Cuma Namazı ve Cemaatle Namaz Kılınacak Camiler Alınacak Tedbirler

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Cuma Namazı ve Cemaatle Namaz Kılınacak Camiler Alınacak Tedbirler
Uzun aradan sonra ilk cuma 29 Mayıs Cuma günü kılınacak inşallah. Bu sebeple Diyanet İşleri Başkanlığı Cuma namazı kılınacak camilerde ve cemaatle namaz kılınacak Camilerde alınacak tedbirleri açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir salgın olarak ilan edilen "Yeni Koronavirüs”ün (COVID-19) ülkemizde yayılmasına engel olmak  için  Başkanlığımızca alınan tedbirler kapsamında 16 Mart 2020 tarihinden itibaren salgın hastalık riski sona erinceye kadar ülke genelindeki bütün cami ve mescitlerde cemaatle vakit namazları ve Cuma namazları kılınmasına ara verilmişti.

Son günlerde salgının yayılma hızının düşmesi ve etkilerinin azalması gibi olumlu gelişmeler, konu ile ilgili birtakım kısıtlamaların kademeli olarak esnetilmesini ve normalleşme sürecinin başlatılmasını gerekli kılmaktadır. Bu çerçevede milletimizin dini ve manevi hayatında önemli bir yere sahip olan cami ve mescitlerde 29 Mayıs 2020 Cuma günü Cuma namazı ile birlikte alınacak tedbirler çerçevesinde cemaatle ibadete başlanacaktır.

Bu kapsamda cemaatle ibadete başlanacak cami ve mescitler il ve ilçe müftülüklerince mülki amirden onay alınmak suretiyle belirlenecek ve buralarda aşağıdaki tedbirler alınarak titizlikle uygulanması sağlanacaktır:

 

