yazmada, hatta dini konularda aşırı uçlara savrulmak, insana da topluma da zarar verecektir. 

Değerli Kardeşlerim!

Müminler olarak bize yakışan, Rabbimizin kâinatın her zerresine işlediği muhteşem dengeyi hayatımıza taşımaktır. İfrat ve tefrite kaçmadan orta yolu izlemektir. Kederde ve sevinçte, öfkede ve mutlulukta ölçüyü kaçırmamaktır. “Aşırıya kaçmayın, dosdoğru yolu tutun ve böyle davrandığınız için alacağınız mükâfattan dolayı sevinin.”[3] buyuran Sevgili Peygamberimizin çağrısına uymaktır.

Ne mutlu, Rabbimizin emrettiği gibi mutedil bir hayat sürenlere! Aşırılıklardan uzak durup istikametini muhafaza edenlere!

 

[1] Kasas, 28/77.

[2] İbn Mâce, Zühd, 28.

[3] Buhârî, Îmân, 29.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

 

Kaynak:Dini Haberler


 • 1
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Dini alaya alanların cenazeleri camilerimize sokulmasınÖnceki Haber

Dini alaya alanların cenazeleri camileri...

Salgın ve doğal afetlerde vefat eden vatandaşlar dualarla anıldıSonraki Haber

Salgın ve doğal afetlerde vefat eden vat...

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!