Müftü Gül, Hizmeti vatandaşımızın ayağına götürmeyi hedefliyoruz

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Erzincan İl Müftüsü Muharrem Gül Basın Mensupları ile kahvaltı programında bir araya geldiler.

Müftü Gül; “Hizmeti Vatandaşımızın Ayağına Götürmeyi Hedefliyoruz”

Erzincan İl Müftüsü Muharrem Gül Basın Mensupları ile kahvaltı programında bir araya geldiler. Erzincan İl Müftüsü Gül, müftülük çalışmaları hakkında basın mensuplarını bilgilendirerek, hizmeti vatandaşımızın ayağına götürmeyi hedefliyoruz ifadelerini kullandı.

ERZİNCAN’DA İLÇELER DAHİL 586 CAMİ VAR

“Erzincan müftülüğümüz Tabii ki 630 sayılı anayasaya bağlı olarak din hizmetlerini yürütmekte. Toplumu dini konularda aydınlatmakta.

Burada din hizmetleri denenince  yani müftülüğün diyanetin ana omurgası din hizmetleridir. Bütün vatandaşlarımıza Yani dezavantajlı gruplarıyla engellileriyle yani mezhebime bakmaksızın anayasal bir kurum olan Diyanet müftülük toplumun her kesimine din hizmetine ulaştırmakla sorumlu mükellef bir  kurumdur. Erzincan'ımızda 192 merkezimizde cami var.  İlçelerle birlikte 586 camimiz var Şu anda Erzincan'da bizim birinci önceliğimiz Eğitim Hizmetleri müftülük kurumsal bir müesses olduğu için eğitim hizmetlerini önceledik. Dolayısıyla burada 100 tane Kur'an Kursumuz var. Bunlardan okul öncesi 4-6 yaş yani Anaokulu dediğimiz 4-6 yaş kurslarına devam eden 70 derslikte 1137 okul öncesi çocuğumuz kurslarına devam ediyor. Bunlar hem Anaokulu'nun eğitimini alıyorlar ekstra olarak da ilaveten din eğitimi de. Bu din eğitimini alırken Sevgiye dayalı. Sevgi ile oyun oynayarak bu eğitimi alıyorlar. Dolayısıyla biz gençliğin altyapısı olarak bu okul öncesi 4-6 yaşı görüyorsun. Yani bu 4-6 yaşta okul öncesi çocuklarımıza vatan millet sevgisini, din sevgisini eğer bunlar iyi kodlayabilirsek inşallah ileride gençliğimizden hep ümit var olacağız. Çünkü gençliğine yatırım yapan Milletler hep kazanmıştır. Hem üst düzeydedir. Gençliğini ihmal eden milletlerde hep hüsrana uğramıştır. Çünkü gençliğimiz bizim geleceğimiz ve istikbalimizdir.”

“3 KONU ÖENMLİ BİZİM İÇİN”

“Diyanet İşleri başkanlığımız 3 konuyu önemsemiş. Birisi 4-6 yaş grubu, ikinci gençlik ve üçüncüsü ailedir. Dolayısı ile burada  iki tane gençlik merkezlerimiz var. Bu gençlik merkezlerimize devam eden gençlerimiz var. Üniversite gençleri var, lise gençleri var. Biz bunlara yönelik takviye dersleri yapılıyoruz.  Orada ikramlar yapılıyor. Orada gençlik merkezimizin manevi havasını da teneffüs ediyorlar. Aynı Milli Eğitim Bakanlığımız, Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Türkiye genelinde uyguladığı bir ÇEDES projemiz var. bu ÇERKEZ projemizde de yine gönüllü gençlerimiz,  gençlik merkezlerimize gelerek rehber hocalarını nezaretinde orada değerler eğitimi alıyorlar.”

