Ulu Camii'nin büyük onarıma ihtiyacı var

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ulu Camii'nin büyük onarıma ihtiyacı var
Son yıllarda birkaç kez tahrip edilen tarihi Yeni Delhi Camii'nin yeniden yapılandırılması gerekiyor.

Delhi Ulu Camii ve Müslüman grupların yönetimine göre cami, kubbeleri ve diğer yapıların yıpranması nedeniyle tamir edilmeyi bekliyor.

Cami yönetim komitesi üyesi Muhammed Ensar el-Hak, Anadolu haber ajansına  verdiği röportajda, hükümetin Moğol imparatoru Şah Cihan tarafından 17. yüzyılda yaptırılan tarihi caminin kötü durumuna dikkat etmediğini ve değerli bir cami olduğunu söyledi.

Bu yılın başlarında cami, bir hafta içinde güney minaresine zarar veren iki fırtınada yıkıldı. Son zamanlarda, kültürel miras aktivistleri caminin kuzey kubbesinde yıkım bulduktan sonra alarma geçti.

Cami yönetimi, yetkililerin desteği olmadan şiddetli yağmurun camiye girmesini önlemek için çimento kullanmaya zorlandıklarını söyledi.

Ensar el-Hak, "Caminin neredeyse tamamının onarılması gerekiyor. Caminin kubbelerinin ilk tadilata ihtiyacı var . Caminin bazı yerlerinin tuğlaları çıkmaya başladı." dedi.

Caminin imamı Seyyid Ahmed Buhari, caminin, özellikle de sembolik minarelerinin onarımı için Hindistan Başbakanı Narendra Modi'den yardım istedi.

Buhari, Başbakan'a yazdığı bir mektupta, bu taşların düşmesi nedeniyle çevredeki diğer taşların desteğinin zayıfladığını ve ciddi bir kazanın yaşanmaması için acil onarımların yapılması gerektiğini söyledi.

Ahmed Buhari, "Hindistan Arkeolojik Araştırması'na (ASI) anıtı incelemesi ve özellikle iki minarenin iyi durumda olduğundan emin olmak için gerekli onarımları başlatması talimatını verirseniz minnettar oluruz." ifadelerine yer verdi.

ASI Arkeolojik araştırmalardan ve kültürel anıtların korunmasından ve muhafaza edilmesinden sorumlu bir devlet kurumudur.

Hindistan Müslüman Meclisi (AIMMM) ayrıca Başbakan'a, yetkililere yalnızca ulusal bir miras alanı değil, aynı zamanda yabancı yetkililerin sıklıkla ziyaret ettiği uluslararası alanda tanınan bir ibadet yeri olan camiye gitme talimatı vermesini de istedi.

AIMMM Başkanı Navid Hamid, minarelerin, kubbelerin ve çatının bazı bölümlerinin çöktüğünü, kubbelere sızan yağmur sularının yapıya zarar vermesini hızlandırdığını söyledi. Daha fazla gecikmenin hasarı daha da artıracağını bildiren Hamid, "Bu muhteşem yapının bir an önce yenilenmesi gerekiyor" dedi.

ASI'ye göre cami, korunan anıtlar listesinde yer almıyor. Örgütün sözcüsü Manu Sharma, şunları söyledi: ASI kapsamındaki Ulu Cami, koruma altına alınmış bir anıt değildir ve genellikle bizim tarafımızdan restorasyon veya herhangi bir çalışma yapılmamaktadır. Sadece devletten bir talep aldığımızda özel durumlarda çalışıyoruz.

Hindistan Ulusal Miras ve Kültürel Miras Örgütü (INTACH) direktörü Diva Gupta, örgütünün bilimsel restorasyonu sürdürmek için cami yönetimine teknik yardım sağladığını söyledi.

Gupta, ‘’Kabul ederlerse, restorasyon çalışmalarını yürütmek için teknik yardım sağlayacağız. Bu miras önemlidir ve uzmanlığımızı sunmaya hazırız.’’ dedi.

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İslam karşıtı öğretmen açığa alındıÖnceki Haber

İslam karşıtı öğretmen açığa alındı

Her Güne Bir Ayet, Bir Hadis, Bir DuaSonraki Haber

Her Güne Bir Ayet, Bir Hadis, Bir Dua

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!