KRV Eyaleti İslam Din Derslerini Yeniden Ele Alıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KRV Eyaleti İslam Din Derslerini Yeniden Ele Alıyor
Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya (KRV) eyaleti, okullarda verilen İslam Din Dersi’ni genişletmeyi ve bu konuda Müslüman cemaatler ile iş birliğinde yeni bir sayfa açmayı planlıyor.

Din Dersi konusunu yeniden gündemine aldı. Eyalet Okul ve Eğitim Bakanı Yvonne Gebauer, İslam Din Dersi ile ilgili alınan kararları açıkladı. Bakanın açıklamasına göre, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde İslam Din Dersi için yeni bir komisyon kurulacak ve bakanlık İslam Din Dersi’nin organizasyonu ve içeriği bağlamında bu kurumlarla birlikte çalışılacak. Komisyon Katolik ve Protestan Kilisesi’nin din eğitimine katılımına benzer bir şekilde bu alanda çalışmalar yapacak.

“İSLAM DİN DERSİ, EYALETİN SORUMLULUĞU ALTINDADIR”

Bakan Gebauer, İslam Din Dersi’nin eyaletin sorumluluğu altında olduğunu ve Almanya’da eğitimini almış öğretmenler tarafından verildiğini vurguladı. Bu derste farklı dinlerle ilgili de bilgi aktarımının gerçekleşeceğine dikkat çeken Gebauer, amacın öğrencileri her türlü ön yargıya karşı korumak, açıklık, hoşgörü ve diğer din ve inançlara karşı saygıyı güçlendirmek olduğunu ifade etti.

Almanya’da Müslüman öğrencilerin İslam Din Dersi alma hakkının olduğunun altını çizen Gebauer, önceki danışma kurulunun Müslüman temsilcilerinden oluşan bir komisyon ile değiştirileceğini ve bu komisyonun içinde hiçbir devlet temsilcisinin olmayacağını açıkladı. Gebauer, bu kuruluşlarla sözleşmelerin yapıldığını ve komisyonun yakın bir zamanda kurulacağını bildirdi.

Komisyona dahil olacak kuruluşlar ise şu şekilde: Fas Cemaat İttifakı (BMG), Almanya Boşnak İslam Cemaati (IGBD), Kuzey Ren-Vestfalya İslam Dinî Cemaati (IRG NRW), Almanya İslam Arnavut Merkezler Birliği (UIAZD) ve İslam Kültür Merkezleri. Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinin (DİTİB) de bu komisyona dahil olacağı kesinleşti.

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:Ajanslar


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bebek katili İsrail’in bir an önce durdurulması gerekiyorÖnceki Haber

Bebek katili İsrail’in bir an önce durdu...

Her Güne Bir Ayet, Bir Hadis, Bir DuaSonraki Haber

Her Güne Bir Ayet, Bir Hadis, Bir Dua

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!