2022 Yılı I. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı başvuruları başlıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
2022 Yılı I. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı başvuruları başlıyor
Diyanet İşleri Başkanlığı 2022 yılı Birinci Dönem Hafızlık Tespit Sınavına ilişkin başvuru tarihleri ve sınav merkezleri hakkında duyuru yaptı.

Başkanlıktan yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

Başkanlığımızca, Kur'an kurslarımızda okuyan ve dışarıdan kendi imkânlarıyla hafızlıklarını tamamlayan öğrenci ve vatandaşlarımıza yönelik 10  Ocak  2022 tarihinde başlamak üzere başvuru durumuna göre, sınav tamamlanıncaya kadar müteakip günlerde 2022  Yılı  I.  Dönem Hafızlık Tespit Sınavı yapılması ilgi olur ile uygun görülmüştür. Bu itibarla;

1. Söz konusu sınav ek listede yer alan merkezlerde yapılacaktır.

2. Sınava ilişkin yapılacak iş ve işlemlerde, ek listede belirtilmiş olan sınavla ilgili usul ve esaslar dikkate alınacaktır.

Sınavla İlgili Usul ve Esaslar

1. Hafızlık Tespit Sınavı aşağıdaki tabloda belirtilen merkezlerde yapılacaktır.

1. Ankara Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi
2. Antalya Hacı Mehmet Gebizli Eğitim Merkezi
3. Bursa Eğitim Merkezi
4. Denizli Denizli Dini Yüksek İhtisas Merkezi
5. Diyarbakır Dini Yüksek İhtisas Merkezi
6. Erzurum Ömer Nasuhi Bilmen Dini Yüksek İhtisas Merkezi
7. Elazığ Harput Hafız Abdullah Nazırlı Eğitim Merkezi
8. Gaziantep Hacı Ahmet Ziylan Dini Yüksek İhtisas Merkezi
9. İstanbul (Fatih) Haseki Reisülkurra Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi
10. İstanbul (Pendik) Anadolu Eğitim Merkezi
11. Kastamonu Eğitim Merkezi
12. Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi
13. Kocaeli Dini Yüksek İhtisas Merkezi
14. Konya Eğitim Merkezi
15. Manisa Eğitim Merkezi
16. Rize Müftü Yusuf Karali Dini Yüksek İhtisas Merkezi
17. Samsun Aşıkkutlu Eğitim Merkezi
18. Şanlıurfa İbrahim Halilullah Eğitim Merkezi
19. Trabzon Dini Yüksek İhtisas Merkezi
20. Van Van İl Müftülüğü

2. Müracaatlar; il ve ilçe müftülükleri aracılığıyla Kur’an kursunda kayıt olan ve Dışarıdan hafızlıklarını tamamlayanlar için https://dibbys.diyanet.gov.tr internet adresi üzerinden 3. Maddede belirtilen tarihlerde yapılacaktır.

3. Sınav Takvimi aşağıdaki tabloda belirtilmiştir

Kur’an Kursunda Kayıtlı Olan Öğrenciler İçin Müracaat Tarihleri 26 Kasım - 3 Aralık 2021
Dışarıdan Girecek Olanlar İçin Müracaat Tarihleri 6-10 Aralık 2021
Hafızlık Tespit Sınav Giriş Belgelerinin Yayınlanması 3 Ocak 2022
Sınav Tarihleri 10-21 Ocak 2022
Sınav Sonuçlarını İlanı 11 Şubat 2022

4. Kur’an Kursunda Kayıtlı Olanlar İçin; a) Kur’an kursuna kayıtlı olan öğrencilerin müracaatları kurs yöneticileri tarafından yapılacaktır. b) Hafızlık Ezber Takip Sisteminde (HETS) “Hafızlık Bitirme Tarihi” olmayan öğrenciler sınava gönderilemeyecektir. c) Sınava gönderilen öğrencilerin Hafızlık Takip Komisyonunca değerlendirmesi yapıldıktan sonra müracaat tarihleri arasında mutlaka onaylanmalı veya reddedilmelidir.

5. Dışarıdan müracaat edecekler için;

a) Müracaatı alınan kişi Hafızlık Takip Komisyonu onayına gönderilecektir.

b) Müracaat tarihleri süresince Hafızlık Takip Komisyonları Müftülüklerde hazır bulundurulacaktır.

c) Onaya gönderilmiş olan kişiyi Hafızlık Takip Komisyonu ön elemeye tabi tutacak sınava girmesi uygunsa “Onay” verecek veya “Reddedecektir”.

d) Hafızlık Takip Komisyonu tarafından reddedilen kişiler sınava katılamayacaktır.

6. Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından Kur'an kursu öğrencileri için kurs yöneticisi, dışarıdan müracaat edenlerin ise kendileri sorumlu olacaktır.

7. Sınava girmek isteyenler belirtilen sınav merkezlerinden istediklerini tercih edebilecekler ve müracaat esnasında T.C/Yabancı Vatandaşlık numarası bulunan bir belge ile bir adet fotoğraflarını yanlarında bulunduracaklardır. Ayrıca iletişim bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak ilgililere vereceklerdir.

8. Müracaatların sona ermesinden sonra adayın başvuru bilgilerinde hangi nedenle olursa olsun kesinlikle bir değişiklik yapılmayacaktır. Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan veya zamanında yapılmayan müracaatlar kabul edilmeyecektir.

9. Hafızlık Tespit Sınavlarına katılarak başarılı olanların belgeleri, sistem üzerinden otomatik olarak döktürüldüğünden Hafızlık Tespit Sınavına katılacaklarla ilgili başvuru bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme girilmesi büyük önem arz etmektedir. Örneğin; Kur’an kursunda okuyan bir öğrencinin belgesi, “Dışarıdan” olarak hazırlanamayacağı gibi “Dışarıdan” olarak kayıt altına alınan bir öğrencinin belgesi de “Kur’an Kursundan” olarak hazırlanmayacaktır. Bu nedenle kayıtları alan ilgili personelin sisteme girişlerde son derece titiz davranması gerekmektedir.

10. Kayıt alınırken başvuru yapanlara ait iletişim bilgilerinin (telefon numarası, açık adres, e-mail vb.) doğru olarak girilmesine, sınava girecek şahsın mağdur olmaması için fotoğrafsız kayıt alınmamasına ve yüklenen fotoğrafların son 6 ay içinde çekilmiş ve yüz kısmının tam olarak görülmesine dikkat edilmelidir. 1

1. Sınava başvuru yapanların kayıt işlemi bittikten sonra ilgili müftülükçe mutlaka Ön Kayıt Belgesi verilmelidir.

12. Adaylar sınava gelirken “Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgesi” ile birlikte T.C./Yabancı Vatandaşlık no’sunun yer aldığı kimlik belgelerinden birini (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) yanlarında bulunduracaklardır. Bunlardan biri yanında olmayan aday sınava alınmayacaktır.

13. Adaylar; “Hafızlık Tespit Sınavı sonuçlarını 11 Şubat 2022 tarihi itibariyle https://dibbys.diyanet.gov.tr/EHYS/Hafizlik/HafizlikSinavSonucuSorgulama.aspx adresi üzerinden öğrenebileceklerdir.

14. Hafızlık Tespit Sınavı sözlü olarak yapılacak ve 70 puan alan aday başarılı sayılacaktır.

15. Sınav ve sonuçları ile ilgili Başkanlığımızın internet sitesinden yapılan tüm duyurular tebligat niteliğinde olduğundan adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır.

16. Sınavda başarılı olarak belge almaya hak kazanan öğrencilerimizin “Hafızlık Belgeleri” eğitim gördükleri Kur’an kursunun bağlı olduğu müftülüğe, hafızlığını kendi imkânlarıyla tamamlayan ve dışarıdan sınava katılarak belge almaya hak kazananların belgeleri ise başvuru esnasında belirttikleri müftülüklere gönderilecektir.

17. Bu duyurunun bir nüshasının web sitemizden alınarak Kur’an kurslarının ilan panolarına asılması, müracaat eden hafız adaylarına bir suretinin verilmesi ve ilgililere duyurulmasından müftülükler sorumlu olacaktır.

İLETİŞİM:

DİB Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Hafızlık Eğitimi Daire Başkanlığı Üniversiteler Mah. Dumlupınar Bulvarı. No:147/A 06800 Çankaya/ANKARA

Tel: 0312 295 81 02 / 81 11

Fax: 0312 287 68 59

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:Ajanslar


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Her Güne Bir Ayet, Bir Hadis, Bir DuaÖnceki Haber

Her Güne Bir Ayet, Bir Hadis, Bir Dua

Her Güne Bir Ayet, Bir Hadis, Bir DuaSonraki Haber

Her Güne Bir Ayet, Bir Hadis, Bir Dua

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!