Diyanet'ten Kovid-19'lu 2020 Ramazan Orucu Fetvası

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Diyanet'ten Kovid-19'lu 2020 Ramazan Orucu Fetvası
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, "Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalığına yakalanma açısından risk grubunda olanlar, Ramazan orucunu kazaya bırakabilir mi?, Koronavirüs riski olanlar, oruç tutmayabilir mi? Koronavirüs riski olanlar oruç tutabilir mi?" sorularına cevap verdi.

Din İşleri Yüksek Kurulu, dünyayı kasıp kavuran ve ülkemizde de hergün can kaybına neden olan yeni tip koranavirüs ( Kovid-19) salgını hastalığını dikkate alarak bir fetva yayınladı. Yayılanan fetvada; Koronavirüs hastalığına yakanlanma açısından risk grubundan bulunan 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunanların Ramazan orucunu kazaya bırakıp bırakamayacağı hususu açıklığa kavuşturuldu.

Kurulun yayınladığı fetva şöyle;
Ramazan orucunu tutmak, mükellef olan her Müslümanın yerine getirmesi gereken bir farzdır. Mazeretsiz olarak bu orucu terk etmek büyük günahlardandır.

Kur’an-ı Kerim’de Ramazan orucunu tutmamayı mubah kılan mazeretlerden biri de hastalıktır. Bakara sûresinin 184. ayeti, hastalık halinde orucun ertelenip sağlığa kavuşulan diğer günlerde kaza edilebileceğine izin vermiş, artık hiç güç yetiremez hale gelinir ise tutulamayan oruçların fidyelerinin verilmesi gerektiğini belirtmiştir. İslam âlimleri, tutulması halinde hasta olunması veya hastalığın artması yahut uzaması ihtimali varsa onun da bu kapsama dâhil olduğunu ve bu durumda orucun ertelenebileceğini söylemişlerdir (bk. Sahnûn, el-Müdevvene, I, 278-279; Şîrâzî, el-Mühezzeb, I, 328; İbn Kudâme, el-Kâfî, I, 433-434; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 404).
 
Dolayısıyla oruç tutması hâlinde hasta olacağı doktor tarafından bildirilen kimse de hasta hükmündedir. Nitekim fakih sahabîlerden Abdullah b. Ömer (r.a.) gerek kendi sağlık gerek bebeğinin sağlığı hususunda endişesi olan hamile kadınların oruç tutmayabileceklerini ifade etmiştir (Muvatta, Sıyam, 52).

Buna göre oruç tuttuğu takdirde salgın hastalıklara maruz kalma ihtimalinin yüksek olduğu doktoru tarafından belirtilen kişi, Ramazan orucunu daha sonra tutmak üzere kazaya bırakabilir.  Zira Yüce Allah (c.c.)  oruç ayetlerinin devamında “Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. ” (Bakara 2/185)  buyurmuş, bir başka ayette de kişilerin güçleri nispetinde sorumlu tutulacağını beyan etmiştir (Bakara 2/286).

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:Ajanslar

Anahtar Kelimeler:
 • 1
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
“Artık Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak” Derken?Önceki Haber

“Artık Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak”...

Son Dakika Süleyman Soylu İstifa EttiSonraki Haber

Son Dakika Süleyman Soylu İstifa Etti

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!