29 Ocak 2021 Tarihli Cuma Hutbesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
29 Ocak 2021 Tarihli Cuma Hutbesi
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan "HAYVANLARA MERHAMET: DİNÎ VE İNSANÎ SORUMLULUĞUMUZ" isimli 29 Ocak 2021tarihli Cuma hutbesinin tam metnini sitemizden okuyabilir, dilerseniz bilgisayarınıza indirebilirsiniz..

HAFTANIN HUTBESİNİ WORD OLARAK İNDİR

HAFTANIN HUTBESİNİ PDF OLARAK İNDİR

"HAYVANLARA MERHAMET: DİNÎ VE İNSANÎ SORUMLULUĞUMUZ"

Muhterem Müslümanlar!

Bir gün Peygamber Efendimiz, çölde susuz kalan bir köpeğe kuyudan ayakkabısına su doldurup içiren bir adamın Allah’ın rızasını kazandığını ve günahlarının bağışlandığını anlatmıştı. Ashâb-ı kirâm, “Ey Allah’ın Resûlü! Hayvanlara yaptığımız iyilikler için de mi sevap var?” diye sorunca Peygamberimiz şöyle buyurmuştu: “Her canlıya yapılan iyilikte sevap vardır.”1

Bir başka gün ise Peygamberimiz (s.a.s), bir kediye kızıp onu hapseden ve açlıktan ölmesine göz yuman bir kadının Allah’ın azabını hak ettiğini anlatmıştı. Zavallı hayvana yaşama hakkı tanımayan merhametsiz kadının,Cenâb-ı   Hakk’ın   gazabına   uğradığını  ifade etmişti.2 Zira her canlıya yapılan eziyetin de bir günahı ve ilâhî cezası vardı.

Aziz Müminler!

Kâinattaki her varlık gibi, hayvanlar da Yüce Allah’ın varlığına ve kudretine delil olarak    anlam    taşır.    En    küçüğünden    en büyüğüne   kadar   her   hayvan,   Allah’ın eseri olarak  değerlidir  ve  O’nun  tarafından insana emanet edilmiştir. İnsanoğlu, hayvanlara karşı insaflı, şefkatli ve merhametli olmakla mükelleftir.

İslam,    hayvanlara   zulüm   ve   işkence anlamına gelen, onları yaratılış amacına aykırı biçimde zorlayan  her  türlü davranışı yasaklar. 

Resûl-i Ekrem (s.a.s), bir hadisinde bizi şöyle uyarır: “Hiçbir kimse yoktur ki bir serçeyi yahut ondan daha büyük bir canlıyı haksız yere öldürsün de Yüce Allah ona bunun hesabını sormasın!”3

Kıymetli Müslümanlar!

Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulur: “Yeryüzünde yürüyen hayvanlardan ve gökyüzünde iki kanadıyla uçan kuşlardan ne varsa hepsi sizin gibi birer topluluktur.”4 Evet, hayvanlar da tıpkı bizler gibi yeryüzünün sakinleridir. Onların da yaşama, korunma, barınma gibi temel hakları olduğunu unutmayalım. Varlık âlemine sevgi, şefkat ve ibret nazarıyla bakalım. Hiçbir canlıyı incitmeyelim. Özellikle kış şartlarında hayvanlara karşı daha duyarlı olalım. Dinî, vicdanî ve insanî sorumluluğumuzu yerine getirerek Rabbimizin rızasına talip olalım.

1 Buhârî, Müsâkât, 9.

2 Buhârî, Bed’ü’l-halk, 16.

3 Nesâî, Sayd, 34.

4 En’âm, 6/38.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

 

HAFTANIN HUTBESİNİ  WORD OLARAK İNDİR

Kaynak:Dini Haberler


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Her Güne Bir Ayet, Bir Hadis, Bir DuaÖnceki Haber

Her Güne Bir Ayet, Bir Hadis, Bir Dua

29 Ocak 2021 Tarihli Cuma HutbesiSonraki Haber

29 Ocak 2021 Tarihli Cuma Hutbesi

Başka haber bulunmuyor!