 1. Cami ve mescitlerde sadece öğle (Cuma namazı dahil) ve ikindi vakitlerinde cemaatle namaz kılınacaktır. Diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için camiler açık tutulacaktır.
 2. Güvenli mesafe kuralı dikkate alınarak il ve ilçe müftülüklerince cami ve mescitlerin azami kapasiteleri belirlenecek ve kapasitenin üstünde cemaat girişine müsaade edilmeyecektir.
 3. Cami ve mescitlerde güvenli mesafe kuralına uygun olarak saf tutulması sağlanacaktır. Bu çerçevede kişiler arasındaki mesafe her yönden en az 1,5 metre olacak şekilde saf tutulması için halılar ve zemin üzerinde gerekli işaretlemeler yapılacaktır.
 4. Camiye gelecek kişilerin yanında şahsi seccadesini getirmesi sağlanacak veya imkanlar nispetinde tek kullanımlık seccade temin edilmek suretiyle kullanıma sunulacaktır. Cami avlusunda namaz kılındığında vatandaşlarımıza seccadelerini yıkamaları tavsiye edilecektir.
 5. Cami ve mescitlere gelen vatandaşlarımıza namazlarını işaretli yerlere seccadelerini sererek kılabilecekleri konusunda bilgi verilecek ve gerekli yönlendirmeler yapılacaktır.
 6. Cami ve mescit içerisinde ve cemaatle namaz kılınan açık alanlarda maske kullanımı zorunlu olacaktır.
 7. Sokağa çıkma yasağı kapsamında olan kronik hasta, 65 yaş üzeri ve 20 yaş altı vatandaşlarımız ile hastalık belirtilerini taşıyanlara evlerinde kalmaları konusunda gerekli uyarılar yapılacaktır.
 8. Camilerde topluca geçirilecek sürenin mümkün mertebe kısa tutulması amacıyla namazların sünnetlerinin evde kılınabileceği ve tesbihatın evde yapılabileceği hususunda cemaatimiz bilgilendirilecektir. Hutbeler kısa okunacak ve farz namazları kısa sureler ile eda edilecektir.
 9. Cuma namazları, camilerin mevcut kapalı alanlarında güvenli mesafenin korunamayacağı göz önünde bulundurularak oluşabilecek izdiham ve  teması önlemek amacıyla avlusu bulunan camilerde dışarıda kılınacaktır.  Avlusu  veya çevresi müsait olmayan camiler Cuma günleri öğlen vaktinde kapalı tutulacaktır.
 10. Hastalığın bulaşması açısından risk teşkil eden ve dezenfekte edilmesi mümkün olmayan hasır vb. yaygılar cami dışında namaz kılındığında kullanılmayacaktır.
 11. Cami avlusu bulunmayan il ve ilçelerde müftülerin teklifi ve mülki amirin onayı ile uygun görülen pazar yeri vb. açık alanlarda alınacak tedbirler çerçevesinde Cuma namazı kılınabilecektir. Bu alanların belirlenmesinde mevsimsel şartlar ile alanın genişlik ve giriş-çıkış kolaylığı göz önünde bulundurulacaktır.
 12. Cuma namazı için belirlenen alanlarda tedbirlerin sıkı bir şekilde  uygulanabilmesi için kapalı tutulan camilerin görevlileri, erkek Kur’an kursu öğreticileri ve müftülük personeli görevlendirilecektir.
 13. Cuma namazı kılınacak alanda sesin rahat duyulması ve hutbe okunurken imamın cemaat tarafından görülebilmesi için gerekli tedbirler önceden alınacaktır.
 14. Namaz öncesi ve sonrası, belediyelerle işbirliği içerisinde, Cuma namazı için belirlenen alanların temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi sağlanacaktır.
 15. Avlusunda Cuma namazı kılınacak camiler veya belirlen alanlar ile namaza iştirak edebilmek için uyulması gereken kurallar vatandaşlara uygun vasıtalar ile duyurulacaktır
 16. Giriş ve çıkışlarda hiç kimseyle temasta bulunulmaması; musafaha, tokalaşma, kucaklaşma yapılmaması, gruplar halinde toplanılmaması hususunda vatandaşlarımız bilgilendirilecektir.
 17. Abdesthane, şadırvan ve tuvaletler kapalı tutulacak; abdest vb. ihtiyaçların evlerde veya iş yerlerinde giderilmek suretiyle camiye gelinmesi konusunda gerekli bilgilendirme ve uyarılar önceden yapılacaktır.
 18. Cemaatle ibadete başlanan cami ve mescitlerin bütün bölümlerinin uygun yöntemlerle dezenfekte edilmesi, sık sık havalandırılması ve temizliğine her zamankinden daha fazla özen gösterilmesi sağlanacaktır. Bu temizlik üç günde bir, bu mümkün değilse en azından haftada bir gerçekleştirilecektir. Temizlik işlemlerinde kapı kolları gibi el temasının yoğun olduğu yerler öncelenecektir.
 19. Cami ve mescitlerin girişlerinde el dezenfektanı, tek kullanımlık mendil gibi temizlik malzemeleri bulundurulacaktır.
 20. Camilerde mushaf, kitap, takke, tespih, ayakkabı çekeceği vb. ortak kullanılan materyal ve malzemeler kaldırılacaktır.
 21. Koronavirüs ile ilgili alınacak tedbirleri ihtiva eden uyarıcı afişler, camilerin uygun yerlerine asılacaktır.
 22. Konu ile ilgili yapılacak planlamalar, mülki amirin başkanlığında müftülük, belediye, emniyet ve sağlık birimleri ile işbirliği içerisinde uygulamaya konulacaktır

 

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:Dini Haberler


 • 2
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 1
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
Zekât nedir ve Kimlere farz kılınmıştır?Önceki Haber

Zekât nedir ve Kimlere farz kılınmıştı...

İftiraya Uğrayan imam görevine döndüSonraki Haber

İftiraya Uğrayan imam görevine döndü

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!