Lahor Ulu Camii'nin kalbinde enfes Kur’an nüshaları

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Lahor Ulu Camii'nin kalbinde enfes Kur’an nüshaları
Kur'an-ı Kerim'in seksenden fazla el yazma koleksiyonu, fıkıh ve hadis bilimlerinin diğer seçkin kopyaları, Pakistan'ın Lahor kentindeki Ulu Camii'nin kalbinde bulunan bir kütüphanede tutulmakta ve sergilenmektedir.

21 kubbesi ve 165 metrelik dört minaresi ile Lahor Ulu Camii, dünyanın yedinci büyük camisi ve Pakistan İslam Cumhuriyeti'nin en büyük camisidir. Büyük Lahor Ulu Camii'nin kalbinde, eski İslam eserlerini içeren bir kütüphane yer almaktadır. Kütüphanede Kur'an-ı Kerim'in 80'den fazla el yazması ve çeşitli dillerde Kur'an, fıkıh ve tefsir tercümeleri de dahil olmak üzere düzinelerce başka kitap bulunmaktadır.

Bireysel çabalarla derlenen bu yazmalar, çeşitli Fars ve Arap harfleriyle yazılmış olup, farklı dönemlere ve tarihlere aittir. Bu yazmalardan bazılarının sahipleri, el yazmalarını korumak ve parlatmak için altın suyu kullanmışlardır.

Bu versiyonlardan bazıları 200 ila bin yıl öncesine dayanmaktadır. Bu nüshaların bir kısmı Pakistan içinden, bir kısmı da Afganistan, İran, Irak, Endonezya, Malezya ve Çin'den toplanmıştır.

Ayetler yazılırken bu yazmalardan biri altın suyu kullanılarak farklı zamanlarda yazı ve tasarım sanatını gösteren çeşitli motif ve renklerle süslenip yaldızlanmıştır.

Bu sürümlerin bazıları hala tamamen güvenlidir ve bazıları özel koruma ve dikkat gerektirir.

Sergilenen nüshaların yanında, tarihi H. 12. yüzyıla tarihlenen Kur'an-ı Kerim'den ayetlerin yazılmış olduğu bir ipek kumaş parçası bulunmaktadır ve bu kumaşın üzerine Kur'an'ın tamamının yazılması dört yıldan fazla sürmüştür.

Bu kütüphane aynı zamanda Peygamber Efendimizin bazı fıkıh ve hadis kitaplarını da içermektedir. Bu, ziyaretçilere İslam medeniyetinin yaşamının yönlerini tanıtır.

Bu kütüphanede Kur’an'ın seçkin nüshalarının yanı sıra Mescid-i Nebevi, Medine ve Bedir Savaşı'nın maketleri de bulunmaktadır.

Mescid-i Nebevî'nin maketi, mescid ve Peygamber (sav) ve Ehl-i Beyt'in (as) evlerini içerir. Medine şehrinin maketinde, üzerinde farklı bölgelerin isimleri yer almakta ve hicri ikinci yılında gerçekleşen Bedir Savaşı'nın maketi de izleyiciye sanki kendisinin olduğunu hissettirecek şekilde gösterilmektedir.

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:Ajanslar


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Erbaş, Pakistanlı Alimlerle bir araya geldiÖnceki Haber

Erbaş, Pakistanlı Alimlerle bir araya ge...

Her Güne Bir Ayet, Bir Hadis, Bir DuaSonraki Haber

Her Güne Bir Ayet, Bir Hadis, Bir Dua

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!