İslamofobi karşıtı dernek Fransa'da kapatıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İslamofobi karşıtı dernek Fransa'da kapatıldı
Fransız hükümetinin derneği feshetme kararının ardından, Fransa'daki İslami dernek aleyhindeki asılsız suçlamaları reddederek faaliyetlerini yurt dışına taşıdığını duyurdu.

Arabi24 sitesine göre, Fransa'da İslamofobi ile mücadelede aktif olan bir Müslüman derneği 27 Kasım Cuma günü, hükümetin derneği feshetme niyetini öğrendikten sonra derneği kapatarak faaliyetlerini yurtdışına taşımaya karar verdiğini açıkladı. Kendisine yönelik "asılsız suçlamaları" reddetti.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Fransa'daki İslamofobi Karşıtı Dernek yetkililerine derneği feshedeceklerini bildirdi. Dernek, geçen ay hükümet tarafından Fransa'da bir tarih öğretmeninin öldürülmesinin ardından Fransa aleyhine çalışan İslami ofislerden biri olmakla suçlanmıştı.

Fransa'daki İslamofobi Karşıtı Dernek, geçtiğimiz hafta sosyal medyada kendisine yöneltilen çeşitli iddialara yanıt verdiğini, iddiaların asılsız, önyargılı ve yanlış unsurlara dayandığını kanıtladığını defalarca ifade etti.

Dernek açıklamasında şu ifadelere yer verdi: Bu, bize yönelik en kötü suçlamadır, çünkü kanunun icra edilerek yasanın uygulanmasını talep ediyoruz ve aynı halde  kanunu çiğnemekle suçlanıyoruz. Derneğimizin varlıkları, İslamofobi karşıtı meşaleyi Avrupa çapında taşıyacak ortak derneklere devredildi.

Fransız yazar François Burgas, Fransız hükümetinin kararı hakkında İslamofobi karşıtı cemiyetin dağılmasının Emmanuel Macron'un liberal olmayan ve anti-demokratik politikalarının zirvesinde olduğunu söyledi.

Bu yazar Middle East yayınlanan makalesinde şöyle söyledi: Fransız hükümetinin İslamofobisi ülke için en büyük tehdittir. Tarih öğretmenlerine suikast düzenlenmesi suçuna cevaben abartma, teröristlerin tam da istediği şeydir. İslamofobinin dili Müslümanlar ile teröristler arasında ayrım yapmaz ve Müslümanlardan şüphe, cehalet ve korkunun varlığından yararlanır.

Kaynak:Ajanslar


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
DHBT ve MBSTS sınavları ertelendiÖnceki Haber

DHBT ve MBSTS sınavları ertelendi

Diyanet İşleri Başkanlığından Sınav Sonuç DuyurusuSonraki Haber

Diyanet İşleri Başkanlığından Sınav Sonu...

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!