Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli maddeler orucu bozar mı?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli maddeler orucu bozar mı?
Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler orucu bozar mı? Uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler orucu bozar mı? Din İşleri Yüksek Kurulu tek tek açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, sigara, nargile gibi keyif verici ve tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturu ve tiryakilik yapan maddelerin orucu bozup boozmayacağı yönündeki açıklamasını resmi internet sayfasından paylaştı.

Kurul, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Orucun temel unsurunun, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğunu vurguladı.

Oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışların orucu bozacağının altını çizen Din İşleri Yüksek Kurulu şu açıklamayı yaptı:

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş da sigarayı bırakma çağrısı yapmış, haram demişti.

Sadece ülkemizde bir günde 300'ü aşkın, dünyada bir günde 20 bini aşkın kişiyi öldüren sigara virüsüyle topyekün ne zaman mücadele edeceğiz?
Sigara kullanan herkese sigarayı bırakma çağrısında bulunuyorum.@DIBAliErbas #SigarasızRamazan #SigarasızManisa #SigarayıBırakıyorum pic.twitter.com/ArPFMpM6aG

 

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İnternet üzerinden altın ve gümüş satın almak caiz midir?Önceki Haber

İnternet üzerinden altın ve gümüş satın...

Yusuf el-Karadavi, Koronavirüse YakalandıSonraki Haber

Yusuf el-Karadavi, Koronavirüse Yakaland...

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!