İçişleri Bakanı’nın emriyle 2 imam görevden alındı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İçişleri Bakanı’nın emriyle 2 imam görevden alındı
Fransa’da, Loire bölgesindeki caminin imamı, bayram namazı hutbesinde okuduğu ayet ve hadis "Cumhuriyet değerlerine aykırı" görüldüğü gerekçesiyle İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in emriyle görevinden alındı.

Fransa'da Loire bölgesindeki Saint-Chamond Ulu Camisi'nin imamı, bayram hutbesinde verdiği vaazda Ahzab Sûresi'nden İslam Peygamberi Hazreti Muhammed’in eşlerine hitap eden ayetlerle ilgili bir hadis paylaştı.

Cumhuriyetçiler Partisinden Belediye Konseyi üyesi Isabelle Surply’in vaazın videosunu internette paylaşmasının ardından İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, "bu ifadeleri kabul edilemez bulduğu" ve "cinsiyet eşitliğine aykırı gördüğü" gerekçesiyle Loire Valiliğinden imamın görevine son verilmesini ve oturma izninin yenilenmemesinin sağlanmasını istedi.

İmamın görevine son verildi

Komor Adaları kökenli İmam Mmadi Ahamada, ertesi gün Le Progres sitesine yaptığı açıklamada, vaazdaki ifadelerinin ve ayetlerin sadece bir kısmının alınıp bağlam dışı kullanıldığını belirterek, “Kızlarımız evde durmak zorunda değiller, doktor, mühendis ya da pilot oluyorlar.” dedi.

Cami yönetimi, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda imamın görevine son verildiğini duyurdu.

Hauts-de-Seine vilayetindeki Gennevilliers Camisi'nde 4 Haziran’da verdiği vaazda bazı Müslüman kadınların giyim tarzını eleştirmesi "cinsiyetçilik" olarak görülen İmam Mehdi’nin de görevi Darmanin’in emriyle sonlandırıldı.

İçişleri Bakanı Darmanin, imamların görevlerinin sonlandırıldığı bilgisini Twitter hesabından yaptığı, “Talebimle, Hauts-de-Seine ve Loire’da kabul edilemez vaazlar veren 2 imamın görevine son verildi. Cumhuriyetin kurallarına ve değerlerine karşı çıkanlarla yorulmadan savaşacağız.” açıklamasıyla paylaştı.

Öte yandan Fransa'nın İslam karşıtı planlarına paralel olarak, Fransa Ulusal Meclisi veya parlamentonun alt kanadı Cuma akşamı, Emmanuel Macron hükümetinin Fransa'nın laik temellerini korumak için gerekli gördüğü tartışmalı İslam karşıtı tasarıyı onayladı.

Tasarı 7 ay süren tartışmadan sonra, 49 lehte, 19 aleyhte ve 5 çekimser oyla kabul edildi.

Tasarı Fransız İçişleri Bakanı tarafından sunuldu ve internette iddia edilen nefret karşıtı konulara ve hükümet çalışanları ile öğretmenlerin korunmasına ilişkin maddeler içeriyor.

Fransız hükümeti, tasarının "İslamcı aşırılık" ile mücadeleyi amaçladığını iddia ediyor, ancak Fransız Müslümanlar yasanın dini özgürlüklerini ihlal ettiğini ve onları haksız yere hedef aldığını söylüyor.

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:İqna


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
Bu kez ben anlatabilir miyim?Önceki Haber

Bu kez ben anlatabilir miyim?

Her Güne Bir Ayet, Bir Hadis, Bir DuaSonraki Haber

Her Güne Bir Ayet, Bir Hadis, Bir Dua

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!