ÇEDES PROJESİ

“Bu ÇEDES projesinde STK 'ların değil de Diyanetin olmasını arzu ettiler. Denetim ad ıaltında 2 bin 200 ÇEDES öğrencimiz bizim gençlik merkezimize geldi. 16 tane okul. Gençlik merkezimize gelen öğrencilerimizden 5 tanesini umreye gönderdik.  Ayriyeten deprem bölgesinde de 750 tane Diyanet İşleri Başkanlığı Umre ile ödüllendirdi.”

DİBİ REHBERLİK BÜROSU

“Ülke genelinde boşanmalar arttı. Bizde burada kendimize manevi bir görev çıkarıyoruz. Aile  dini rehberlik büromuzda her gün 7/24 saat açık ve fetvalar veriliyor. Aileler gelip burada danışmanlık yapıyorlar. Gelip bir sorun varsa ailede rehberlik manevi danışmanımız onu rehberlik yapıyor. evlenmeden önce de yine aile Okulu ile ilgili onlara yine bilgilendirme yapılıyor.”  

10 PROJE

Diyanet İşleri Başkanlığı din hizmetlerimiz 8-10 tane proje var Türkiye genelinde.  Bu proje bazlı çalışıyoruz Elhamdülillah.

Bir proje Hani sohbetler var. Kahvehane projeleri var.  Cuma gecesi ailede ailece camideyiz projesi var.  Engelsiz cami engelsiz ibadet projemiz var.

Hikmet dersleri var. Bunu hep üniversite hocalarımız yani profesörler Akademi unvanı olan hocalarımız İlim ve hikmet dersleri yapıyorlar. Kardeşlik buluşmaları var. Hem çalışıyorum hem öğreniyorum projesi var. Mesela burada üniversiteye gidip lisans düzeyindeki öğrencilerimiz hafızlık yapıyorlar. Böyle 580'e yakın öğrencimiz var. Gençliğe değer projemiz var.

Her imamımız 10 tane gencimizle ilgilensin. Şehrin kalbi camilerde buluşalım projesi var. Baba okulu projesi var.  İnşallah bizim Birinci önceliğimiz Eğitim.  Eğitimi önceledik okul öncesini önceledik ihtiyaç odaklı kurslarımızı önceledik ve hafızası kurtarımız var.  Bizim bir tasavvuf Musiki konumuz var. İnşallah ileride bir Kitap kafe projemiz var. Üniversite gençlerine yönelik yani kahvesi çayı bizden olacak inşallah.  Simiti poğaçası sadece gelip orada ders çalışıp hem kütüphane ile buluşacak hem ödevini yapacak hem o manevi atmosferi de inşallah solumuş olacak.

DİYANET AKADEMİ İHTİSAS EĞİTİM MERKEZİ

“Erzincan’a müftülüğümüzün en büyük projelerinden bir tanesi bir Diyanet Akademi İhtisas Eğitim Merkezi kazandırmak.  Bu Erzincan’ın 10 yıllık bir hayali ve projesi. Bu ne demek, hem personelimize hizmet içi eğitim vermek yeni atanan imamlarımız yani İlahiyat Fakültesi de olsa yüksek lisans mezunu da olsa burada pratik ile ilgili İhtisas eğitimi alacaklar.  8 ay eğitim aldıktan sonra mihraba minbere kürsüye geçecek. Burası bölge olacak.

ERZİNCAN’DA 192 CAMİMİZ VAR

“Erzincan’da 192  camimiz var. Ama nüfusu oranla Camimiz o kadar fazla değil. Ortalama 200 kişiye bir cami düşüyor.  Ama bizde 800 bazı yerlerde 1000 kişiye bir camiye düşüyor. Yani bizim Diyanet olarak hizmet için vatandaşı ayağımıza değil de biz hizmeti vatandaşımızın kardeşlerimizin ayağına götürmek istiyoruz.”

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:Ajanslar


 • 1
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 1
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mühendis Alım Sınavı sonuçları açıklandıÖnceki Haber

Mühendis Alım Sınavı sonuçları açıklandı

Hac ön kayıtları bugün sona eriyorSonraki Haber

Hac ön kayıtları bugün sona eriyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!