Dünya Tarihinde Soykırımlar

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
0
1970-89 yılları arasında Bulgar hükümeti ülkede yasayan 1.5 milyon Türk, Pomak ve Çingeneye karşı asimilasyona başladı. Ülkede yasayan 310 bin Türk’ün isimleri polis zoruyla Bulgar ve Hristiyan isimleriyle değiştirildi. T

Danimarkalıların Alman Mültecilere Soykırımı

2.Dünya Savaşı sonunda Sovyet ordusu, Alman topraklarına ilerlemiş ve 250.000 Alman mülteci Danimarka’ya sığınmıştır.

Toplama kampına alınan insanlar (çoğunluğu 15 yaşın altında çocuklardan oluşmakta) tifüs, bağırsak iltihabı, ishal sonucu hayatlarını kaybetmişlerdir.

İspanyolların ve Amerikalıların Yerlilere Soykırımı

1492 yılında Kristof Kolomb Arawaks’a ayak bastığında yerli nüfusu 8 milyondu. 22 Yılda 28 bin oldu. Söylenecek  söz bırakmayan bu soykırım Amerika ve İspanya’nın yüzleşemediği tarihidir.

arawaks-soykirim

Norveçlilerin Taterlere (Göçer) Soykırımı

Tater kızları Norveçlilerin 1920-30 yıllarında çıkardığı yasa ile zorla kısırlaştırıldı. Bununla da yetinmeyip Taterler üzerinde insülin ve elektroşok yöntemleri uygulandı.

İngilizlerin Avustralyalı Yerlilerine Soykırımı
İngiltere 1788-1938 yılları arasında sömürge için gittiği Avusturalya’daki yerleşik halk olan Aborjinleri yok ettiler. Salgın hastalık yayıp, yemeklerine zehir katarak yok etmeye çalıştığı siyah derili Aborjinlerden 31.000 sağ kaldı.

aborjinler-soykirimi

Almanların Batı Afrika’daki Namibyalılara Soykırımı

1891 yılında Almanlar hammadde ve iş gücü amacıyla Namibya’nın yolunu tuttular. Bölgenin zengin yer altı madenlerini ele geçirmek için bölge halkı Herero ve Nama halkını yok etmek için harekete geçtiler. Alman askerler bölgede yaşlı kadın çocuk demeden yaklaşık 132 bin kişiyi katletti. Geriye sadece 15.000 sağ kalabildi.

Almanların Yahudi ve Çingenelere Soykırımı
 

1933 ile 45 arasında bu soykırım, 2.Dünya savaşına yol açan Alman komutan Hitlerin uyguladığı ve bir çok etnik gruptan oluşan tam 21 milyon insanın topluca katledilmesidir. Fırınlarda yakılarak, gaz odalarında zehirlenerek insanları yok etmişlerdir. Hitler, Büyük Alman İmparatorluğu kurmak için bir çok soykırımda bulunmuştur. Çingelerin %94 nü kısırlaştırmış, diğer ülkelerde yaşayan milyonlarca Yahudiyi asarak, yakarak ve zehirleyerek öldürmüştür.

Amerikalı ve İngilizlerin Almanlara Soykırımı

Almanyanın yaptığı soykırım ve 2.Dünya savaşı kaybetmesi üzerine Amerikalılar ve İngilizler İntikam amacıyla Dres kentine 3 gün boyunca bombardırman uygulamıştır. Ölen 200.000 kişinin çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşmaktadır.
Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine atılan atom bombaları sonucu 135.000 kişi ölmüştü. Dresden’e uygulanan  vahşet ve soykırımın büyüklüğü buradan da anlaşılmaktadır..

Rumların Kıbrıs’ta Türklere Soykırımı

1912-1974 yılında Kıbrıs adasında egemen olan İngilizler, Rumların ENOSIS düşüncesine göz yumup Türklere saldırmaya başlatmışlardır. 1912 yılında başlayan bu saldırmalara 1952 yılında kurulan EOKA terör örgütü kurularak devam edilmiş ve bir çok ev, cami yakılmış insanlar katledilmeye devam edilmiştir.1963 yılında tekrardan saldıran EOKA, 500 Türkü öldürmüş, 130 Türk köyü yakmış ve 25.000 Türk evlerini terk etmek zorunda kalmıştır.

turk-soykirimi

Yunanlıların Batı Trakya’da Türkleri Asimilasyon yoluyla uyguladığı Etnik ve Kültürel Soykırımı
1923 yılında imzalanan Lozan Anlaşması ardından Yunanlılar Batı Trakyada yaşayan Türklere karşı Asimilasyon soykırım başlattı. Bölgenin büyük bölümü askeri bölge yapıp sıkı yönetim ilan etti. Türklerin pasaportlarına el koyup köyler arası geliş gidişleri izine bağladı. Türklere siyasi, hukuki, kültürel ve dini haklar konusunda büyük kısıtlamalar getirerek baskı sonucu 400.000 Türk bölgeyi terk etmek zorunda bırakıldı.

yunanlıların-turklere-soykirimi

Bulgarların Türklere karşı uyguladıkları Etnik ve Kültürel Soykırım

1970-89 yılları arasında Bulgar hükümeti ülkede yasayan 1.5 milyon Türk, Pomak ve Çingeneye karşı asimilasyona başladı. Ülkede yasayan 310 bin Türk’ün isimleri polis zoruyla Bulgar ve Hristiyan isimleriyle değiştirildi. Türkçe eğitim veren okullar, üniversitedeki Türk filolojisi bölümleri, Türkçe gazeteler ve camiler devlet emriyle kapatıldı. Sünnet  yasaklandı. Yasağa rağmen sünnet ettirilip ettirilmediğini kontrol edilmek için zorla sağlık merkezlerine gönderildi. Mezar taşlarında Türkçe isimler olduğu için mezarlar yıkıldı. Türk motifli giysiler giymeleri yasaklandı. Protesto yapan Türklerin üzerine askeri birlikler ateş etti. Belene’deki toplama kampına 1.000 Türk  gönderildi. Baskılar giderek arttıkça 360 bin Türk zorunlu olarak Türkiye’ye göç etmek zorunda kaldı.

Amerikalıların Irak Soykırımı

Felluce’de 1500 sivili sokaklarda öldürüldü ve çürümeye terk edildi. Cesetler köpekler tarafından yenilmeye başlandı. 250.000 kişi bölgeden sürüldü.  ABD, Irak’a özgürlük getirme bahanesiyle, 100.000’ den fazla sivil halkı katletti. Fransızlar, İngilizler ve Almanlar başta olmak üzere bütün AB ülkelerinin Felluce soykırımı karşısında kayıtsız kaldılar. Birleşmiş Milletler de kendi soykırım tanımına giren insanlık suçlarına karşı ses çıkarmamış, NATO ve AB,  Bosna’daki kara lekesine bir de Irak lekesi eklemiş oldular.

irak-soykirimi

Anahtar Kelimeler:

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İlçe Müftü Atamaları Belli OlduÖnceki Haber

İlçe Müftü Atamaları Belli Oldu

Batıla MuhalefetSonraki Haber

Batıla Muhalefet

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!